Справа № 623/2002/16-а
Провадження № 8-а/185/1/23
17 квітня 2023 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Болдирєвої У.М., з участю секретаря судового засідання Бублик А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами,
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 жовтня 2022 року було відновлено втрачене судове провадження по адміністративній справі № 623/2002/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, поновлення права на отримання належної пенсії, в частині судових рішень:
-рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року за результатами розгляду позову,
-постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року про апеляційний перегляд рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року,
-ухвала Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 16 квітня 2020 року про заміну боржника,
-ухвала Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 13 липня 2021 року про встановлення судового контролю виконання рішення суду,
-ухвала Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29 жовтня 2021 року про прийняття звіту про виконання рішення,
-постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2021 року про встановлення нового строку надання звіту про виконання рішення.
05 січня 2023 року надійшла заява ОСОБА_1 , сформована в системі «Електронний суд», про перегляд за виключними обставинами рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Заявник зазначає, що підставою для перегляду судового рішення за виключними обставинами є ухвалення Конституційним Судом України рішення № 3-р/2022 від 23 грудня 2022 року про визнання таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким встановлювалася неможливість перерахунку розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу».
Зазначеними положеннями Закону України «Про державну службу» керувався Ізюмський міськрайонний суд Дніпропетровської області, обґрунтовуючи рішення від 14 червня 2018 року в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року.
Рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року до теперішнього часу не виконане.
Заявник просить скасувати рішення Ізюмського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 червня 2018 року в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням рівня заробітної плати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у цій частині, а саме:
1)зобов'язати Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену постановою Пенсійного фонду України №С 5-1 від 14.02.2011 року, станом на дату виникнення підстав для перерахунку пенсії державного службовця, з врахуванням зміни структури заробітної плати, в зв'язку з підвищенням рівня заробітної плати відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, встановлені рішенням Ізюмської міської ради № 0110 від 26 січня 2016 року, в тому числі премії у розмірі 100% посадового окладу; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг та вислугу років, а також надбавки за роботу з таємними документами, яка була встановлена ОСОБА_1 на дату виникнення права на отримання пенсії державного службовця та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб та допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.
2) зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді першого заступника Ізюмського міського голови, враховуючи зміни структури заробітної плати, в зв'язку з підвищенням рівня заробітної плати відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, встановлені рішенням Ізюмської міської ради № 0110 від 26 січня 2016 року, в тому числі премії у розмірі 100% посадового окладу; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг та вислугу років, а також надбавки за роботу з таємними документами, яка була встановлена ОСОБА_1 на дату виникнення права на отримання пенсії державного службовця та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб і допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в 2011 році в розмірі 80%.
Як передбачено пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Заява про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути подана учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України (пункт 4 частини 1 статті 363 КАС України).
Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами з підстав, визначених частиною 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути подана не пізніше десяти років з дня набрання судовим рішенням законної сили (пункт 2 частини 2 статті 363 КАС України).
Заявником не порушені визначені строки подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами. Форма та зміст заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами відповідає вимогам статті 364 КАС України.
Ухвалою від 09 січня 2023 року було відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, судове засідання відкладалося декілька разів у зв'язку з перебуванням адміністративної справи № 623/2002/16-а на розгляді в апеляційному суді.
Виконавчий комітет Ізюмської міської ради згідно поданої заяви просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, оскільки відповідно до змісту резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-р/2002 від 23 грудня 2022 року підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану. Тобто вказана норма залишається чинною у втратить чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану.
Крім того представник відповідача посилається на правовий висновок, зроблений Верховним Судом у справі № 808/1628/18 (постанова від 19 лютого 2021 року), а саме що положення пункту 1 частини 5 статті 361 КАС України містять імперативний припис, що встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, може бути підставою для перегляду рішення за виключними обставинами тільки за умови, якщо таке рішення суду ще не виконане. Окремо Верховний Суд зазначив, що не може вважатись невиконаним в розумінні положень пункту 1 частини 5 статті 361 КАС України рішення суду, що набрало законної сили та яким у задоволенні позову відмовлено, оскільки таке рішення не передбачає примусового його виконання.
Заявник просить переглянути за виключними обставинами в порядку статті 361 КАС України судове рішення в тій частині, в якій у задоволенні позову відмовлено. Крім того рішення Конституційного Суду України не може бути застосовано до спірних правовідносин, що виникли до його прийняття.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 жовтня 2022 року було відновлено втрачене судове провадження по адміністративній справі № 623/2002/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, поновлення права на отримання належної пенсії, зокрема в частині рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року.
Відповідно до тексту рішення від 14 червня 2018 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області було розглянуто дванадцять заявлених ОСОБА_1 позовних вимог, у тому числі вимогу №6 такого змісту:
«Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді першого заступника Ізюмського міського голови, враховуючи зміни структури заробітної плати, в зв'язку з підвищенням рівня заробітної плати відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, встановлені рішенням Ізюмської міської ради № 0110 від 26 січня 2016 року, в тому числі премії у розмірі 100% посадового окладу; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг та вислугу років, а також надбавки за роботу з таємними документами, яка була встановлена ОСОБА_1 на дату виникнення права на отримання пенсії державного службовця та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб і допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в 2011 році в розмірі 80%».
Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року було задоволено деякі вимоги ОСОБА_1 , однак у задоволенні вимоги №6 про проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року було відмовлено.
ОСОБА_1 просить здійснити перегляд за виключними обставинами рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року саме в частині вимог про перерахунок розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням рівня заробітної плати, у задоволенні яких було відмовлено.
Згідно з вимогою частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 19 лютого 2021 року (справа № 808/1628/18) викладені наступні висновки.
Положеннями частини першої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, за виключними обставинами.
Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Верховний Суд зазначає, що положення пункту 1 частини п'ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України містять імперативний припис, що встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи може бути підставою для перегляду рішення за виключними обставинами тільки за умови, якщо таке рішення суду ще не виконане.
Також Верховний Суд звернув увагу, що словосполучення «ще не виконане», яке вживається у пункті 1 частини п'ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачає множинного тлумачення або множинного його розуміння, а також «розширеного тлумачення» про яке зазначено в ухвалі Верховного Суду від 14 травня 2020 року, якою справу № 808/1628/18 передано на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Вказана процесуальна норма має імперативний характер, є чіткою та не може бути застосована інакше ніж це передбачено процесуальним законодавством.
Тому Верховний Суд прийшов до висновку, що не може вважатись невиконаним, в розумінні положень пункту 1 частини п'ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду, що набрало законної сили та яким у задоволенні позову відмовлено, оскільки таке рішення не передбачає примусового його виконання.
Вказана правова позиція була висловлена у постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 808/2492/18, у постанові Верховного Суду від 19 листопада 2018 року у справі № 755/4893/18 (755/18431/15-а), у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2020 року у справі № 805/550/16-а.
Зважаючи на наведені висновки Верховного Суду, відсутні підстави для задоволення заяви ОСОБА_2 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.
Керуючись статтями 368-369 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Залишити в силі рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Учасники справи:
- ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 61022 місто Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344,
- Виконавчий комітет Ізюмської міської ради, 64300 Харківська область, місто Ізюм, площа Центральна, будинок 1, ЄДРПОУ 04058806,
- Ізюмський міський голова Марченко Валерій Віталійович, 64300 Харківська область, місто Ізюм, площа Центральна, будинок 1.
Cуддя У.М. Болдирєва