Рішення від 12.04.2023 по справі 420/4621/23

Справа № 420/4621/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (пгт АДРЕСА_1 ) до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (пров.Штабний,1, м.Одеса, 65012) про визнання наказів протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними та скасувати наказ Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 48 від 03 лютого 2023 p.;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника 108 розрахунково-аналітичної станції № 14 від 01 березня 2023 р. в частині виключення ОСОБА_1 із списків військової частини;

поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділення, заступника Начальника 108 розрахунково-аналітичної станції.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 03 лютого 2023 р. Командувач військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видав наказ № 48 (по особовому складу), яким призначив позивача на посаду начальника служби радіаційного, хімічного, бактеріологічного захисту сил підтримки 41 окремої механізованої бригади, що підтверджується копією наказу, який було доведено до нього 07 лютого 2023 р. Також 01 березня 2023 p. наказом начальника 108 розрахунково- аналітичної станції № 14 виключений зі списків частини на підставі наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 48 від 03 лютого 2023 р. Позивач вважає вказані накази протиправними, оскільки 24 грудня 2013 р. наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 800 звільнений у запас за станом здоров'я. Підставою для звільнення було свідоцтво про хворобу № 835 від 18 листопада 2013 р., відповідно до якого позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби.

Позивач зазначає, що військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах». Посада, на яку призначений позивач на підставі наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 48 від 03 лютого 2023 р. не відноситься до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах, а передбачає безпосереднє виконання бойових завдань. За таких обставин, оскаржуваний наказ Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 47 від 03 лютого 2023 p. є протиправним.

Ухвалою суду від 13 березня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

06.04.2023р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що не виконання позивачем обов'язків військової служби в запасі та Правил військового обліку, призвело до допущення порядку проходження військово-лікарської комісії та позовні вимоги позивача не можуть ґрунтуватися на цьому. Також вказано, що позивач з початку військової служби, а саме з 11.04.2022, тобто майже протягом календарного року питання його придатності до військової служби не порушував.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу та 24 грудня 2013 р. наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 800 звільнений у запас за станом здоров'я. Підставою для звільнення було свідоцтво про хворобу № 835 від 18 листопада 2013 р., відповідно до якого позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби.

03 лютого 2023 р. Командувач військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видав наказ № 48 (по особовому складу), яким призначив позивача на посаду начальника служби радіаційного, хімічного, бактеріологічного захисту сил підтримки 41 окремої механізованої бригади, що підтверджується копією наказу, який було доведено до позивача 07 лютого 2023р.

01 березня 2023p. наказом начальника 108 розрахунково-аналітичної станції № 14 виключений зі списків частини на підставі наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 48 від 03 лютого 2023р.

Вважаючи зазначені накази протиправними, позивач за їх скасуванням звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам які виникли, суд враховує наступне.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 год, 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації. В подальшому Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022 воєнний стан продовжений до 19.02.2024.

Згідно норм ч.ч.1,4 ст.2 Закону України 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами ч.13 ст.6 Закону № 2232-XII військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008. (далі по тексту - Положення №1153/2008, або Положення).

Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

Пунктом 12 Положення № 1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Розділом IV Положення № 1153/2008 врегульовано порядок призначення на посади та звільнення з посад.

Положенням № 1153/2008 визначено види посад та вимоги при призначенні на посаду, зокрема, такі види посад, як: вищі, рівнозначні та нижчі посади (п.82).

Відповідно до пп.1 п.82 Положення № 1153/2008 призначення військовослужбовців на посади здійснюється: на вищі посади - у порядку просування по службі.

Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 03.02.2023 №48 майора ОСОБА_1 , який займав посаду начальника відділення заступника начальника - 108 розрахунково-аналітичної станції було призначено на посаду начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту служби сил підтримки 41 окремої механізованої бригади.

За посадою яку займав позивач, начальник відділення - заступник начальника 108 розрахунково-аналітичної станції, передбачено штатно-посадову категорію «старший лейтенант»

Посада на яку позивача було призначено, а саме начальник служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту служби сил підтримки 41 окремої механізованої бригади, передбачено штатно-посадову категорію «майор».

У відповідності до підпункту 6 пункту 82 Положення про проходження служби призначення військовослужбовців на посади здійснюється у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану.

Згідно пункту 82 Положення №1153/2008 посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад (тарифний розряд).

Як встановлено судом позивач був призначений на вищу посаду (з штатно-посадової категорії «старший лейтенант» на «майор»).

За змістом абз.2 п.257 Положення №1153/2008, на який посилається відповідач, "для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення".

В свою чергу пункт 85 Положення №1153/2008 передбачає, що просування по службі військовослужбовців здійснюється за рейтинговим принципом та за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників, а п. 87 Положення №1153/2008 передбачає, що особи офіцерського складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у порядку просування по службі можуть бути переміщені на вищу посаду, якщо вони вислужили встановлені Міністерством оборони України строки перебування на попередній посаді.

Отже, в особливий період для доукомплектування Збройних сил України при просуванні військовослужбовця дозволяється не дотримуватись тільки рейтингу та строків перебування на попередній посаді. При цьому у абз.2 п.257 Положення №1153/2008 йде мова лише про просування військовослужбовців по службі.

Відповідно до п.110 Положення переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України;

між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

Пунктом 112 Положення визначено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

З аналізу зазначеної норми, позивач міг бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої, так як відповідно до п.1 п. 82 Положення № 1153/2008 призначений на вищу посаду - у порядку просування по службі, що відповідає пункту 112 Положення.

Однак, відповідно до Свідоцтва про хворобу №835 18 листопада 2013р. військово-лікарська комісія (терапевтичного профілю) Військово-медичного клінічного центру Південного регіону за розпорядженням ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 05.11.13 № 1926 провела огляд ОСОБА_1 . Відповідно до вказаного свідоцтва на підставі статей 75-б, 64-г, 61-г графи III Розкладу хвороб позивача визнано обмежено придатним до військової служби.

Відповідно до пункту 113 Положення, переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї, здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання.

При цьому, п.90 Положення встановлено, що необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Тобто необхідність і терміновість переміщення визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Відповідно до пп. «г» п.20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 р. з відповідними змінами та доповненнями, зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800,

« 20.3. При медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:

г) "Обмежено придатний до військової служби"

Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що Фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах».

Також суд зазначає, що додаткові вимоги до стану здоров'я щодо можливості проходження військової служби у тих чи інших видах (родах) військ, займати ті чи інші військові посади визначені в Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я, яка є Додатком 3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

Так, відповідно до Таблиці «Б» додаткових вимог до стану здоров'я додатку 3 до зазначеного Положення визначено, що громадяни та військовослужбовці, які приймаються та проходять військову службу з числа осіб рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу із розладами здоров'я за статтями 61 «г», 64 «г» непридатні до служби : частини та підрозділи спеціального призначення, високомобільні військах, морська піхота, повітрянодесантні частини, Державна прикордонна служба України, частини та підрозділи спеціального призначення МВС України

З огляду на викладене вище, необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади, а позивач подає рапорт у випадку, коли є така необхідність в переміщенні за станом здоров'я.

При цьому суд зазначає, що Свідоцтва про хворобу №835 від 18 листопада 2013р складена до призначення позивача на іншу посаду і його переміщення.

Відповідачем не надано доказів щодо повторного проходження позивачем ВЛК та не встановлено його придатності до військової служби на новій посаді.

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, оцінивши докази за правилами ст.ст.72-77,90 КАС України, підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (пров.Штабний,1, м.Одеса, 65012) про визнання наказів протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати п.34 наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 48 від 03 лютого 2023 p.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника 108 розрахунково-аналітичної станції № 14 від 01 березня 2023 р. в частині виключення ОСОБА_1 із списків військової частини.

Зобов'язати начальника 108 розрахунково-аналітичної станції вчинити дії з поновлення ОСОБА_1 (пгт АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на посаді начальника відділення, заступника Начальника 108 розрахунково-аналітичної станції.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко