Справа № 320/7443/22
10 квітня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Собківа Я.М.
При секретарі: Шепель О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ у Київській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
Позов обґрунтовано тим, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, а отже має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, всупереч рішенню Конституційного Суду України рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, відповідач протиправно не виплатив грошову допомогу у повному розмірі.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року даний адміністративний позов - задоволено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, порушення судом норм матеріального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо зміни розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, у тому числі, і спірної виплати; грошова допомога була виплачена позивачу відповідно до фінансування, отриманого від Мінсоцполітики; спосіб захисту, який обрав позивач, є неналежним, оскільки, ГУ ПФ в Київській області без належного фінансування від Мінсоцполітики не зможе виконати таке судове рішення; суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин висновки Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20, оскільки відбулася зміна законодавства.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2023 року відкрито апеляційне провадження та на підставі п. 3 ч. 1 статті 311 КАС України призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
31 березня 2023 року до суду надійшло клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у подібній справі №560/8064/22.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, що підтверджується відповідним посвідченням та надає йому право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, зокрема, право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 13 Закону №3551.
Вважаючи, що таку допомогу у 2022 році йому було виплачено у розмірі, меншому за визначений статтею 13 Закону №3551, позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення виплати у належному розмірі, проте отримав відмову з посиланням на те, що розмір цієї допомоги визначається постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - постанова №540).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року саме у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів зазначає, що спірні правовідносини в рамках даної справи виникли з підстав нарахування позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, що не відповідає розміру, визначеному у статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Під час розгляду справи в порядку письмового провадження було встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 березня 2023 року справу № 560/8064/22 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії було передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.
Підставою для передачі справи на розгляд до палати Верховного Суду став висновок колегії суддів про необхідність відступлення від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22 у подібних правовідносинах.
Ухвалою суду від 21 березня 2023 року справу призначено до розгляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у порядку письмового провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалам.
Враховуючи, що Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав здійснюється перегляд судового рішення у подібних правовідносинах у касаційному порядку, з метою забезпечення єдності судової практики, колегія суддів вважає необхідним зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 560/8064/22.
Відповідно до п. 5 ч. 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Згідно ч. 4 статті 236 КАС України, про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
З огляду на викладене колегія суддів вважає необхідним зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 560/8064/22.
Керуючись ст. ст. 236, 291, 246, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
Провадження в справі за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення - зупинити до прийняття рішення Верховним Судом у справі № 560/8064/22.
Зобов'язати учасників справи повідомити суд про припинення існування обставин, що сталі підставою для зупинення даного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції з одночасним поданням документу про сплату судового збору, а також копії касаційної скарги відповідно до кількості учасників справи.
Головуючий суддя: В.В. Файдюк
Судді: Є.І. Мєзєнцев
Я.М. Собків