про передачу адміністративної справи за підсудністю
12 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/1796/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді від 13.02.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 257 КАС України.
Відповідно до частини 5 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Суд не вбачає необхідним проводити судове засідання для розгляду питання про передачу адміністративної справи за підсудністю, а тому розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши позовну заяву та додані до не документи, дійшов висновку про те, що дану адміністративну справу необхідно передати на розгляд іншого адміністративного суду з наступних підстав.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25, 26 КАС України.
Частиною 1 статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з копії паспорта позивача серії НОМЕР_1 , зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 , а місцем знаходження відповідача є: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9а. Тобто, позивач у справі не зареєстрований у встановленому законом порядку за місцем проживання у Волинській області, при цьому зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання позивача та місцем знаходження відповідача за юридичною адресою є місто Київ.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду” суд припинив здійснення правосуддя з 15.12.2022 року. Згідно з п.2 розділу II до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, вирішення спору має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на територію Київської області, включаючи місто Київ.
Таким чином, оскільки ця справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, то її необхідно передати за підсудністю на розгляд до іншого адміністративного суду - Київського окружного адміністративного суду, тобто до адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача та місцезнаходженням відповідача.
Керуючись статтями 25, 29, 171, 248, 256 КАС України,
Адміністративну справу №140/1796/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.Д. Ковальчук