Постанова від 12.04.2023 по справі 160/11642/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2023 року м. Дніпросправа № 160/11642/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2022 року (головуючий суддя Рищенко А.Ю.)

у справі № 160/11642/22

за позовом ОСОБА_1

до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якій просила:

- визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо відмови в призначені ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на підставі її заяви від 25.04.2022;

- зобов'язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити та виплатити позивачці допомогу на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, на підставі її заяви з березня 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою з 10.12.2015. 25.04.2022 позивачка подала до відповідача письмову заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, проте, відповідач протиправно відмовив в призначенні соціальної допомоги, оскільки переміщення з території проведення бойових дій відбулось раніше 24.02.2022.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2022 позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив з того, що особа має право на допомогу, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, якщо вона перемістилась з території, яка відповідає двом умовам: на цій території проводяться бойові дії та ця територія визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204. За встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що позивачка належить до кола осіб, що мають право на допомогу відповідно до Порядку №332, в не підпадає під виключення, чинні на час спірних правовідносин, та не належить до кола внутрішньо переміщених осіб, допомога яким не надається.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин у справі, просить скасувати рішення суду та прийняти нове про відмову в задоволенні позову. Відповідач наполягає на відсутності у позивачки права на отримання допомоги, зазначає про неврахування судом, що відповідно до абз.7 п. 3 Порядку №332 допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці 1 пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позивачка станом на 24.02.2022 обліковувалась на території, яка не була включена до відповідного переліку територій, на яких ведуться бойові дії, а також станом на 1 березня 2022 року не отримувала щомісячну адресну допомогу для покриття витратна проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тому позивачка не підпадає під умови, за яких призначення допомога відповідно до положень Порядку № 332.

Дана справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Біловодським РВУМВС України в Луганській області 12.10.2007.

З 10.12.2015 позивачка зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_1 із зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 10.12.2015 №1239004512.

Станом на 24.02.2022 позивачка не отримувала державну допомогу у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

25.04.2022 позивачка подала до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

03.05.2022 Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради листом №Д-8/0-1/09-22 повідомило позивачку про відсутність підстав для призначення їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з тим, що вона зареєстрована як внутрішньо переміщена особа з 10.12.2015 за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 і останню виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 отримала ще у червні 2016 року (далі до управління за допомогою не зверталась), переміщення після 24.02.2022 у неї не відбулось, тому відповідно до п. 3 Положення про порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, законні підстави для призначення ОСОБА_1 допомоги відсутні.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюються спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваних дій відповідача.

За визначенням в ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст.4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до п.1 якого довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» установлено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (п.1 постанови).

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначав механізм надання такої допомоги.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

З прийняттям цієї постанови постанова Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» втратила чинність.

Відповідно до п.2 Порядку №332 в редакції, що діяла на час звернення позивачки до відповідача із заявою від 25.04.2022, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до п.2 Порядку № 509 в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 332, на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» (далі - територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).

Згідно з п.3 Порядку №332 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (абзац 7 пункту 3 Порядку № 332).

Виходячи з аналізу наведених правових норм, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що позивачка підпадає під коло осіб, яким надається передбачена Порядком № 332 допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що особа має право на допомогу, визначену Порядком №332, якщо вона перемістилась з території, яка відповідає двом умовам: на цій території проводяться бойові дії та ця територія визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р.

Встановлені у справі обставини свідчать, відповідачем не спростовано, що Старобільський район Луганської області, з якого 10.12.2015 перемістилася ОСОБА_1 , є територією, яка належить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022, затвердженому Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 № 75.

Також відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р (як у первинній редакції, так і в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Луганська область, з якої 10.12.2015 перемістилась ОСОБА_1 , визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що позивачка перемістилася з території, яка відповідає двом умовам, визначеним пунктом 2 Порядку №332, а саме: на цій території проводяться бойові дії та ця територія визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р.

Стосовно визначених абз.7 п.3 Порядку № 332 обставин, на які посилається відповідач в якості підстав для відмови позивачці в наданні допомоги, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

За позицією відповідача, оскільки станом на 24 лютого 2022 року Дніпропетровська область, в якій позивачка обліковується як внутрішньо переміщена особа з 10.12.2015, не входила до переліку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р. в його первісній редакції, позивачка може отримати допомогу відповідно до Порядку № 332 лише у разі нового переміщення, яке здійснене відповідно до Порядку № 509.

Суд апеляційної інстанції вважає, що висновок відповідача про відсутність у позивачки права на отримання допомоги згідно Порядку № 332 на підставі заяви від 25.04.2022 ґрунтується на помилковому трактуванні норм права, що існували на час виникнення спірних правовідносин.

Як зазначено вище, відповідно до абзацу 7 пункту 3 Порядку №332 в редакції, що діяла станом на 25.04.2022, допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку.

Вказана норма не містить будь-яких застережень та обмежень з приводу застосування Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р, зокрема, умови щодо застосування Переліку в певній редакції.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що як станом на день затвердження Порядку № 332, так і станом на час виникнення спірних правовідносин Дніпропетровська область входить до відповідного переліку адміністративно-територіальних одиниць згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р.

Отже, оскільки на час виникнення спірних правовідносин Дніпропетровська область, у якій з 10.12.2015 ОСОБА_1 обліковується як внутрішньо переміщена особа, включена до затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р Переліку, позивачка не підпадає під виключення, передбачене абз.7 п.3 Порядку №332, та не належить до кола внутрішньо переміщених осіб, допомога яким не надається.

Пункт 3 Порядку №332, як і інші пункти Порядку № 332, не містять такої підстави для не надання особі допомоги, як переміщення з території проведення бойових дій раніше, ніж 24.02.2022.

Як також правильно зауважено судом першої інстанції, Порядок № 332 (у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою від 25.04.2022 та отримання відповіді відповідача 03.05.2022 №Д-8/0-1/09-22) не містить таких умов як час, коли особа має внутрішньо переміститись, або факт повторності такого переміщення, для того, щоб вона мала право на допомогу.

Лише після змін, внесених до абз.7 п. 3 Порядку № 332 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 923 від 19.08.2022, набула чинності редакція Порядку № 332, відповідно до якої допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року, крім осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та осіб, які повторно перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) після 24 лютого 2022 року.

Проте, позивачка звернулася із заявою про отримання допомоги 25.04.2022, коли вказана вище редакція Порядку № 332 не діяла, тому на спірні правовідносини ця редакція не розповсюджується.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що позивачка має право на призначення та нарахування з березня 2022 року допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2022 року у справі № 160/11642/22 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, що встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко