Ухвала від 11.04.2023 по справі 905/635/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649

УХВАЛА

11.04.2023 Справа № 905/635/22

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,

при секретарі судового засідання Юрлагіній В.В.,

розглянувши заяву Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля

про розстрочення виконання судового рішення

у справі за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Донецькі енергетичні послуги”, м.Дніпро

до відповідача: Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля

про стягнення 6451873,87грн

Представники сторін:

від позивача: Денисенко Н.М. - адвокат на підставі довіреності;

від відповідача: Шишова Т.В. - в порядку самопредставництва; Дмитрук О.М. - керівник

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 17.01.2023 у справі №905/635/22 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Донецькі енергетичні послуги”, м.Дніпро до Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля, про стягнення 6451873,87 грн задоволено; стягнуто з Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Донецькі енергетичні послуги”суму боргу в розмірі 6353441,82грн, 3% річних в розмірі 21755,13грн, пеню в розмірі 76676,92грн, судовий збір в розмірі 96778,11грн.

13.02.2023 на виконання рішення суду виданий відповідний наказ.

09.03.2023 до суду від Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля надійшла заява, за змістом якої останній просить суд задовольнити заяву відповідача про розстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.01.2023 по справі №905/635/22; розстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.01.2023 по справі №905/635/22 згідно з графіком розстрочення, саме: суму основного боргу у розмірі 6353441,82грн: до 30.04.2023 - 577585,62 грн; до 31.05.2023 - 577585,62 грн; до 30.06.2023 - 577585,62 грн; до 31.07.2023 - 577585,62 грн; до 31.08.2023 - 577585,62 грн; до 30.09.2023 - 577585,62 грн; до 31.10.2023 - 577585,62 грн; до 30.11.2023 - 577585,62 грн; до 31.12.2023 - 577585,62 грн; до 31.01.2024 - 577585,62 грн; до 29.02.2024 - 577585,62 грн. Судовий збір у розмірі 96778,11грн до 29.02.2024. 3% річних у розмірі 21755,13грн до 29.02.2024. Пеню у розмірі 76676,92 грн до 29.02.2024.

Ухвалою суду від 16.03.2023 призначено до розгляду заяву Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля про розстрочення виконання судового рішення в судовому засіданні на 11.04.2023 на 10:40 год.

20.03.2023 до суду від Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля надійшла заява, за змістом якої останній просить суд зупинити виконавче провадження №71214362, відкрите державним виконавцем Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Лашиною А.В. щодо стягнення заборгованості на користь ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» в сумі 6451873,87грн.

Ухвалою від 22.03.2023 відмовлено у задоволенні заяви Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля про зупинення виконавчого провадження.

28.03.2023 від позивача до суду надійшли заперечення на клопотання (заяву) про розстрочення виконання судового рішення, в яких позивач заперечує проти розстрочення виконання рішення, з огляду на наступне. ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» є компанією-постачальником електричної енергії, повна і своєчасна оплата за спожиту електричну енергію забезпечує стабільність на ринку електричної енергії в державі. Розстрочення виконання рішення суду негативно вплине на фінансовий стан позивача та ринок електроенергії в цілому. Посилання відповідача на важке фінансове становище не є переконливим та законним підґрунтям для невиконання господарських зобов'язань, як і відповідний статус підприємства, що у відношенні відповідача не встановлює підстав ухилення від їх виконання та певних пільг у питанні розстрочення, враховуючи фінансовий стан позивача, який також здійснює господарську діяльність в умовах військового стану на території Донецької області. Позивач наполягає, що відповідач не надав жодних доказів щодо відсутності майна, інших суттєвих причин та доказів неможливості або складності процедури виконання рішення суду, а також інших обставин виняткового характеру, які могли б слугувати підставою для розстрочення виконання рішення суду. В період з лютого по травень 2022 року, відповідач не звертався до позивача щодо припинення постачання електроенергії на об'єкти споживання у зв'язку з відсутністю коштів чи настанням обставин непереборної сили. Обставини, на які посилається відповідач, не є винятковими та такими, що відповідають визначеним в ст.331 ГПК України обставинам, за наявності яких надається відстрочка або розстрочка виконання рішення.

В судове засідання 11.04.2023 в режимі відеоконференції представник позивача заперечив щодо задоволення заяви про розстрочення виконання судового рішення.

В судовому засіданні 11.04.2023 в режимі відеоконференції представники відповідача наполягали на задоволенні заяви про розстрочення виконання судового рішення.

Розглянувши у судовому засіданні заяву Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля про розстрочення виконання рішення у даній справі, заслухавши пояснення представника заявника та стягувача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

В обґрунтування заяви заявник зазначає, що у КП «Добро» Добропільської міської ради відсутня можливість сплатити заборгованість за договором про постачання електричної енергії №730 від 17.12.2018 перед ТОВ «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ», в розмірі 6451873,87 грн, з яких сума боргу 6353441,82 грн, 3% річних 21755,13 грн, пеня 76676,92грн, судовий збір 96778,11 грн, яка є предметом судового рішення у даній справі. КП «ДОБРО» є комунальним підприємством, яке надає послуги з постачання теплової енергії населенню, державним установам, організаціям та підприємствам та здійснює свою діяльність у відповідності до вимог Закону України "Про теплопостачання" та Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Таким чином, КП «ДОБРО» надає послуги на території Добропільської територіальної громади та населених пунктів смт.Новодонецьке та м.Білозерське. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, станом на 01.03.2023 орієнтовна сума недоотриманих доходів сягнула 33176904,52 грн, це пов'язано з обов'язковою евакуацією населення, які є основними споживачами КП «Добро» Добропільської міської ради, що значно зменшило оплати населення за отриману послугу з постачання теплової енергії. Також через бойові дії з боку агресора опалювальний сезон 2022-2023 рр. розпочато значно пізніше (04.11.2022 та 07.11.2022 Білозерська ОТГ), у зв'язку з чим платежі за відпущену теплову енергію листопада, підприємство почало отримувати з 20 грудня 2022 року. Забезпечення нормальної роботи об'єктів теплопостачання є першочерговим завданням, оскільки з огляду на розташування підприємства в регіоні, віднесеного до категорії території можливих бойових дій, безперебійне забезпечення тепловою енергією населення, об'єктів Збройних Сил України, інших військових формувань та органів державної влади має вкрай важливе значення. Відповідно до довідки, доданої відповідачем до заяви про розстрочення виконання рішення суду, заборгованість споживачів, КП «ДОБРО» за фактично отримані послуги з теплопостачання складає 141857496,00 грн. Додаткових джерел фінансування підприємство не отримує. Відповідач наполягає, що знаходиться у скрутному фінансовому становищі. Низький рівень сплати населення за послуги теплопостачання в опалювальний період у зв'язку з воєнним станом призвело до неспроможності виконувати свої договірні зобов'язання. У КП «Добро» Добропільської міської ради було запроваджено простій у період з 04.04.2022 по 12.07.2022, що унеможливлювало проведення ремонтних робіт у міжопалювальний період. Починаючи з квітня 2023 р створюється загроза затримки виплати заробітної плати працівникам. Також ситуація ускладнює велика заборгованість споживачів у сумі 141857496,00 грн за надані житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії. Частина боргів реструктуризована на загальну суму 4161001,56 грн на період оплати до 01.10.2025. Примусове виконання рішення суду призведе до арештів рахунків, майна та фактично заблокує діяльність підприємства, що ставить під загрозу опалювальний сезон 2023-2024 рр. в містах Добропілля, Білицьке, Білозерське, смт.Новодонецьке, смт.Водянське, що несе за собою жахливі соціально - економічні наслідки. Відповідач є об'єктом критичної інфраструктури, яке надає послуги з постачання теплової енергії понад 60 тис. споживачів населення, 302 юридичні особи, 89 об'єктів соціального та критичного значення. На даний час на банківському рахунку не достатньо грошових коштів, та відсутнє майно для виконання судового рішення, що підтверджується банківською випискою по рахунках станом на 08.03.2023.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Питання про задоволення заяви про розстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку, виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення. Вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи. При цьому господарський суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника і для стягувача.

Отже, чинне процесуальне законодавство передбачає, що розстрочка виконання рішення, яка пов'язується з об'єктивною неможливістю виконання рішення, дозволяється у виняткових випадках, а відтак, передумовою для надання розстрочки виконання рішення є встановлення таких виняткових обставин.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні було введено воєнний стан, який діє на сьогоднішній день.

Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 №75 (наказ діяв до 27.12.2022), Добропільська міська територіальна громада (місцезнаходження боржника), віднесена до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Добропільська міська територіальна громада включена до зазначеного Переліку (дата виникнення можливості бойових дій - 24.02.2022, дата припинення можливості бойових дій - відсутня).

Отже від початку повномасштабної війни Добропілля є прифронтовим містом, дані обставини суд визнає загальновідомими згідно ч. 3 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, відповідно вони є такими, що не підлягають доведенню.

Відповідач є комунальним підприємством, яке надає послуги з постачання теплової енергії населенню, державним установам, організаціям та підприємствам на території Добропільської територіальної громади та населених пунктів смт.Новодонецьке та м.Білозерське.

Кабінет Міністрів України 02 серпня 2022 року виніс розпорядження № 679-р про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.

У зв'язку з бойовими діями в Донецькій області та евакуацією населення, згідно довідки відповідача станом на 01.03.2023 борг населення та юридичних осіб за надані комунальні послуги з постачання теплової енергії перед відповідачем становить 141857496,00 грн.

Відповідач наполягає, що додаткових джерел фінансування підприємство не отримує.

Згідно Наказів Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради від 01.04.2022 та від 08.07.2022 запроваджено простій роботи у період з 04.04.2022 по 12.07.2022.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану", до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

На підтвердження скрутного фінансового стану відповідачем до матеріалів справи надані звіти про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2021 рік, за 9 місяців 2022 рік.

Згідно банківської виписки Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» станом на 08.03.2023 на рахунку відповідача недостатньо грошових коштів для погашення заборгованості перед позивачем.

