Постанова від 13.04.2023 по справі 380/6981/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/6981/22 пров. № А/857/17491/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.,

розглянувши у письмову провадженні апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції України,

на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року (суддя - Гулик А.Г., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - не зазначено),

в адміністративній справі №380/6981/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України,

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У квітні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача Департаменту патрульної поліції України, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу доплати до грошового забезпечення у розмірі 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375; 2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу суми доплати до грошового забезпечення у розмірі 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375.

Відповідач подав в суді першої інстанції відзив на позовну заяву, просив відмовити повністю у задоволенні позову.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо невиплати ОСОБА_1 доплати до грошового забезпечення у розмірі 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375. Зобов'язано Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми доплати до грошового забезпечення у розмірі до 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022, пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено повністю.

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що суд першої інстанції розглянув справу з порушенням норм матеріального і процесуального права, неповним з'ясуванням обставин справи, не надання оцінки доводам і аргументам, викладеним у відзиві на позовну заяву, і прийшов до невірного висновку щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі, а тому рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що суд першої інстанції не з'ясував питання чи позов подано у строк, установлений законом. В позовній заяві питання поновлення строків, як і початок їх перебігу та їх обґрунтування, відсутні. Щодо суті позовних вимог, то скаржник зазначає, що фінансування для здійснення спірної доплати поліцейським в період з 01.12.2020 по 31.12.2020, з 01.03.2021 по 30.09.2021 до Департаменту патрульної поліції не надходило. Згідно положень Постанови №302 та Постанови №375 Департамент патрульної поліції не є розпорядником коштів та не має повноважень щодо прийняття рішень чи подання звернень про виділення таких коштів. Вказане свідчить про те, що Департамент патрульної поліції вчинив всі залежні від нього дії щодо здійснення додаткової доплати поліцейським у зв'язку із забезпеченням життєдіяльності населення, в межах виділених коштів. Вважає апелянт, що суд першої інстанції не в повній мірі дослідив обставини справи і прийшов до помилкового висновку, що відповідачем у даній справі є саме Департамент патрульної поліції, оскільки відповідач не є головним розпорядником бюджетних коштів в розумінні статті 22 Бюджетного кодексу України, відтак і не наділений бюджетними повноваженнями щодо управління бюджетними коштами. Спірні суми доплати здійснювались виключно відповідно до бюджетної програми в межах бюджетних фінансувань.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить оскаржене рішення суду першої інстанції від 30.08.2022 скасувати та прийняти нове рішення суду, яким повністю відмовити у задоволені адміністративного позову.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Позивач ОСОБА_1 проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції.

Згідно відомостей про грошове забезпечення позивача за період з жовтня 2020 року по січень 2022 року додаткова доплата на період дії карантину виплачувалась йому за серпень 2020 року - 5140,92грн, за вересень 2020 року - 6090,30грн, за жовтень 2020 року - 6120,85грн, за листопад 2020 року - 6035,22грн, за січень 2021 року - 5472,22грн, за лютий 2021 року - 3233,61грн (а.с. 5, 6).

Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив доплату до грошового забезпечення у розмірі 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Суд першої інстанції приймаючи рішення у вказаній справі, дійшов висновку про протиправну бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу доплати до грошового забезпечення у розмірі 50% від грошового забезпечення за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375. При цьому суд вважав, що належним способом захисту порушеного права позивача з урахуванням дискреційних повноважень відповідача є зобов'язання такого нарахувати та виплатити позивачу суми доплати до грошового забезпечення у розмірі до 50% від грошового забезпечення за спірний період, пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведені норми означають, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України “Про Національну поліцію” від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону №580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” №988 від 11.11.2015, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни” від 29 квітня 2020 року №375 (далі - Постанова №375) встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів (пункт 5 Постанова №375).

Згідно з п.4 Постанови №375, перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Таким чином, підставою для отримання доплати згідно з положеннями Постанови №375 є сукупність таких умов: 1) особа є, зокрема, поліцейським; 2) особа здійснюючи виконання своїх обов'язків має безпосередній контакт з населенням; 3) виплата здійснюється за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як моральноправовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” установлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин. Надалі постановами Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №239 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 22 квітня 2020 року №291 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 04 травня 2020 року №343 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 20 травня 2020 року №392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів”, від 17 червня 2020 року №500 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 22 липня 2020 року №641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, від 26 серпня 2020 року №760 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 13 жовтня 2020 року №956 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, від 09 грудня 2020 року №1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (зі змінами) період дії карантину продовжувався.

Відповідно до статті 28 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, у складі Державного бюджету України створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-СоV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину. Кошти зазначеного фонду спрямовуються на: додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року №485 “Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я” затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок №485). Порядок №485 визначає механізм використання коштів державного бюджету, зокрема, за програмою “Здійснення доплати військовослужбовцям Національної гвардії, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками”.

Відповідно до пункту 2 Порядку №485, головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Згідно з п.3 Порядку №485, бюджетні кошти спрямовуються органами системи МВС на безповоротній основі для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 р. №375 “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни”.

