Справа № 593/493/23
Провадження №2-а/593/17/2023
"10" квітня 2023 р. Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Данилів О.М., ознайомившись із адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП Відділу поліції № 1 ( м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області капітана поліції Малика Василя Миколайовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії БАБ № 428396 від 26 березня 2023 року,-
6 квітня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся в Бережанський районний суд Тернопільської області з адміністративним позовом до інспектора СРПП Відділу поліції № 1 ( м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області капітана поліції Малика Василя Миколайовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення серії БАБ № 428396 від 26 березня 2023 року.
У відповідності до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя при відкритті провадження зобов'язаний з'ясувати, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160 та 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. У заяві має бути вказано зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У відповідності до ч.1,ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Всупереч вимог ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви позивачем не долучено документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, чи документ, що підтверджує підстави звільнення його від сплати судового збору про що свідчить складений 6 квітня 2023 року працівниками Бережанського районного суду акт.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Судовий збір включається до складу судових витрат.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17 (провадження №11-1287апп18), відійшла від попередніх висновків ВСУ, викладених у постанові 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16) та зробила висновок відповідно до якого, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст. ст. 2-5 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов'язковою для врахування судами в силу ч. 5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому позивачу при усуненні недоліків та сплаті судового збору слід врахувати, що відповідно до Закону України “ Про судовий збір” розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою встановлено судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2023 році становить 536 грн.80коп..
Крім того, відповідно до вимог ч.ч.2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
І хоч позивач долучив до позовної заяви копію оскаржуваної ним постанови, однак вказаний документ є неналежної якості (нечитабельний) із нього не видно, коли, ким і за яке саме правопорушення та по якій статті на позивача було накладено адміністративне стягнення, докази, на які посилався інспектор поліції при її постановленні, а також відсутня інша інформація, яка потрібна суду для прийняття об”єктивного та справедливого рішення по справі. Крім цього, всупереч ст. 94 КАС України вказаний документ, як і інші долучені до позовної заяви позивачем документи, не завірені належним чином із зазначенням дати такого засвідчення.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що позивачем при зверненні до суду із вказаним позовом, у якому відповідачем визначено інспектора СРПП Відділу поліції № 1 ( м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області капітана поліції Малика Василя Миколайовича, не враховано, що згідно ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають адміністративні справи, передбачені, зокрема частинами 1, 2, 3, 4, 6 і 7 статті 122 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворено як юридичну особу публічного права територіальні органи Національної поліції, зокрема Головне управління Національної поліції в Тернопільській області.
У відповідності до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» на території Тернопільської області утворено три райони (Кременецький, Тернопільський, Чортківський).
Наказом Національної поліції України від 08 грудня 2020 № 955 «Про затвердження змін до Структури територіальних органів поліції» в Головному управлінні Національної поліції в Тернопільській області (далі - ГУНП) утворено наступні районні територіальні (відокремлені) підрозділи: Тернопільське районне управління поліції, Чортківський районний відділ поліції, Кременецький районний відділ поліції.
Відомості про коди ЄДРПОУ територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП в Тернопільській області відсутні, так як вони не є юридичними особами.
З наведеної норми слідує, що суб'єктом владних повноважень, який розглядає справу про адміністративне правопорушення і виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, є Головне управління Національної поліції в Тернопільській області в особі конкретної посадової особи.
Отже, начальники відділень, інспектори патрульної поліції при розгляді справ про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції, а не від свого імені.
Таким чином, належним відповідачем по справі щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених стяттями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, беручи до уваги те, що дана позовна заява подана без додержання вимог ст.ст.160, 161 КАС України, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 242, 248, 286 КАС України, Постановою Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року по справі № 543/775/17 (провадження № 11-1287апп18), суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора СРПП Відділу поліції № 1 ( м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області капітана поліції Малика Василя Миколайовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк десять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Роз"яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області Данилів О.М.