Рішення від 11.04.2023 по справі 160/17733/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2023 року Справа № 160/17733/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом позову ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відповідача 3: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

08 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення Пенсійного фонду України Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 046050013534 від 01.08.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років згідно Закону України “Про прокуратуру”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії, призначити, нарахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” та виплачувати її довічно з 25.07.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.07.2022 року він звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 16 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру», додавши перелік всіх необхідних документів, проте рішенням від 01.08.2022 №046050013534 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років із посиланням на те, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 25.07.2022 року № 21-24вих22, яка видана Дніпропетровською обласною прокуратурою не відповідає встановленому зразку довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення та не містить інформації щодо суми чинної заробітної плати за відповідною посадою на момент звернення за призначенням пенсії.

Позивач вважає таке рішення про відмову у призначенні йому пенсії за вислугою років протиправним, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на соціальний захист, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2022 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

21.12.2022 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує, що 25.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управлінняПенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 01.08.2022 №046050013534, винесеним Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1679-VІІ, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 01 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посада прокурорів не менше 15 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної)заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (ч.2 ст. 86).

Позивачем надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 25.07.2022 №21-24вих22, яка видана станом на 01.01.2022.

У зв'язку з тим, що позивач звертається не за перерахунком, а за призначенням пенсії, необхідно надати оновлену довідку станом на момент виникнення права на призначення пенсії, а саме - 25.07.2022 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 року залучено в якості другого відповідача у справі №160/17733/22 - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Смілянська, 23).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 року в задоволенні клопотання про заміну неналежного відповідача у справі №160/17733/22 відмовлено. Залучено в якості відповідача 3 у справі №160/17733/22 - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21028).

06.04.2023 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує, що 25.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону №1697.

За результатами розгляду документів встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до ст. 86 Закону №1697, станом на 25.07.2022 року становить 25 років 1 місяць 19 днів, з них стажу роботи на посадах прокурорів - 25 років 1 місяць 19 днів.

Окрім того, було встановлено, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №21-24вих.22 від 25.07.2022 року не відповідає встановленому зразку довідки, оскільки не містить інформацію щодо чинної заробітної плати за відповідною посадою на момент звернення за призначенням пенсії.

З огляду на вищезазначене, Головним управлінням 01.08.2022 року прийнято правомірне та обґрунтоване рішення №046050013534 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з невідповідністю наданих документів чинному законодавству.

Зауважено, що після надання нової довідки встановленої законодавством форми територіальні органи Пенсійного фонду України зможуть повернутися до питання про призначення пенсії позивачу за вислугу років відповідно до Закону №1697.

11.04.2023 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, видана Дніпропетровською обласного прокуратурою 25.07.2022 за № 21-21вих-22 містить відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІ1 та Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» № 1928-IX від 02.02.2021 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за нормами чинними на 01.01.2022 за відповідною посадою прокурор окружної прокуратури і складає 65333, 34 грн, як того і вимагає Закон, яким чітко визначена заробітна плата прокурора окружної прокуратури на весь 2022 рік і є незмінною до моменту звернення до Пенсійного фонду України.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 28.07.1998 року.

Судом встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до ст. 86 Закону №1697, станом на 25.07.2022 року становить 25 років 1 місяць 19 днів, з них стажу роботи на посадах прокурорів - 25 років 1 місяць 19 днів.

25.07.2022 року позивач звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 16 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру», додавши перелік всіх необхідних документів.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 01.08.2022 №046050013534 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років із посиланням на те, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 25.07.2022 року № 21-24вих22, яка видана Дніпропетровською обласною прокуратурою не відповідає встановленому зразку довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення та не містить інформації щодо суми чинної заробітної плати за відповідної посадою на момент звернення за призначенням пенсії.

07.09.2022 року позивач звернувся із заявою до Дніпропетровської обласної прокуратури, в якій просив надати нову довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії.

Листом від 22.09.2022 року № 21-317вих.22 Дніпропетровська обласна прокуратура повідомила позивача про те, що йому були надані довідки для оформлення пенсії за вислугою років, а саме:

- довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років);

- довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

- довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення за 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням пенсії (за період з липня 2017 по червень 2022 року).

Вказані довідки були видані за зразком та відповідно до роз'яснення, наданого у листі Офісу Генерального прокурора №21-698вих-20 від 18.02.2020, в зв'язку з чим підстави для видання іншої довідки відсутні.

Одночасно в листі роз'яснено, що інформація у довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, вказана відповідно до ст.81 Закону України «Про прокуратуру» та ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, тобто на дату набрання цими нормами чинності, отже, інша дата, як того вимагає пенсійний орган, вказана бути не може.