Для здійснення вказаних видатків головним розпорядником коштів Міністерством внутрішніх справ України передбачено бюджетну програму по КПКВК 1007060 “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками”.

На виконання п.4 Постанови №375, Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року №431 “Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину”, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Наведені правові норми дають підстави вважати, що передбачена Постановою №375 доплата до грошового забезпечення здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

З матеріалів справи видно, що спірна додаткова доплата на період дії карантину позивачу за період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 не здійснювалась, що не заперечується відповідачем і докази нарахування такої доплати за вказані періоди в матеріалах справи відсутні.

Разом з тим, відповідач вказує на відсутність у Департаменту патрульної поліції коштів для здійснення спірної доплати поліцейським.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З метою з'ясування всіх обставин у справі суд апеляційної інстанції ухвалою від 24 березня 2023 року витребував від Департаменту патрульної поліції України докази, а саме:

- довідки про надходження до Департаменту патрульної поліції коштів для здійснення доплат до грошового забезпечення поліцейського у розмірі до 50% від грошового забезпечення, яка передбачена Постановою №375 у період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022, про наявність таких коштів на рахунках;

- довідки про те, чи у період з 01.12.2020 по 31.12.2020 та з 01.03.2021 по 31.01.2022 виплачувалась вказана доплата поліцейським і на якій підставі, а якщо так, то чому така доплата не здійснена позивачу і на якій підставі;

- копії бухгалтерських документів, які стосуються надходження коштів для цих цілей, та здійснення виплат доплати до грошового забезпечення поліцейським у розмірі до 50 % від грошового забезпечення, яка передбачена Постановою №375, за розглядуваний період.

Вказані докази в розпорядження Восьмого апеляційного адміністративного суду слід було надати до 10 квітня 2023 року (щоб апеляційний суд отримав до 10 квітня 2023 року).

29 березня 2023 року на адресу апеляційного суду відповідачем скеровано витребувані матеріали.

З наданих документів видно, що у 2020 році на рахунок загального фонду державного бюджету Департаменту патрульної поліції за КПКВ 1007060 “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” 23.12.2020, надійшло фінансування на загальну суму 384204360,00 грн, у тому числі за КЕКВ 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців” на суму 323830241,00 грн та за КЕКВ 2120 “Нарахування на оплату праці” на суму 60374119,00 грн. В межах затверджених бюджетних асигнувань проведено виплату додаткової доплати до грошового забезпечення поліцейським відповідно до Постанови №375 та станом на 29.12.2020 вихідний залишок по КПКВ 1007060 становив 0,00 гривень.

У 2021 році на рахунок загального фонду державного бюджету Департаменту патрульної поліції за КПКВ 1007070 “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” 26.07.2021 надійшло фінансування на загальну суму 147108758,00 грн, у тому числі за КЕКВ 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців” на суму 123991668,00 грн та за КЕКВ 2120 “Нарахування на оплату праці” на суму 23117090,00 грн. В межах затверджених бюджетних асигнувань проведено виплату додаткової доплати до грошового забезпечення поліцейським відповідно до Постанови №375 з січня по лютий 2021 року. Станом на 23.12.2021 вихідний залишок по КПКВ 1007070 становив 0,00 гривень.

З огляду на встановлене колегія суддів вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду належні та допустимі докази щодо відсутності у нього достатнього бюджетного фінансування для здійснення спірної доплати поліцейським, зокрема позивачу, у грудні 2020 року та в період з 01.03.2021 по 31.01.2022.

При цьому судом враховується, що Департамент патрульної поліції здійснює нарахування та виплату додаткової доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу у відповідності до положень Постанови №375 за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів, як це передбачено пунктом 5 цієї Постанови, а бюджетні асигнування на вказані цілі у спірний період не виділялись, накази про встановлення додаткової доплати не видавались.

Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

При цьому, колегія суддів вважає безпідставними покликання позивача на те, що відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для невиплати йому додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеного Постановою №375, позаяк пунктом 5 вказаної постанови було визначено, що доплати, визначені пунктами 2 і 3 Постанови №375, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Отже, в цьому випадку не може йти мова про наявність у позивача “правомірних очікувань (законних сподівань)” на отримання додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеного Постановою №375 поза межами видатків бюджетних асигнувань, виділених Департаменту патрульної поліції за бюджетною програмою - КПКВ 1007070 „Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.

З урахуванням встановленого колегія суддів дійшла висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

На вказане суд першої інстанції уваги не звернув, не встановивши повно та об'єктивно всі обставини справи, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.

Тому, відповідно до приписів статті 317 КАС України, рішення суду першої інстанції необхідно скасувати і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

При цьому колегія суддів зауважує, що оскільки предметом спору у вказаній справи є недоплата до грошового забезпечення, що ототожнюється із заробітною платою, і як визначено ч.2 ст.233 КЗпП України в редакції на час звернення до суду з цим позовом, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Тобто, позивачем строк звернення до суду пропущений не був.

У вказаній справі судові випрати перерозподілу не підлягають.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції України - задоволити.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року в адміністративній справі №380/6981/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Гуляк

судді Н. В. Ільчишин

Р. Й. Коваль