П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 квітня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/1405/22
Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В. Дата і місце ухвалення: 03.03.2023р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року за заявою Головного управління ДПС в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2022р., яке набрало законної сили 19.04.2022р., задоволено позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Стягнуто з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 на користь держави податковий борг у сумі 392020,52 грн.
22.02.2023р. Головне управління ДПС в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із заявою, в порядку ст.376 КАС України, про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Вимоги поданої заяви контролюючий орган обґрунтовував тим, що строк пред'явлення виконавчого документу до виконання сплив 20.07.2022р., тоді як виконавчий лист, в супереч вимог частини четвертої статті 373 КАС України, видано судом тільки 09.01.2023р., який надійшов до Головного управління ДПС в Одеській області 20.01.2023р.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023р. відмовлено в задоволенні заяви Головного управління ДПС в Одеській області.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати ухвалу від 03.03.2023р. з ухваленням нового судового рішення - про задоволення заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що виконавчий лист у справі №420/1405/22 видано судом тільки 09.01.2023р., тобто більш ніж через шість місяців після спливу строку пред'явлення його до виконання. При цьому, КАС України не передбачено, що виконавчі листи видаються судом лише за заявою учасника справи. Відмова суду в задоволенні заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання матиме наслідком нівелювання принципу обов'язковості виконання судового рішення, яке набрало законної сили, що є складовою права на справедливий судовий захист.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.1 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем. Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом.
Згідно ч.1 ст.12 Закону №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону №1404-VIII строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Частиною 6 статті 12 Закону передбачено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що відлік строку пред'явлення виконавчого листа до виконання за загальним правилося розпочинається з наступного дня після набрання рішенням суду законної сили. Особа, яка пропустила строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися до суду з метою його поновлення, зазначивши причини пропуску такого строку. При цьому, поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання є не обов'язком суду, а правом, яке може бути реалізовано тільки при визнанні поважності причин пропуску такого строку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2022р. по справі №420/1405/22 набрало законної сили 19.04.2022р.
Строк пред'явлення до примусового виконання виконавчого документа щодо виконання вказаного рішення, у відповідності до ч.1 ст.12 Закону №1404-VIII, становить три місяці, тобто до 20.07.2022р.
Поважність причин пропуску строку пред'явлення виконавчого документа до виконання Головне управління ДПС в Одеській області обґрунтовує тим, що виконавчий лист по справі №420/1405/22 видано судом першої інстанції тільки 09.01.2023р., тобто після спливу визначеного Законом строку пред'явлення його до виконання.
Відмовляючи в задоволенні поданої заяви суд першої інстанції виходив з того, що із заявою про видачу виконавчого листа Головне управління ДПС в Одеській області, як стягувач, звернулося до суду лише 06.01.2023р., тобто більш ніж через 6 місяців після спливу строку пред'явлення виконавчого документу до виконання. При цьому, суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання заявника на положення ч.4 ст.473 КАС України, якою передбачено внесення виконавчого документу до Єдиного державного реєстру виконавчих документів протягом 5 днів після набрання судовим рішенням законної сили, та надіслання його копії стягувачу, зазначивши, що підсистема (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи щодо обліку електронних виконавчих документів та інших дій наразі не працює.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 4 вказаної статті Кодексу передбачено, що протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений в частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу або у разі її відсутності - рекомендованим чи цінним листом.
Відповідно до п. 1 розділу VI КАС України, частини четверта, сьома та восьма статті 373 (в частині внесення документів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів), абзац другий частини третьої статті 374 цього Кодексу вводяться в дію через 30 днів із дня опублікування ДСА України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті «Голос України».
Таким чином, на теперішній час ч.4 ст.373 КАС України в дію не введена, оскільки ДСА України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті «Голос України» не опубліковано.
При цьому, згідно пп.18.1 п.18 розділу VIІ «Прикінцеві положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Колегія суддів звертає увагу на те, що нормами КАС України не передбачено обов'язку суду направлення виконавчих листів особі, на користь якої ухвалено судове рішення. Натомість, такій особі законодавчо забезпечено право отримання виконавчого листа за ініціативи останньої. Крім того, законодавчо забезпеченим є право на пред'явлення виконавчого листа до виконання, що також потребує самостійних вольових дій із боку відповідного суб'єкта.
Стаття 376 КАС України передбачає можливість поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання лише у випадку наявності причин такого пропуску, які суд визнає поважними. При цьому, поважними причинами пропуску строку можуть бути визнані лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, які не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які, до того ж, повинні бути підтверджені належними доказами.
Головне управління ДПС в Одеській області, будучи обізнаним із скороченими строками пред'явлення до виконання виконавчого документу, за яким стягнувачем є державний орган або держава, з будь-якими заявами, клопотаннями щодо видачі виконавчого листа, а також зі скаргами на не виготовлення або несвоєчасне виготовлення та/або направлення виконавчого листа по справі №420/1405/22 не зверталося.
Матеріали справи не містять доказів неможливості звернення Головним управлінням ДПС в Одеській області до суду за отриманням виконавчого листа раніше, аніж 06.01.2023р.
У зв'язку з цим, колегія суддів доходить висновку, що саме бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області призвела до значного пропуску строку пред'явлення виконавчого документа до виконання. Відсутність активних дій з боку представників ГУ ДПС в Одеській області з приводу ініціювання отримання виконавчого листа після набрання законної сили рішенням по справі, не може бути поважною причиною поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Зазначені заявником обставини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання не є об'єктивно непереборними, які б заважали пред'явленню виконавчого листа до виконання, а також такими, що не залежать від волі заявника чи перебувають поза межами його контролю.
У пункті 35 рішення Європейського суду з прав людини «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» визначено, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов'язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання («Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» № 11681/85).
На думку колегії суддів, саме недоліки в організації роботи ГУ ДПС в Одеській області призвели до того, що ним пропущено встановлений ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» тримісячний строк пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Інших підстав, які об'єктивно перешкоджали вчиненню всіх залежних від особи дій для забезпечення вчасного пред'явлення виконавчого листа до виконання у визначений Законом строк, особою, яка звернулася із заявою в порядку ст.376 КАС України, не наведено.
Посилання апелянта на обов'язковість виконання судових рішень не може бути визнано достатньою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання без встановлення поважних причин пропуску цього строку. В протилежному випадку це нівелює положення ст.376 КАС України щодо можливості поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання лише при наявності поважних причин пропуску такого строку.
Враховуючи недоведеність заявником поважності причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа №420/1405/22 до виконання, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні заяви ГУ ДПС в Одеській області.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги ГУ ДПС в Одеській області та скасування ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2023р. колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 376 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 квітня 2023 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук