Рішення від 16.03.2023 по справі 911/44/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2023 р. м. Київ Справа № 911/44/23

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті, м. Київ

до Приватної фірми “Віта”, Київська обл., Обухівський р-н., с. Степок

про стягнення 2542,09 грн.

Секретар судового засідання Самусь В.С.

За участю представників:

від позивача: Шабатіна І.О. (самопредставництво);

від відповідача: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Державна служби України з безпеки на транспорті (позивач) звернулась до господарського суду Київської області з позовною заявою до Приватної фірми “Віта” про стягнення 2542,09 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.07.2021 р. під час здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки виявлено порушення у вигляді перевищення навантаження на транспортний засіб марки SKANIA P114GA4X2NA340, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який згідно з свідоцтвом про реєстрацію є власністю Приватної фірми “Віта”, про що складено акт № 033837 від 07.07.2021 р. Також згідно з товарно-транспортною накладною № 623 від 07.07.2021 р., автомобільним перевізником є ПФ “Віта”. За результатами перевірки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 78,8 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку, становила 2542,09 грн., яка відповідачем не оплачена. З посиланням на ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» позивач просить стягнути 2542,09 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Ухвалою господарського суду Київської області від 31.01.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи; судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 23.02.2023 р.; встановлено відповідачу строк для надання до суду відзиву на позовну заяву з документальним обґрунтуванням його висновків; встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив; встановлено відповідачу строк для надання заперечень на відповідь на відзив.

У зв'язку із оголошенням сигналу “Повітряна тривога” судове засідання, яке було призначено на 23.02.2023 р., не відбулося.

Ухвалою господарського суду Київської області від 23.02.2023 р. призначено судове засідання на 16.03.2023 р.

Представник позивача у судовому засіданні 16.03.2023 р. позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання 16.03.2023 р. не з'явився, про причини неявки представника суд не повідомив, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0103283102746, яке було отримано 14.03.2023 р., що вбачається із офіційного сайту АТ «Укрпошта».

Відповідач не скористався правом, наданим ст. 165 ГПК України, та відзив до суду не надіслав.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

07.07.2021 р. посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (місце проведення перевірки: 124 км а/д М-01) було проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки SKANIA P114GA4X2NA340, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки SOMMER SP240S, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .

За результатами контролю 07.07.2021 р. було складено акт № 033837 на транспортний засіб марки SKANIA P114GA4X2NA340, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки SOMMER SP240S, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

07.07.2021 р. посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області було складено:

- Акт № 033837 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому вказано про нормативно допустиме осьове навантаження транспортного засобу та напівпричепа: 11т./11т./7,33т./7,32т./7,33т. та фактичне осьове навантаження 6,29т./9,99т./7,79т./7,77т./7,64т.

- Акт № 279921 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому вказано, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень на строєну вісь на 5,13% (23130 кг.), чим порушено вимоги п. 22.5 Правил дорожнього руху України. Також зафіксовано перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

- Довідку № 0054186 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зафіксовано за результатами вагового контролю навантаження на осі: 6,29т./9,99т./7,79т./7,7т./7,64 при повній масі транспортного засобу 39,41 т.

- Розрахунок № 33837 плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 78,8 євро, платником за яким є ПФ «Віта».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні повноваження у спірних правовідносинах, визначені статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" та пп. 2, 15, 27 п. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, а саме: нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю, про що також зазначено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.03.2021 р. у справі № 904/31/19.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Зі свідоцтв про реєстрацію транспортного засоба марки SKANIA P114GA4X2NA340, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепа марки SOMMER SP240S, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , які надані водієм, вбачається, що вказаний транспортний засіб належить на праві власності ПФ «Віта», а напівпричеп на праві власності належить ОСОБА_1 .

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань директором ПФ «Віта» є ОСОБА_1 .

З товарно-транспортної накладної № 623 від 07.07.2021 р. вбачається, що автомобільним перевізником є ПФ «Віта», а водієм - ОСОБА_2 .

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Частиною 1 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

07.07.2021 р. посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області було складено акт № 279921 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт № 033837 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку № 0054186 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в яких зафіксовано наступні вагові параметри зазначеного вище автомобіля: нормативно допустима повна маса становить 40 т; фактична повна маса 39,41 т.; осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме 11т./11т./7,33т./7,32т./7,33т., фактичне 6,29т./9,99т./7,79т./7,77т./7,64т.

Як вбачається з матеріалів справи, з встановленням факту порушення перевізником законодавства про автомобільний транспорт та складанням відповідних актів посадовими особами було ознайомлено водія ОСОБА_2 , яким було підписано акт № 279921 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акт № 033837 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Також на розрахунку № 033837 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування наявний підпис водія ОСОБА_2 про отримання вказаного розрахунку.

Однак в Акті № 279921 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом в графі «Пояснення водія про причини порушень» водієм вказано, що він з порушенням не згоден, віз сипучий груз.

Уповноваженими посадовими особами було проведено розрахунок відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1, затвердженої постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 р.), а саме: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів; К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру до 10 % - К (коефіцієнт збільшення плати за проїзд) у подвійному розмірі; від 10% до 40% - К (коефіцієнт збільшення плати за проїзд) у потрійному розмірі; більш ніж 40 % - у п'ятикратному розмірі).

