Справа№591/640/23
Провадження №2/592/779/23
12 квітня 2023 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судового засідання Грибиниченко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання права на приватизацію,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду та свої вимоги мотивує тим, що він проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою він проживає починаючи із 30 квітня 1976 року. Із довідки AT «Державний ощадний банк» від 17.10.22 № 116.145-33/248 вбачається, що він в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться (папка 342), житловий чек не використаний. В довідках Державного архіву Сумської області від 18.11.22 № Бм-12 та від 19.12.22 № Б-13 зазначається, що в документах архівного фонду виконавчого комітету Сумської міської ради трудящих в протоколах виконкому за 1954-1955, 1956-1957 роки відомостей про надання вивільненої квартири гр. ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , немає. Листом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 17.10.22 № Б-0882/06.01-21 та від 26.10.22 № Б-887/06.01-21 його було повідомлено, що згідно із наявною інформацією не приватизовані квартири будинку АДРЕСА_2 , в тому числі квартира АДРЕСА_3 , перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, за матеріалами інвентаризаційної справи КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради № 126701 інформація про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_3 відсутня. В грудні місяці 2022 року він звернувся до Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» із заявою про оформлення квартири у приватну власність шляхом приватизації, але листом від 27.12.22 № 14.01-15/1327 Управління відмовило йому в оформленні передачі у приватну власність квартири у зв'язку з тим, що ним не надано документи, що зазначені в пункті 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, а саме копія ордеру на жиле приміщення. Вважає, що відмова у наданні дозволу на приватизацію квартири є такою, що суперечить чинному законодавству та порушує його законні права й інтереси. У зв'язку з цим просить зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у місті Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації житлового приміщення - квартири під АДРЕСА_4 за ОСОБА_1 за відсутності ордера на житлове приміщення.
Представник відповідача - Сумської міської ради надав до суду відзив, в якому заперечував проти задоволення позову, з тих підстав, що відповідно до п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 16.12.2019 №396, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.01.2010 за №109/17404, громадянином до органу приватизації необхідно подати копію ордеру на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно копії поквартирної карточки, - за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований ОСОБА_1 , 1943 р.н., з 30.04.1976 (а.с. 5-6).
Із довідки AT «Державний ощадний банк» від 17.10.22 № 116.145-33/248 вбачається, що ОСОБА_1 в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться (папка 342), житловий чек не використаний (а.с.7).
В довідках Державного архіву Сумської області від 18.11.22 № Бм-12 та від 19.12.22 № Б-13 зазначається, що в документах архівного фонду виконавчого комітету Сумської міської ради трудящих в протоколах виконкому за 1954-1955, 1956-1957 роки відомостей про надання вивільненої квартири гр. ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , немає (а.с. 8).
Листом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 17.10.22 № Б-0882/06.01-21 та від 26.10.22 № Б-887/06.01-21 ОСОБА_3 було повідомлено, що згідно із наявною інформацією не приватизовані квартири будинку АДРЕСА_2 , в тому числі квартира АДРЕСА_3 , перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, за матеріалами інвентаризаційної справи КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради № 126701 інформація про зареєстроване право власності на квартиру АДРЕСА_3 відсутня (а.с. 9).
В грудні місяці 2022 року він звернувся до Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» із заявою про оформлення квартири у приватну власність шляхом приватизації, але листом від 27.12.22 № 14.01-15/1327 Управління відмовило йому в оформленні передачі у приватну власність квартири у зв'язку з тим, що ним не надано документи, що зазначені в пункті 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, а саме копія ордеру на жиле приміщення (а.с. 10).
З встановленого вбачається, що спірні правовідносини є цивільними і врегульовані ст. 345 ЦК України, ст. 2, 6, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», - до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму. Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»,- приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами, організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Згідно ч. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»,- органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян визначено перелік документів, які необхідно надати до органу приватизації для оформлення приватизації, зокрема копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.
Відповідно до частини першої статті 58 ЖК Української РСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Статтею 328 ЦК України визначено підстави набуття права власності. Так, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 345 ЦК України фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до положень зазначених законів право на приватизацію квартир державного житлового фонду мають громадяни України, які постійно на законних підставах проживають у них.
Органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Виходячи зі змісту вищевказаних норм закону, двома обов'язковими умовами для виникнення у мешканців права на приватизацію комунальної квартири є - постійне проживання таких осіб у зазначеному житлі та їх особисте звернення до органів приватизації з порушеного питання.
Отже, участь у приватизації житла мають право брати особи, які на законних підставах вселилися та проживають у житловому приміщенні, що підлягає приватизації.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 протягом тривалого часу проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а тому набув право на отримання житла у приватну власність.
Згідно зі ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Таким чином, враховуючи те, що позивач вселений до квартири на законних підставах, незаконність проживання ніхто не оспорює, відсутність копії ордеру на жиле приміщення позбавляє позивача реалізувати своє право на приватизацію квартири та, враховуючи, що у позивача є всі необхідні документи для проведення приватизації вищезазначеного житлового приміщення, крім копії ордеру, яку він не може надати з незалежних від нього причин, то суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відтак заявлений позов слід задовольнити, зобов'язавши Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації житлового приміщення - квартири під АДРЕСА_4 за ОСОБА_1 без надання ордера на жиле приміщення.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст. 2, 12, 13, 76-81, 83, 259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання права на приватизацію задовольнити повністю.
Зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) квартири АДРЕСА_4 , без надання ордера на жиле приміщення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.Б. Князєв