Ухвала від 13.04.2023 по справі 380/15390/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення апеляційного провадження

13 квітня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/15390/22 пров. № А/857/1585/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя -Коваля Р. Й.

суддів -Гуляка В. В.

Ільчишин Н. В.

розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року у справі № 380/15390/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

У провадженні Восьмого апеляційного адміністративного суду перебуває справа № 380/15390/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалами Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2023 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до розгляду у письмовому провадженні.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2023 продовжено строк розгляду.

Судом апеляційної інстанції зареєстроване клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відповідно до п.5 ч.1 ст.236 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 640/8190/22 та в порядку п.5 ч.2 ст.236 КАС України - до вирішення судом касаційної інстанції подібних справ №380/12369/22, №380/12260/22, №380/12625/22.

Вирішуючи подане клопотання, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Згідно пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Отже, відповідно до цієї норми процесуального закону підставою для зупинення судом провадження у справі може бути перегляд судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку саме палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду та перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Це виключає необґрунтоване зупинення судами провадження у справах, виходячи лише із однієї наявності на розгляді у Верховному Суді подібної справи, яких може бути безліч. При цьому, таке зупинення є правом, а не обов'язком суду.

Відповідні висновки зроблені Верховним Судом неодноразово, зокрема, у постановах від 04 жовтня 2022 року в справі №809/452/18, від 09 лютого 2022 року в справі №640/684/20.

Щодо зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 640/8190/22, колегія суддів зазначає таке.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.11.2022 у справі №640/8190/22 визнано протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №540 “Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” в частині виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році учасникам бойових дій в розмірі 1 491,00 грн. Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Вказане рішення оскаржено в апеляційному порядку.

Проте, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно із частиною 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи законодавства, що були чинними та діяли на час їх виникнення, а тому розгляд та вирішення позовних вимог у цій справі є можливим незалежно від набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2022 по справі №640/8190/22.

Отже, обговоривши підстави поданої заяви про зупинення провадження у справі, суд апеляційної інстанції, з врахуванням положень статті 236 КАС України, щодо підстав зупинення провадження у справі, та статті 2 КАС України, щодо дотримання розумного строку розгляду справи, приходить до переконання, що в задоволенні заяви у цій частині слід відмовити.

Щодо розгляду Верховним Судом подібних справ №380/12369/22, №380/12260/22, №380/12625/22, колегія суддів зазначає таке.

Як визначено з ухвал Верховного Суду у справах № 380/123/69/22, № 380/12260/22, № 380/12625/22 відкрито касаційне провадження.

Відповідно до ухвал Верховного Суду зазначені справи знаходиться в провадженні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, а не на перегляді палати Верховного Суду.

Враховуючи зазначене, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у цій справі до розгляду справ № 380/123/69/22, № 380/12260/22, № 380/12625/22 судом касаційної інстанції.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає про необхідність зупинення провадження у цій справі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 березня 2023 року справу № 560/8064/22 за позовом ОСОБИ до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії вирішено передати на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.

Вказана ухвала мотивована необхідністю відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22 щодо застосування положень статті 13 Закону №3551-XII, частини другої статті 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" у подібних правовідносинах щодо нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному вказаним Порядком.

Ухвалою Верховного Суду від 21 березня 2023 року у справі № 560/8064/22 за позовом ОСОБИ до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, призначено до розгляду судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.

Отже, з урахуванням пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України та беручи до уваги ту обставину, що формування відповідних правових позицій судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у справі № 560/8064/22, може вплинути на наслідки розгляду цієї справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі до розгляду справи № 560/8064/22 судом касаційної інстанції.

Керуючись ст.ст.236, 243, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ :

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення апеляційного провадження у цій справі до набрання законної сили рішення у справі № 640/8190/22 та до вирішення судом касаційної інстанції подібних справ №380/12369/22, №380/12260/22, №380/12625/22 відмовити.

Зупинити провадження у цій справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у справі № 560/8064/22.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі статтями 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин