Справа №293/207/23
Провадження № 3/293/327/2023
11 квітня 2023 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,
розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч.1 ст. 190 КУпАП
На адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №736469, складений 02.02.2023 Відділом поліції №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області відносно ОСОБА_1 про вчинення останнім адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП.
Постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 09.02.2023, суд адміністративні матеріали направив на доопрацювання до Відділу поліції №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області для належного оформлення.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення складені відносно ОСОБА_1 повторно на адресу суду надійшли 16.03.2023.
Згідно протоколу розподілу справи між суддями у неавтоматизованому режимі, адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 розподілені для розгляду судді Лось Л.В.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №736469 06.12.2022 о 10 год 00 хв під час проведення санкціонованого обшуку за адресою: АДРЕСА_1 виявлено, що гр. ОСОБА_1 незаконно зберігає холодну зброю, а саме предмети схожі на ніж.Згідно висновку експерта від 09.12.2022 № СЕ-19/106-22/13266-ХЗ надані для дослідження предмети являються короткоклинковою холодною зброєю колюче-ріжучої дії, а саме ножем мисливським, загального призначення, який виготовлений саморобним способом з використанням промислового обладнання, та другий предмет являється середньоклинковою зброєю колюче-ріжучої дії, а саме багнетом гвинтівки системи Росса-Енфільда зразка 1914 року, виготовлений промисловим способом у Великобританії, чим порушив вимоги п.2.1 ІІ Наказу МВС №622 від 21.08.1998 « Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів»,чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 190 КУпАП.
12.04.2023 ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно.
При цьому суд бере до уваги, що ОСОБА_1 достеменно знав про складення відносно його протоколу про адміністративне правопорушення за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП та розгляд його судом, про що свідчить його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Зважаючи на викладене, ОСОБА_1 клопотань та заяв суду не подав, суд проводить розгляд справи у його відсутності.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться у межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня його вчинення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Судом встановлено, що адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 190 КУпАП вчинено ОСОБА_1 06.12.2022 року, вказане правопорушення не є триваючими і вважається закінченим з моменту його вчинення (виявлення).
Таким чином, на час розгляду справи в суді минули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Пункт 7 ч.1 ст.247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Системний аналіз абзацу 1 ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання судом закриття справи з одночасним визнанням винною особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Тобто, за спливом строків накладення адміністративного стягнення суд не вправі з'ясовувати обставини скоєння правопорушення та визнавати особу винною чи визнавати її невинуватою у скоєнні адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги, що на час розгляду матеріалів в суді сплинув строк накладення адміністративного стягнення, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.38, 247, 283-284 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ознаками ч. 1 ст. 190 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч. 5ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.
Суддя Людмила ЛОСЬ