СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1994/23
ун. № 759/5835/23
12 квітня 2023 року м. Київ
Слідча суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 та подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.11.2022 за № 12022110000000496, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
Старший слідчий в СУ ГУ НП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді із клопотанням, яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 та подане в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.11.2022 за № 12022110000000496, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про надання дозволу старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області капітану поліції ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих, прокурорам групи прокурорів дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та вилучити в оригіналах наступні документи: по об'єкту «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 » за договором підряду №2259/09-21 від 24.09.2021: експертний звіт щодо розгляду проектної документації; проектну документацію затверджену належним чином (креслення та кошторисну частину проектної документації в друкованому та електронному вигляді в програмному комплексі АВК-5 (формат ims або imd ), або в іншому програмному комплексі, що кореспондується з програмним комплексом АВК-5; наказ про затвердження проектної документації; договір №2259/09-21 від 24.09.2021 «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 », з додатками та додатковими угодами до нього; розрахунки договірних цін до договорів; акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 (в друкованому виді та електронному виді, в форматі imd, Програмного комплексу АВК-5); розрахунок загальновиробничих та адміністративних витрат; видаткові накладні на придбання матеріальних ресурсів; документи, що підтверджують вартість експлуатації машин та механізмів; акти на закриття прихованих робіт; виконавчу документацію, що підтверджує факт виконання робіт, а саме: журнал авторського нагляду, загальний журнал робіт, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва, виконавчі схеми.
Дане клопотання старший слідчий мотивує тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022110000000496 від 11.11.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Так, досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 VIII скликання від 28.01.2021 № 1-01/ІV8-1 «Про бюджет ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2021 рік» (зі змінами) затверджені видатки бюджету у розмірі 1 094,361 млн. грн., з них: бюджет розвитку - 381,871 млн. грн., видатки на реалізацію програм - 594,678 млн. грн. Згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 VIII скликання від 23.12.2021 №1-01/ХІІ8-2 «Про бюджет ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2022 рік» (зі змінами), затверджені видатки бюджету у розмірі 1 122,861 млн. грн., з них: бюджет розвитку - 142,760 млн. грн., видатки на реалізацію програм - 529,948 млн. грн. Аналізом видатків бюджету ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що основними розпорядниками являються: виконком ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ): у 2021-2022 роках укладено договорів на загальну суму 19,221 млн. грн.; Видатки виконкому ІНФОРМАЦІЯ_5 у 2021-2022 роках по договорам, укладеними із суб'єктами господарювання, становили 20,914 млн. грн., з них основні витрати йшли по таким договорам: договір підряду № 2259/09-21 вiд 24.09.2021: капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 (під розміщення ІРЦ) на суму 1,403 млн. грн., підрядник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); договір № 2349/06-22 від 01.06.2022: за продукти харчування, на суму 4,991 млн. грн., постачальник ФОП ОСОБА_5 ; договори № 2350/06-22 від 01.06.2022, № 2351/06-22 від 01.06.2022, 2352/06-22 від 01.06.2022, та № 2353/06-22 від 01.06.2022: за продукти харчування, на суму 4,976 млн. грн., постачальник ФОП ОСОБА_6 ; договори № 2359/06-22 від 14.06.2022 та № 3 від 23.08.2022: за продукти харчування, на суму 3,162 млн. грн., постачальник ФОП ОСОБА_7 ; договір № 1 від 23.08.2022: за продукти харчування, на суму 800 тис. грн., постачальник ФОП ОСОБА_8 ; договір № 2252/09-21 від 14.09.2021: за послуги по організації виступу артистів з нагоди Дня ІНФОРМАЦІЯ_7 на суму 3,200 млн. грн., постачальник ФОП ОСОБА_9 . Зазначені суб'єкти господарювання у більшості випадків, виконують підрядні роботи, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів на території і на замовлення ІНФОРМАЦІЯ_3 , що може свідчити про підконтрольність діяльності підрядників службовим особам розпорядників. Також, під час проведення процедур закупівлі робіт із виконання будівельних робіт на об'єктах комунальної власності громади безпідставно відхиляються більш економічно вигідні пропозиції учасників закупівлі та укладаються договори підряду із зазначеними підконтрольними суб'єктами господарювання. Крім цього, однією з обов'язкових умов укладання договорів підряду являється подальше отримання службовими особами замовника неправомірної вигоди, розмір якої визначається для кожного договору окремо. Вказана сума коштів формується підрядниками за рахунок умисного завищення обсягів виконаних будівельних робіт і використаних механізмів, та вартості будівельних матеріалів, внаслідок чого можливе створення значної різниці між доходами і витратами залучених суб'єктів господарювання, яка в подальшому через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій конвертується у готівку. За таких обставин діями службових осіб