Справа № 758/10727/20
Категорія 35
(ЗАОЧНЕ)
02 березня 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Сірант Т. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за позовом дочірнього підприємства «КиївГазЕнерджи» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, 3 % річних та інфляційних,
Дочірнє підприємство «КиївГазЕнерджи» (далі - ДП «КиївГазЕнерджи») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, 3 % річних та інфляційних,.
Зазначало, що з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , до 30.06.2015 здійснювалося ПАТ «Київгаз» на підставі Договору №300003174.7 про надання послуг з газопостачання від 26.11.2003, укладеного з ОСОБА_1 .
З 01.07.2015 послуги з газопостачання на території дії своєї ліцензії здійснює ПАТ «Київгаз» ДП «КиївГазЕнерджи» на підставі ліцензії АЕ №299069 від 26.06.2015р.
ОСОБА_1 є споживачем природного газу, постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_2 , здійснює ДП «КиївГазЕнерджи».
Пропозицію укласти договір (оферту), що містить істотні умови договору про надання послуг з газопостачання, що відповідають умовам типового договору, опубліковано 26 червня 2015 року у газеті «Сегодня» за № 116.
Всі побутові споживачі, які продовжують після 30 червня 2015 року отримувати на території ліцензійної діяльності ДП «КиївГазЕнерджи» природний газ є такими, що засвідчили бажання укласти договір про надання послуг з газопостачання та прийняли цю пропозицію повністю, безумовно. Після 30 червня 2015 року отримання природного газу побутовим споживачем є момент укладення вказаного договору. У разі, якщо за адресою побутового споживача не було здійснено припинення газопостачання до 01 липня 2015 року, він є таким, що з 01 липня 2015 року уклав договір про надання послуг з газопостачання.
ОСОБА_1 приєднався до умов договору шляхом фактичного споживання природного газу та сплатою рахунків позивача за спожитий природний газ, оскільки в період за який виникла заборгованість за послуги з газопостачання, відповідачем здійснювалась часткова оплата послуг.
Свої зобов'язання по оплаті послуг газопостачання ОСОБА_1 виконує неналежним чином, у звязку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 105 588 грн.
Посилаючись на те, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань перед ДП «КиївГазЕнерджи» в останнього утворилася заборгованість по оплаті послуг, позивач просив стягнути з відповідача заборгованість по оплаті послуг газопостачання в розмірі 105 588 грн 97 коп.
Крім того, посилаючись на норми ст. 625 ЦК України, позивач просив стягнути з відповідача на його користь 3 016 грн 39 коп. - 3% річних, 2868 грн 10 коп. - інфляційних.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій вказав на те, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Суд ухвалив розглядати справу за відсутності представника позивача.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судовго засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; не з'явився в судове засідання без повідомлення причин; не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного розгляду справи.
За наявності сукупності умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази в справі в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом установлено, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з газопостачання, які постачає ДП «КиївГазЕнерджи» (а.с. 25-30).
У відповідності до вимог ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» в 2015 році відбулося реформування газової сфери, яке зокрема полягало у відокремленні функцій з постачання від функцій розподілу природного газу.
Так, як вбачається з матеріалів справи, з 01 липня 2015 року послуги з газопостачання побутовим споживачам природного газу на території м. Києва здійснює ДП «КиївГазЕнерджи».
Пропозицію споживачам укласти договір (оферту), що містить істотні умови договору про надання послуг з газопостачання, що відповідають умовам типового договору, опубліковано 26 червня 2015 року в газеті «Сегодня» за № 116 (а.с. 6-12).
Згідно з частиною другою ст. 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору, яка засвідчує її бажання укласти договір, ця діє є прийняттям пропозиції.
Представник позивача зазначає, що після 30 червня 2015 року споживач ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) отримує на території ліцензійної діяльності ДП «КиївГазЕнерджи» природний газ, а отже засвідчив бажання укласти договір про надання послуг з газопостачання та прийняв пропозицію повністю, безумовно.
Під час розгляду справи не було встановлено обставин, які б свідчили по незгоду відповідача отримувати природний газ за адресою: АДРЕСА_1 , або припинення газопостачання споживачеві.
Згідно п. 1 договору (оферти), постачальник зобов'язується постачати природний газ споживачеві,членам його сім'ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, житловому будинку, для побутових потреб, а споживач зобов'язується своєчасно сплачувати за надані послуги з газопостачання за встановленими цінами у строки та на умовах, що передбачені цим договором.
Згідно п. 3 договору (оферти), споживач розраховується з постачальником за надані послуги з газопостачання за роздрібними цінами на природний газ, що використовується для потреб населення, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до п. 5 договору (оферти) розрахунковим періодом є календарний місяць.
Відповідно до п. 9 договору (оферти) споживач вносить платежі не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, а у разі отримання платіжного документа, який виписує постачальник, оплачує його протягом 10 днів з дати зазначеній у такому платіжному документі.
Відповідно до п. 13 договору (оферти) у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, споживач сплачує за вимогою постачальника пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку, що діяла в період, на який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до ч.1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Ураховуючи те, що відповідач не оплачує послуги з газопостачання, у нього утворилася заборгованість, що складає 105 588 грн. 97 коп., суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в частині стягнення з відповідача 105 588 грн. 97 коп. основного боргу.
Крім того, позивач просив стягнути з відповідача 3% річних у розмірі 3 016 грн. 39 коп. та інфляційні у розмірі 2 868 грн. 10 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до наданитх розрахунків, позивачем за період з липня 2015 року по грудень 2019 року нараховано інфляційні в розмірі 2868 грн. 10 коп. та 3016 грн. 39 коп.. 3% річних (а.с. 24).
Ураховуючи те, що відповідач не оплачує послуги з газопостачання, у нього утворилася заборгованість, позивачем нараховані 3% та інфляційні, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в частині стягнення з відповідача на користь позивача 2 868 грн. 10 коп. інфляційних та 3 016 грн. 39 коп. 3% річних.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем у вигляді сплати судового збору в розмірі 2102 грн. 00 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 526, 610, 612, 625 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 279, 280-284, 353, 354 ЦПК України, суд -
Позов дочірнього підприємства «КиївГазЕнерджи» (01103, м. Київ, вул. Бойчука, 4-Б, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 39835779) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , серія та номер паспорту - НОМЕР_2 ) про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, 3 % річних та інфляційних - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь дочірнього підприємства «КиївГазЕнерджи» заборгованість за житлово-комунальні послуги, а саме: 105 588 (сто п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят вісім) грн. 97 коп. основний борг, 3 016 (три тисячі шістнадцять) грн. 39 коп. 3 % річних та 2 868 (дві тисячі вісімсот шістдесят вісім) грн. 10 коп. інфляційних.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь дочірнього підприємства «КиївГазЕнерджи» заборгованість судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто два) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення відповідачем може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути поновлений в разі пропусу з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення безпосередньо до Київського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо позивачу не було вручено заочне рішення у день його проголошення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Світлана ЗАХАРЧУК