13 квітня 2023 року м. Дніпросправа № 160/16813/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді - доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року в адміністративній справі № 160/16813/22 (суддя І інстанції - Жукова Є.О.)
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.02.2020 без врахування положень ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати відповідача перерахувати їй з 17.02.2020 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та виплатити різницю, між нарахованим та належним розміром пенсії починаючи з 17.02.2020.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року позов задоволений, а саме:
- визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в обчисленні розміру пенсії за віком на пільгових умовах позивачу з застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язано відповідача обчислити розмір пенсії за віком на пільгових умовах позивачу з застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
- зобов'язано відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дати призначення пенсії, а саме з 17.02.2020.
Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що позивач у 2020 році зверталась до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 у справі № 160/12347/20 відповідачем призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.02.2020. Також, зауважує, що предметом спору в цій справі є питання поширення на позивача дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не було. Крім того, судом в резолютивній частині рішення відповідних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» також не було, та у 2022 році проведено перерахунок пенсії через зміну стажу та заробітку на підставі нової пільгової довідки за нормами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відзив на апеляційну скаргу на адресу суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
17 лютого 2020 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 60).
Листом від 03.07.2020 № 12229-12370/Х-03/8-0400/20 від 03.07.2020 відповідач повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії, оскільки позивач не досягла віку, визначеного законодавством, а саме 50 років.
Зазначене вище рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оскаржено позивачем в судовому порядку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 у справі № 160/12347/20, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.12.2021, за позовом ОСОБА_1 визнано протиправним, скасовано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 03.07.2020 № 12229-12370/х-03/8-0400/20 та зобов'язано зазначене управління призначити позивачу з 17 лютого 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 Рішенні № 1-р/2020, як особі, яка працювала до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах (а.с. 19-22).
На виконання зазначеного рішення суду у справі № 160/12347/20 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за Списком № 1.
25.08.2022 позивач звернулась до Головного управління з заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 62).
Листом від 22.09.2022 відповідач повідомив позивача, що неврахування вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчислені розміру пенсії стало те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/12347/20 не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проводити розрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». (а.с. 23)
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що пенсію позивачу обчислено при страховому стажі - 26 років 7 місяців 12 днів, стажу роботи за Списком № 1 - 8 років 5 місяців 14 днів (стаж враховано по 31.12.2019), а відтак, на позивача поширюється дія ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є протиправними. Суд зазначив, що відповідач повинен був застосувати норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» самостійно у разі наявності відповідного стажу під час призначення пенсії позивачу та без додаткового звернення позивача, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ
У статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За унормуванням ч. 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частин 4, 6 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою-третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Різниця між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого і третього частини першої, частини третьої цієї статті, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено особливості обрахування розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям, зокрема такий розмір встановлено у 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Тобто мінімальний розмір пенсії таких осіб повинен складати не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці положення поширюються на працівників, зазначених у Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.
Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 160/12347/20, яке набрало законної сили, встановлено, що оскільки позивач на час звернення за призначенням пенсії досягла 46 років, мала страховий стаж роботи 26 років 7 місяців 12 днів, у тому числі на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 8 років 6 місяців 14 дні, тому вона має право на пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.
Згідно з розрахунком стажу, який міститься у пенсійній справі позивача, до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, включено 8 років 6 місяців 14 днів роботи у періоди, коли вона працювала у Публічному акціонерному товаристві «Криворізький залізорудний комбінат» на посаді сестрою медичною з повним робочим днем на підземних роботах дільниці медичної служби № 3 та № 4 шахти (а.с. 7-8, 26).
Оскільки ці посади і роботи відносяться до Списку № 1, то цей період дає підстави для віднесення позивача до кола шахтарів, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, оскільки позивач відпрацювала на підземних роботах у шахті за Списком № 1 понад 7,5 років, то вона має право на обчислення її пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.
Водночас, відповідачем при призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах і обчисленні її розміру, не застосовано ці норми, що є порушенням прав позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Доводи апелянта стосовно того, що ним виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 160/12347/20 і цим рішенням не вказано про урахування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є безпідставними, оскільки предметом спору у цій справі є не виконання судового рішення, а розмір пенсії позивача, який обчислений відповідачем на виконання рішення суду.
Суд також зауважує, що позивач не повинна була звертатись до відповідача з окремою заявою відповідно до п. 1.8 Порядку № 22-1, оскільки її право на обчислення призначеної пенсії з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинним законодавством не ставиться в залежність від подання такої заяви, а випливає безпосередньо з приписів зазначених правових норм, які пенсійний орган повинен був застосувати при обчисленні пенсії позивача.
Таким чином, відповідачем протиправно не застосовано при обчисленні з 17 лютого 2020 року розміру пенсії за віком позивачу обов'язкові для виконання приписи статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи зазначені вище обставини, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.
Оскільки справа є справою незначної складності відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2022 року в адміністративній справі № 160/16813/22 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко