Справа № 580/5087/22 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ
12 квітня 2023 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого-судді: Черпіцької Л.Т., суддів: Пилипенко О.Є., Собківа Я.М., за участю секретаря: Висоцького А.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від "30" листопада 2022 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу з 90 % до 70% від сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 28.06.2021;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 28.06.2021 на підставі довідки від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області" відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, без обмеження її розміру в 70%, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування вимог, позивач зазначав, що є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На думку скаржника, при здійсненні перерахунку його пенсії з 28.06.2021, відповідач протиправно зменшив її відсоткове значення з 90% відповідних сум грошового забезпечення на 70%.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від "30" листопада 2022 р. позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637, починаючи з 28.06.2021.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637, починаючи з 28.06.2021 з урахуванням виплачених сум.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції зазначив, що у відповідача були відсутні правові та фактичні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 28.06.2021 з 90% до 70% грошового забезпечення, зазначеного в довідці державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637.
Відповідач, не погоджуючись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та недотримання норм матеріального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, скаржник, посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені в ухвалі від 30.11.2022 у справі № 380/24477/21 про передачу вказаної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, зазначає, що діяв правомірно при проведенні перерахунку пенсії позивачу, застосовуючи 70% від грошового забезпечення, оскільки з 01.04.2014 в останнє змінився відсоток грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії, яка обчислюється відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, та станом на момент здійснення останнього перерахунку пенсії позивача, такий становив « 70».
Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав.
27.12.2022 до суду апеляційної інстанції надійшло клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України до набрання чинності рішенням Верховного Суду в справі № 380/24477/21, в обґрунтування якого заявник зазначив, що ухвалою Верховного Суду від 30.11.2022 передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу № 380/24477/21, предметом розгляду якої є перерахунок пенсії у процентному співвідношення відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, що є подібним до предмету спору в справі, що розглядається.
Перевіривши клопотання, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на таке.
Згідно з п.5 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 30.11.2022 справу №380/24477/21 передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду.
Предметом позовних вимог у вказаній справі є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсотків пенсії позивача з 85% до 70% від грошового забезпечення та обмеження виплати нарахованої суми пенсії максимальним розміром та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки від 24.03.2021 №57, виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, виходячи з розміру 85% грошового забезпечення без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахування раніше проведених виплати та висновків суду, зазначених у судовому рішенні.
Однак, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12 січня 2023 року справу № 380/24477/21 повернуто до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду у відповідній колегії.
Отже, станом на час вирішення питання про зупинення провадження у справі, яка розглядається, підстави для зупинення провадження у справі відповідно до п.5 ч.2 ст.236 КАС відсутні, тому колегія суддів відмовляє у задоволенні клопотання скаржника про зупинення провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 у справі №580/5154/21, яке набрало законної сили 21.09.2021 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення з 01.01.2016 ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 20.03.2018 №7211 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з 90% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 20.03.2018 №7211 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №580/11381/21, яке набрало законної сили 21.03.2022 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправною з 01.12.2021 бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області», позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» за період з 01.12.2019 до 27.06.2021 залишено без розгляду та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 28.06.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637 про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» з урахуванням виплачених коштів. У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовлено.
На виконання рішення суду від 07.02.2022 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637.
У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою в якому просив здійснити перерахунок його пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.09.2022 №5423-5287/Г-02/8-2300/22 позивачу повідомлено про відсутність підстав для здійснення вказаного перерахунку. У листі вказано, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду в від 07.02.2022 у справі №580/11381/21, яке набрало законної сили 21.03.2022, йому здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637 в розмірі 70% оновленого грошового забезпечення. Зобов'язань провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення згідно оновленої довідки на відповідача вказаним рішенням суду не покладено.
Вважаючи зменшення відсоткового значення пенсії протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам скаржника, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У преамбулі закону №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено наступне: "Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист".
Статтею 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Тобто, як правильно зазначив суд першої інстанції, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч. 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
У правових висновках Верховного Суду викладених у постанові від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду вказано, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У пункту 29 наведеної постанови Верховний Суд зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
У пункту 30 вказаної постанови Верховний Суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 у справі №580/5154/21, яке набрало законної сили 21.09.2021, вбачається, що основний розмір пенсії позивача при її призначенні становив 90% грошового забезпечення. Вказана обставина в силу вимог статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що у відповідача були відсутні правові та фактичні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 28.06.2021 з 90% до 70% грошового забезпечення, зазначеного в довідці державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" про грошове забезпечення від 16.11.2021 №33/44/1-Г-1890/08-1637, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.
Крім того, аналізуючи всі доводи учасників справи, апеляційний суд враховує висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні від 21.01.1999 р. по справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 250, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від "30" листопада 2022 р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 12 квітня 2023 року.
Головуючий суддя Судді:Л.Т. Черпіцька О.Є. Пилипенко Я.М. Собків