Суд дослідив додані відповідачем до заяви про розстрочення виконання рішення документи та встановив, що вони підтверджують обставини, зазначені відповідачем в обґрунтування вказаної заяви.

Судом також враховано, що заборгованість відповідача у даній справі виникла у період дії воєнного стану.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про достатню винятковість наведених обстави для застосування визначеної ст. 331 Господарського процесуального кодексу України процедури розстрочення виконання судового рішення.

Надання розстрочення виконання судового рішення забезпечить відповідачу можливість поступового погашення присуджених до стягнення сум без значного одноразового фінансового навантаження, а позивачу - можливість реального отримання грошових коштів частками із певним інтервалом у часі.

Процесуальним законом передбачена можливість розстрочення виконання судового рішення жодним чином не звільняє сторону боржника від виконання взятих на себе зобов'язань та виконання безспірних вимог стягувача, проте, надає сторонам можливість врегулювати фінансові питання зі зменшенням ризику негативних наслідків для обох сторін, а саме: для боржника - загроза неможливості подальшого виконання своїх зобов'язань, а для стягувача - загроза можливості неотримання одразу протягом тривалого часу присудженої до стягнення суми коштів.

Відповідач, посилаючись на скрутне фінансове становище, не ухиляється від виконання судового рішення, а лише вказує про неможливість погашення наявної заборгованості за судовим рішенням перед позивачем саме одним разовим платежем. Більш того, інтерес відповідача полягає у погашенні наявних сум боргу при збереженні сталої роботи підприємства, зважаючи на можливість оплатити наявний борг з майбутніх доходів від господарської діяльності. Так, дії відповідача спрямовані на виконання рішення суду, але з розстроченням сплати боргу.

Вирішуючи питання про розстрочення виконання рішення, суд вважає, що розстрочення виконання рішення суду від 17.01.2023 у справі №905/635/22, не порушить інтереси сторін, та буде співмірним можливості поновлення порушеного права стягувача з можливістю відповідача забезпечити таке поновлення.

За висновком суду, враховуючи суму боргу, що підлягає стягненню за рішенням Господарського суду Донецької області від 17.01.2023 у справі №905/635/22, розстрочення виконання рішення суду не вплине негативно на фінансовий стан позивача та ринок електроенергії в цілому.

При цьому, як вбачається з заяви, заявник просив затвердити наступний графік виконання судового рішення: до 30.04.2023 - 577585,62 грн; до 31.05.2023 - 577585,62 грн; до 30.06.2023 - 577585,62 грн; до 31.07.2023 - 577585,62 грн; до 31.08.2023 - 577585,62 грн; до 30.09.2023 - 577585,62 грн; до 31.10.2023 - 577585,62 грн; до 30.11.2023 - 577585,62 грн; до 31.12.2023 - 577585,62 грн; до 31.01.2024 - 577585,62 грн; до 29.02.2024 - 577585,62 грн. Судовий збір у розмірі 96778,11грн до 29.02.2024. 3% річних у розмірі 21755,13грн до 29.02.2024. Пеню у розмірі 76676,92 грн до 29.02.2024.

Частиною 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/635/22 ухвалено 17.01.2023.

Заявлений Комунальним підприємством “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля графік розстрочення виконання рішення перевищує встановлений ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України строк, на який його може бути розстрочено.

Таким чином, з метою забезпечення оптимального балансу інтересів сторін, беручи до уваги винятковість обставин, керуючись принципами справедливості, добросовісності та розумності, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля та про розстрочення стягнення за рішенням суду від 17.01.2023 у справі №905/635/22 рівними платежами щомісячно, а тому рішення суду у даній справі підлягає виконанню згідно наступного графіка: квітень 2023 року - 645187,39грн; травень 2023 року - 645187,39грн; червень 2023року - 645187,39грн; липень 2023 року - 645187,39грн; серпень 2023 року - 645187,39грн; вересень 2023 року - 645187,39грн; жовтень 2023 року - 645187,39грн; листопад 2023 року - 645187,39грн; грудень 2023 року - 645187,39грн; до 16.01.2024 - 645187,39грн та судовий збір в розмірі 96778,11 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 331, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Комунального підприємства “Добро” Добропільської міської ради, м.Добропілля про розстрочення виконання судового рішення задовольнити частково.

Розстрочити стягнення за рішенням Господарського суду Донецької області від 17.01.2023 у справі №905/635/22 рівними частинами щомісячно, та затвердити наступний графік його виконання: квітень 2023 року - 645187,39грн; травень 2023 року - 645187,39грн; червень 2023року - 645187,39грн; липень 2023 року - 645187,39грн; серпень 2023 року - 645187,39грн; вересень 2023 року - 645187,39грн; жовтень 2023 року - 645187,39грн; листопад 2023 року - 645187,39грн; грудень 2023 року - 645187,39грн; до 16.01.2024 - 645187,39грн та судовий збір в розмірі 96778,11 грн.

В інший частині заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ст. 256 ГПК України.

У судовому засіданні 11.04.2023 оголошено та підписано вступну та резолютивну частини ухвали, повний текст ухвали підписано 12.04.2023.

Суддя Г.Є. Курило