розпорядників бюджету ІНФОРМАЦІЯ_8 , завдається матеріальна шкода внаслідок проведення закупівель та виконання будівельних робіт за значно завищеними ринковими цінами та не у повних обсягах. На даний час у органу досудового розслідування виникла необхідність у перевірці достовірності відомостей внесених до проектно-кошторисної та фінансово-звітної документації по перерахованим договорам підряду, фактично виконаним обсягам будівельних робіт. У зв'язку з чим у зазначеному кримінальному провадженні призначено ряд судових будівельно-технічних експертиз до ІНФОРМАЦІЯ_9 . Від судового експерта надійшло клопотання про надання додаткових матеріалів №433/13719-5-22/44-ЕЗ від 13.01.2023 по об'єкту «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 » за договором підряду №2259/09-21 від 24.09.2021, укладеним між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), а саме: експертний звіт щодо розгляду проектної документації; проектну документацію затверджену належним чином (креслення та кошторисну частину проектної документації в друкованому та електронному вигляді в програмному комплексі АВК-5 (формат ims або imd), або в іншому програмному комплексі, що кореспондується з програмним комплексом АВК-5; наказ про затвердження проектної документації; договір №2259/09-21 від 24.09.2021 «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 », з додатками та додатковими угодами до нього; розрахунки договірних цін до договорів; акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 (в друкованому виді та електронному виді, в форматі imd, Програмного комплексу АВК-5); розрахунок загальновиробничих та адміністративних витрат; видаткові накладні на придбання матеріальних ресурсів; документи, що підтверджують вартість експлуатації машин та механізмів; акти на закриття прихованих робіт; виконавчу документацію, що підтверджує факт виконання робіт, а саме: журнал авторського нагляду, загальний журнал робіт, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва, виконавчі схеми.
У судове засідання слідчий не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів підтримує у повному обсязі.
У судове засідання представники особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, не з'явилися, причини неявки суду невідомі.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, зокрема, копію листа від 27.10.2022 № 3/02-2426; копію договору підряду № 2259/09-21 від 24.09.2021; копію клопотання експерта про надання додаткових матеріалі від 12.01.2023, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (а. 7), суддя дійшла до таких висновків.
Під час судового розгляду встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні 11.11.2022 за №12022110000000496, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України (а. 7).
Згідно з п. 3 постанови заступника начальника СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 про призначення групи слідчих від 29.03.2023, місцем проведення досудового розслідування визначено за місцезнаходженням відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП - м. Київ, вул. Святошинська, 2-А (а. 8-9). Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбачених ч. 2 ст. 160 КПК України.
Оцінивши потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи, та приймаючи до уваги, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, є виправданим, оскільки має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, іншим способом їх встановити неможливо, слідча суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, слідча суддя,
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області капітану поліції ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих, прокурорам групи прокурорів дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та вилучити в оригіналах наступні документи: по об'єкту «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 » за договором підряду №2259/09-21 від 24.09.2021: експертний звіт щодо розгляду проектної документації; проектну документацію затверджену належним чином (креслення та кошторисну частину проектної документації в друкованому та електронному вигляді в програмному комплексі АВК-5 (формат ims або imd ), або в іншому програмному комплексі, що кореспондується з програмним комплексом АВК-5; наказ про затвердження проектної документації; договір №2259/09-21 від 24.09.2021 «Капітальний ремонт приміщень по АДРЕСА_2 », з додатками та додатковими угодами до нього; розрахунки договірних цін до договорів; акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 (в друкованому виді та електронному виді, в форматі imd, Програмного комплексу АВК-5); розрахунок загальновиробничих та адміністративних витрат; видаткові накладні на придбання матеріальних ресурсів; документи, що підтверджують вартість експлуатації машин та механізмів; акти на закриття прихованих робіт; виконавчу документацію, що підтверджує факт виконання робіт, а саме: журнал авторського нагляду, загальний журнал робіт, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва, виконавчі схеми.
У випадку, якщо виїмка або вилучення зазначених документів вже проводилась, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 видати завірені копії документів та документи, на підставі яких проводилась виїмка або вилучення.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити, особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред'явлення копії цього судового рішення.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, або ж на вимогу останнього залишено копію вилучених документів.
У разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1