За вказаним розрахунком розмір плати за проїзд склав П = 78,8 євро (П=(197*0,2)*2=78,8). Отже за формулою: В - відстань перевезення складає 197 км., 0,2 євро/км - це перевищення осьових навантажень (від 5% до 10% включно - 0,1 євро/км помножено на 2), а 2 - це коефіцієнт збільшення плати за проїзд (до 10% у подвійному розмірі).

Оскільки курс гривні до євро відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ станом на 07.07.2021 р., складав 32,26 грн., то загальний розмір плати за проїзд, нарахованої ПФ «Віта», було визначено в сумі 2542,09 грн.

Позивачем надані докази щодо законності та відповідності вчинення дій посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103, а саме:

- щотижневий графік проведення рейдових перевірок Північним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки у період з 05.07.2021 р. по 11.07.2021 р., затверджений начальником Північного міжрегіонального Управлінням Укртрансбезпеки;

- Направлення, видане заступнику начальника, головному спеціалісту та старшим державним інспекторам Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на рейдову перевірку № 006910 від 02.07.2021 р.;

- графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на липень 2021 р., погоджений в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки та начальником Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департамент патрульної поліції;

- Акт спільного обстеження існуючих та введення в експлуатацію майданчиків (місць) для здійснення габаритно-вагового контролю в Чернігівській області від 07.07.2021 р. за підписом членів комісії;

- Сертифікат № UA.TR.113-0076-18 версія 2 від 11.09.2020 р. про відповідність ваг автомобільних для зважування в русі;

- Сертифікат перевірки типу № UA.TR.113-0076-18 версія 2 від 11.09.2020 р. про відповідність ваг автомобільних для зважування в русі (автомобільний зважувальний прилад);

- Декларація № 2124, з якої вбачається, що ваги автомобільні для зважування у русі пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженому ПКМУ № 94 за модулем В (перевірка типу);

- Копія талону зважування.

Положенням п.п. 26, 27 Порядку № 879 (постанова КМУ № 879 від 27.06.2007 р.) встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Як було встановлено судом, вказаний розрахунок отримано водієм ПФ «Віта», про що свідчить його особистий підпис на розрахунку № 033837 від 07.07.2021 р.

Відповідачем у визначений Порядком № 879 строк до 06.08.2021 р. плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів не здійснено.

Управлінням Укртрансбезпеки разом з копією розрахунку № 033837 від 07.07.2021 р. було направлено відповідачу лист № 70552/19/24-21 від 28.08.2021 р., в якому повідомлено відповідача про нараховану плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 78,8 євро, яка підлягає сплаті.

Однак доказів оплати відповідачем 78,80 євро плати за проїзд чи оскарження ним факту порушення законодавства про автомобільний транспорт матеріали справи не містять.

Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнята постанова № 298146 від 17.08.2021 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу на підставі ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відносно Приватної фірми «Віта» в сумі 8500,00 грн. Вказана постанова була направлена для виконання до Обухівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби.

Слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Також ч. 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Поряд з цим, статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп.пп. 15, 27 п. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879 (далі - Порядок).

Згідно з ч. 3 п. 2 вищезазначеного Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 р. № 1007/1207, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 р. за № 215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (надалі - Порядок № 1007/1207).

Пунктом 2 Порядку № 1007/1207 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1007/1207 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансбезпеки та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1007/1207, посадові особи Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю, у тому числі, здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 р. № 422; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30, 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю № 879.

Згідно з п. 30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг)хВ, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 21 Порядку встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Окрім цього, п. 26 Порядку № 879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Отже на підставі вищевикладеного судом встановлено, що обов'язок з виконання відповідачем плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування мав бути здійснений до 06.08.2021 р. Відповідачем розрахунок не сплачений та не оскаржений, відповідних доказів суду не надано, що свідчить про невиконання відповідачем покладених на нього обов'язків та про обґрунтованість доводів Укртрансбезпеки.

Поряд з цим, з матеріалів справи судом встановлено, що дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки відповідачем не оскаржувалися всупереч незгоди водія з вчиненням вказаного правопорушення, про що водієм було зазначено в Акті № 279921 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Виходячи з наведеного, суд вважає обґрунтованою, доведеною та не спростованою відповідачем вимогу позивача про стягнення з відповідача 2542,09 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами, у зв'язку з чим позовні вимоги у даній справі підлягають задоволенню у повному обсязі.

Слід зазначити, що згідно з п. 6 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, одним з джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватної фірми «Віта» (08730, Київська обл., Обухівський р-н, с. Степок, вул. Корольова, буд. 7, код 20575062) в дохід Державного бюджету України 2542,09 грн. (дві тисячі п'ятсот сорок дві грн. 09 коп.) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Стягнути з Приватної фірми «Віта» (08730, Київська обл., Обухівський р-н, с. Степок, вул. Корольова, буд. 7, код 20575062) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51, код 39816845) 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 12.04.2023 р.

Суддя О.О. Рябцева