Позивач вважає таке рішення про відмову у призначенні йому пенсії за вислугою років протиправним, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на соціальний захист, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Україні правове регулювання відносин пенсійного забезпечення здійснюється на підставі Конституції України, відповідно до якої виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Умови та порядок призначення, перерахунок і виплата пенсій встановлюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими законами України.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Відповідно до статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Закон № 1058-ІV регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно Законом № 1058-ІV визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 5 Закону № 1058-ІV).

Спеціальні умови пенсійного забезпечення за особливостями професійного статусу особи передбачені, зокрема, Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ), Законом України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ) та Законом № 1697-VII).

При введенні в дію Закону № 1058-ІV збережено пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законами № 1788-ХІІ, № 1789-ХІІ, а згодом і Законом № 1697-VII у частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і пенсію за вислугу років. Наявність таких пенсій пояснюється особливістю окремих професій і складними умовами праці. Пенсія за вислугу років - це пенсійна виплата, що є регулярним (щомісячним) грошовим забезпеченням окремих категорій громадян зі спеціальною правоздатністю, у зв'язку з тривалою професійною діяльністю.

Пенсії за вислугу років встановлюються категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Цей вид пенсії слугує формою матеріального забезпечення осіб, які через специфічний характер своєї професії потребують, на думку законодавця, додаткового або підвищеного соціального захисту з поміж інших категорій громадян. На відміну від пенсії за віком, пенсії за вислугу років призначаються чітко визначеному в законодавстві колу осіб, в тому числі і прокурорам.

На час звернення позивача за призначенням йому пенсії (25.07.2022) пенсійне забезпечення працівників прокуратури врегульовано Законом № 1697-VII, а саме статтею 86.

Так, згідно із частиною 1 статті 86 Закону № 1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 01.10.2020 і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (частина 2 статті 86 Закону №1697-VII).

Частиною 8 статті 86 Закону № 1697-VII передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що призначення прокурорам пенсії за вислугу років є додатковою та підвищеною соціальною гарантією з боку держави через специфічний характер професії. Необхідною умовою для її призначення є наявність необхідної кількості вислуги років на день звернення до територіального органу Пенсійного фонду України за її призначенням.

Крім того, згідно із частинами 1-2 статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 45 Закону №1058 встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина 2 статті 45 Закону №1058).

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Пунктом 4.7 Порядку №22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Як зазначено вище, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 01.08.2022 року №046050013534 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону №1697-VІІ з огляду на те, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 25.07.2022 року № 21-24вих22, яка видана Дніпропетровською обласною прокуратурою не відповідає встановленому зразку довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення та не містить інформації щодо суми чинної заробітної плати за відповідної посадою на момент звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 86 вказаного Закону пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд звертає увагу на те, що спірне рішення відповідача обґрунтоване лише невідповідністю поданої позивачем довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

Однак, суд критично оцінює таку підставу відповідача для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії, оскільки відповідач не навів належного обґрунтування в чому полягає така невідповідність.

Суд зазначає, що надана позивачем довідка Дніпропетровської обласної прокуратури від 25.07.2022 року №21-24 вих22 складена на бланку органу прокуратури, містить обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою. Крім того, довідка складена за формою, наведеною у додатку 1 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 вих.№21-698вих20.

Суд звертає увагу відповідача на те, що положеннями статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у разі потреби перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державного пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію.

Разом з тим, відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з підстав невідповідності довідки, будь-яких додаткових документів від позивача не вимагав й жодних дій по їх самостійному отриманню не вчинив.

Також суд вважає безпідставними твердження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про те, що довідка №21-24вих22 від 25.07.2022 року сформована Дніпропетровською обласною прокуратурою станом на 01.01.2022, оскільки ці твердження є лише припущеннями та вільним аналізом відповідача 1. Суд зазначає, що вказана довідка сформовано станом на 25.07.2022 року, про що безпосередньо свідчить дата її видачі, а станом на 01.01.2022 року при виготовленні цієї довідки були застосовані правові норми щодо оплати праці працівників прокуратури.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що довідка Дніпропетровської обласної прокуратури від 25.07.2022 року №21-24 вих22 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, є документом, який підтверджує розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому підлягає врахуванню відповідачем для визначення розміру пенсії позивача.

Стосовно вимоги про призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межахзакону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію вважає за необхідне зобов'язати належний орган призначення пенсії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 25.07.2022 року, з урахуванням висновків, викладених судом у цьому рішенні.

Стосовно підстав розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має здійснюватись розгляд заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах та призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005№ 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р.за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

В даному випадку органом призначення визначено за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 25.07.2022 року здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Відтак, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов'язок щодо повторного розгляду заяви про призначення пенсії позивачу саме на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як визначений суб'єкт призначення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 992,40 грн.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 661,60 грн.

Керуючись статями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1 : Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відповідача 3: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 046050013534 від 01.08.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 25.07.2022 року, з урахуванням висновків, викладених судом у цьому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403) сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 661, 60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник