Справа №601/771/23
Провадження № 3/601/347/2023
11 квітня 2023 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Білосевич Г.С.., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ «Омега Авто», про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.127-1 КУпАП,
встановив:
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 03.02.2023 видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу № 01360-00053-23, ВХ серія бланка № 257427 на транспортний засіб KRONE SD номерний знак НОМЕР_1 , з порушенням порядку проведення перевірки, чим порушив постанову КМУ № 137 від 30.01.2012.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Причини його неявки суду невідомі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.127-1 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне та вмотивоване рішення.
Відповідно дост.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Приписами ст.129 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, задекларовано, що основними засадами судочинства, серед іншого, є змагальність та забезпечення доведеності вини. Враховуючи рішення Європейського суду з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування ст.32 Конвенції, суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумцій щодо фактів.
Визнаватися допустимими і використовуватися як докази в адміністративній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог КУпАП. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в судовому процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі. Згідно практики Європейського Суду з прав людини, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб, а тому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не зобов'язана доводити свою невинуватість.
Відповідно до положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення, у якому крім іншого зазначають відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідків, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено частини статті 127-1 КУпАП за якою слід притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, що унеможливлює об'єктивно розглянути справу.
Також не додано доказів того, що саме ОСОБА_1 видав протокол переврки технічного стану транспортного засобу № 01360-00053-23, ВХ серія бланка № 257427 на транспортний засіб KRONE SD номерний знак НОМЕР_1 , про який зазначено у листі Головного сервісного центру, його копія в матеріалах справи відсутня, також не відібрано письмові пояснення в особи, якій інкримінується вчинення вказаного правопорушення.
У матеріалах відсутні фактичні дані, які б підтверджували, що при видачі протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу його було неналежним чином перевірено чи наявні порушення, які б свідчили про вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, стаття 127-1 КУпАП є бланкетною нормою права і не встановлює порядок проведення перевірки обов'язкового технічного контролю транспортного засобу. У даному випадку - це Постанова КМУ № 137 від 30 січня 2012 року, яка регламентує порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу. Однак, уповноваженою на те особою при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не зазначено, які дії вчинила особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, що відповідно містять ознаки об'єктивної сторони інкримінованого їй правопорушення, не зазначено назву та марку транспортного засобу.
В матеріалах справи міститься тільки Протокол та лист начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області №31/19-502 від 03 лютого 2023 року про порушення порядку проведення перевірки технічного стану транспортних засобів.
Проте, за відсутності інших доказів, які підтверджують викладену в листі та протоколі інформацію про вчинення адміністративного правопорушення, наявні в матеріалах справи лише вказані документи не можуть бути достатньою підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 127-1 КУпАП.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналіз зібраних у справі доказів дає підстави стверджувати, що при складанні протоколу уповноважена особа не дотрималась вимог закону щодо необхідності встановлення ознак складу даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 127-1 КУпАП.
Керуючись ст.247, ст.ст. 283,284 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.127-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Суддя: