Справа № 560/575/23
іменем України
11 квітня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунки та виплату пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення суду відповідачем проведений перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно до нової довідки, однак під час перерахунку відповідач протиправно обмежив пенсію максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) Також зазначає, що відповідачем було застосоване протиправне обмеження при перерахунку його пенсії з 01.03.2022.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки максимальний її розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Також зазначає, що пенсія з 01.03.2022 позивачу перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та оскільки її розмір перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, пенсійний орган мав підстави обмежити розмір виплати.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2021 у справі №560/8864/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, застосувавши обмеження розміру пенсії 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Також з матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що з 01.03.2022 відповідач здійснив перерахунок без урахування індексації, встановленої нормами закону.
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунків пенсії, на що отримав відмову.
Оцінюючи дії відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 7 статті 43 Закону України №2262-XII в редакції Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII, чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно з п. 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Буквальне розуміння змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Таким чином, протягом 2017-2020 років стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала і не передбачає положень про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі № 522/16881/17, від 09.11.2020 у справі № 813/678/18, 09.02.2021 у справі №640/2500/18, від 31.03.2021 у справі № 815/3000/17.
Крім того, вказані зміни не мають відношення до перерахунку пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом від 09.04.1992 №2262-XII, оскільки вони встановлювали конкретний період обмеження - до 31.12.2017.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Таким чином, обмеження розміру пенсії не може бути застосоване до позивача, оскільки пенсію йому було призначено задовго до прийняття норм щодо обмеження.
Спір у цій справі також стосується дій пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії позивача за рахунок невиплати йому з 01.03.2022 підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 №118, оскільки його пенсійна виплата перевищує відповідний максимальний розмір.
16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118, відповідно до п. 2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Згідно з вимогами цієї постанови пенсійна виплата підвищується на коефіцієнт 1,14 у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як вбачається з наданої позивачу відповіді органу ПФУ, нарахування індексації згідно з постановою КМУ №118 не проводилось, оскільки перерахований розмір пенсії виходив за межі вищезгаданого обмеження (пенсія позивача перевищує встановлений максимальний розмір, отже розмір пенсії обмежений).
Суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки Конституційний Суд України у вже згадуваному рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 встановив неправомірність обмеження розміру пенсії особи десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи це, слід визнати протиправними дії Головного управління щодо обмеженням розміру пенсії позивача та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії без вищезгаданих обмежень, з усіма передбаченими законодавством позивачу доплатами, а з 01.03.2022 - також із врахуванням коефіцієнту збільшення ( 1,14), установленого абзацом другим пункту 1 постанови КМУ №118.
Оскільки відповідач не довів правомірність дій та доводи позивача не спростував, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час перерахунку з 01.04.2019, а також щодо ненарахування і невиплати з 01.03.2022 індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій Хмельницьким обласним ТЦК та СП від 02.06.2021 за №ХС-47470, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат, а також зобов'язати провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2022 пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення (1,14), установленого абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022, без обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 квітня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок