Справа № 420/22353/21
11 квітня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Бойко О.Я., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,-
03.04.2023 від представника позивача, ОСОБА_1 , надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій він просить суд:
- зобов'язати Одеську митницю подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі № 420/22353/21.
Заявник обґрунтовує дану заяву тим, що 19.09.2022 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області відкрив виконавче провадження № 69872068 щодо примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі № 420/22353/21. Разом з тим, за більш ніж 7 місяців з дня відкриття виконавчого провадження відповідач так і не надав позивачу аркуш коригування. Таким чином, відповідач тривало не виконує рішення суду у вказаній справі.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, оцінивши надані докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Статтею 372 КАС України визначено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах.
Слід зазначити, що рішення суду може виконуватись у добровільному або примусовому порядку. Боржник може виконати рішення суду добровільно: з моменту набрання рішенням суду законної сили; до моменту надходження виконавчого листа до державного або приватного виконавця та відкриття виконавчого провадження.
Згідно із ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Таким законом в Україні є Закон України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII.
Положеннями ч. 1 ст. 373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закону № 1404-VIII).
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 19.01.2022 позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме вирішив:
- визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці у наданні дозволу на внесення змін до митної декларації UA500500/2020/233326, оформленої 08.05.2020;
- зобов'язати Одеську митницю внести зміни до митної декларації /2020/233326 оформленої, 08.05.2020 щодо коду товару та перерахунку митних платежів, що підлягають поверненню;
- стягнути з Одеської митниці (ЄДРПОУ 44005631; 65078 м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-А) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) моральну шкоду у розмірі 2500 (дві тисячі п'ятсот), 00 грн.;
- стягнути з позивача ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісм), 00 грн. на рахунок UA468999980313171206084015756, отримувач - ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526; банк отримувача (МФО) 899998; код класифікації доходів бюджету 22030101;
- стягнути з Одеської митниці (ЄДРПОУ 44005631; 65078 м.Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-А) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати, які складаються з судового збору у сумі 1362 (одна тисяча триста шістдесят дві), 00 грн. та витрат на правову допомогу у сумі 3500 (три тисячі п'ятсот), 00грн.
- у решті позовних вимог відмовити.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2022 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року в частині стягнення з ОСОБА_1 судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) 00 гривень - скасовано; в іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року - залишено без змін.
24.06.2022 Одеський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи у вказаній справі, строк пред'явлення до виконання: 19.05.2025.
19.09.2022 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області відкрив виконавче провадження № 69872068 щодо примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі № 420/22353/21.
Таким чином, станом на теперішній час здійснюється судовий контроль у порядку ч. 8 статті 382 КАС України, встановленому статтею 287 Кодексу, а тому відсутні підстави для встановлення судом додаткового судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі № 420/22353/21 шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Крім того, заява позивача не містить інформації та доказів вчинення/виконання державним виконавцем обов'язків/дій щодо вжиття заходів з примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суд по адміністративній справі №420/22353/21 від 19.01.2022, яке набрало законної сили, окрім винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Доказів звернення позивача до державного виконавця з заявою щодо отримання інформації про хід виконавчого провадження, накладення штрафу на відповідача, звернення до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду, тощо, заявником - не надано.
У свою чергу, бездіяльність державного виконавця щодо не вжиття відповідних дій з примусового виконання рішення суду, яке набрало законної сили, може бути самостійною підставою для звернення до суду.
Таким чином, враховуючи зазначені обставини у суду не має на даний час підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду за заявою ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі №420/22353/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Оксана БОЙКО