Рішення від 10.04.2023 по справі 916/74/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" квітня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/74/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Сулімовської М.Б., розглянувши справу

за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС" (код ЄДРПОУ 35775931, 67600, Одеська обл., м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, буд.145)

про стягнення 52492,26 грн.;

Позивач Державна служба України з безпеки на транспорті звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС" про стягнення 52492,26 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при перевірці Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області габаритно-вагового контролю транспортних засобів було встановлено факт перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів під час виконання перевезень відповідачем, про що було складено відповідні акти та довідки, на підставі яких було проведено розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів відповідача. Як зазначив позивач, станом на день подання позову відповідачем спірні кошти в добровільному порядку не сплачені.

Ухвалою від 11.01.2023 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви, про що подано відповідні докази.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.02.2023 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, запропоновано сторонам надати заяви по суті справи.

09.02.2023 копія вищевказаної ухвали суду була направлена Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС" на адресу, відомості щодо якої містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

09.03.2023 направлена відповідачу ухвала про відкриття провадження у цій справі повернулась до суду з відміткою поштового відділення про відсутність адресата за вказаною адресою.

Суд враховує, що відповідно до п.5 ч.6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

При цьому суд зауважує, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі №910/16249/19, від 19.05.2021 у справі №910/16033/20, від 20.07.2021 у справі №916/1178/20).

За наведеного суд констатує, що судом було вжито належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд даної справи.

Будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов у встановлений судом строк.

Разом з тим, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із ч.2 ст.178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

З урахуванням наведеного, розгляд справи проводився за наявними матеріалами.

У відповідності до ч.4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України, у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Судове рішення підписано без його проголошення у відповідності до приписів ч.4 ст.240 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до абз. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", утворено Укртрансбезпеку, шляхом реорганізації (злиття) Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 №103, передбачено, що Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення № 103, Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, зокрема, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

За змістом статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 33 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Як передбачено статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 р. № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно пунктами 2 та 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (далі - Порядок № 1567, в редакції, чинній на час складання акту про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів), усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України, підлягають державному контролю. Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека та її територіальні органи.

Відповідно абзацу 3 пункту 4 Порядку № 1567, рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).

Як слідує з матеріалів справи та встановлено судом, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області були видані посадовим особам направлення на наступні рейдові перевірки: від 24.04.2020 №026420 на період з 27.04.2020 по 03.05.2020; від 22.05.2020 №026424 на період з 25.05.2020 по 31.05.2020; від 05.06.2020 № 026426 на період з 08.06.2020 по 15.06.2020 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів щодо додержання автомобільними перевізниками вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", Постанови КМУ №879 від 27.06.2007, Постанови КМУ №1567 від 08.11.2006.

Відповідним посадовим особам було затверджено щотижневі графіки рейдових перевірок у періоди з 27.04.2020 по 03.05.2020; з 25.05.2020 по 31.05.2020; з 08.06.2020 по 14.06.2020 та погоджено графік щоденної роботи пересувних, стаціонарних пунктів вагового та габаритного контролю в Одеській області відповідно за квітень, травень, червень 2020 року.

Під час рейдових перевірок посадовими особами Управління Укртрансбезпеки було встановлено наступні порушення:

1) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 27.04.2020 №224045, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки VOLVO/HYUNDAI, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_1 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

27.04.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №038495 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №027989 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 198 т.1).

На підставі акту від 27.04.2020 №027989 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 160,60 Євро, що еквівалентно 4710,49 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль VOLVO, номерний знак НОМЕР_1 та спеціалізований напівпричіп HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_2 зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

15.05.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовав про обов'язок протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

01.06.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн.

Згідно з наявним платіжним дорученням від 29.07.2020 №27420 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 160,60 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 227-228 т.1).

2) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 28.04.2020 №224176, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF/KRONE, номерний знак НОМЕР_5 / НОМЕР_6 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_7 , під керуванням водія ОСОБА_2 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

28.04.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №039829 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №027738 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 195 т.1).

На підставі акту від 28.04.2020 №027738 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 264,86 Євро, що еквівалентно 7791,76 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль DAF, номерний знак НОМЕР_5 та спеціалізований напівпричіп KRONE номерний знак НОМЕР_6 зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

15.05.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

01.06.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн.

Згідно з наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 21.07.2020 №27308 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 264,86 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 229-230 т.1).

3) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 30.05.2020 №224127, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки ІNTERNATIONAL/HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_8 / НОМЕР_9 серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_10 / НОМЕР_11 , під керуванням водія ОСОБА_3 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та перевищення на здвоєну вісь.

30.05.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №039931 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №030560 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 175 т.1).

На підставі акту від 30.05.2020 №030560 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 95,08 Євро, що еквівалентно 2815,7 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль ІNTERNATIONAL, номерний знак НОМЕР_8 , та спеціалізований напівпричіп HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_9 , зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

07.07.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

20.07.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 17.09.2020 №582 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 95,08 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 225-226 т.1).

4) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 30.05.2020 №224633, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки ІNTERNATIONAL/HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_12 / НОМЕР_13 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_14 , під керуванням водія ОСОБА_4 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу.

30.05.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №039849 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №041499 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 183 т.1).

На підставі акту від 30.05.2020 №224633 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 424,32 Євро, що еквівалентно 12569,8 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль ІNTERNATIONAL, номерний знак НОМЕР_12 , та спеціалізований напівпричіп HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_13 , зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

07.07.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

20.07.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 18.09.2020 №586 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 424,32 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 221-222 т.1).

5) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 10.06.2020 №224674, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки ІNTERNATIONAL/HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_15 / НОМЕР_16 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_17 / НОМЕР_18 , під керуванням водія ОСОБА_5 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та перевищення на здвоєну вісь.

10.06.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0001091 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №041239 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 179 т.1).

На підставі акту від 10.06.2020 №041239 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 161,00 Євро, що еквівалентно 4844,04 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль ІNTERNATIONAL, номерний знак НОМЕР_19 , та спеціалізований напівпричіп HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_16 , зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

06.07.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

20.07.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 22.09.2020 №636 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 161,00 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с.223-224 т.1).

6) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 12.06.2020 №224833, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки RENAULT/GODDEERIS, номерний знак НОМЕР_20 / НОМЕР_21 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_22 , під керуванням водія ОСОБА_6 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

12.06.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0001027 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №036334 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 187 т.1).

На підставі акту від 12.06.2020 №036334 посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 156,80 Євро, що еквівалентно 4731,02 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

Згідно наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, автомобіль RENAULT, номерний знак НОМЕР_20 та спеціалізований напівпричіп GODDEERIS, номерний знак НОМЕР_21 зареєстровані за власником - ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

13.07.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

27.07.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 29.09.2020 №728 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 156,80 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 219-220 т.1).

7) як вбачається з наявного в матеріалах справи акту від 12.06.2020 №224713, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на 450км+500м а/д М-05 "Київ - Одеса" було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки ІNTERNATIONAL/HYUNDAІ, номерний знак НОМЕР_23 / НОМЕР_24 , під керуванням водія ОСОБА_7 . За результатами здійсненої перевірки посадовими особами позивача було виявлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та перевищення на здвоєну вісь.

12.06.2020 посадовою особою, що проводила габаритно-ваговий контроль, також було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0001060 із зазначенням повної маси транспортного засобу та навантаження на осі, та проставлено відмітку про тип транспортного засобу; акт №036309 про перевищення вищевказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів в якому, зокрема, встановлено: маршрут руху; пройдену відстань; фактичну масу при нормативно допустимій; осьові навантаження: нормативно-допустимі та фактичні (а.с. 191 т.1).

На підставі акту посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої складає 498,15 Євро, що еквівалентно 15030,33 грн. згідно з офіційним курсом Національного банку України на момент складення розрахунку. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, з урахуванням п.31-1 цієї постанови.

13.07.2020 позивач надіслав відповідачу повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення в якому, зокрема, проінформовано, що відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати (виявлення порушення) внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

27.07.2020 постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було накладено на відповідача адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 29.09.2020 №723 відповідач сплатив адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. в повному обсязі.

25.12.2022 позивач направив відповідачу лист, в якому управління наголосило про необхідність сплати 498,15 Євро за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу відповідача, вагові параметри якого перевищують нормативні (а.с. 217-218 т.1).

Станом на день розгляду цієї справи відповідач спірні кошти не сплатив, що і зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (далі - Правила №1306). При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно п/п 22.5. п.22 Правил №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Згідно з п. 21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2% подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Згідно з пунктами 26, 27, 28 Порядку №879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу. Погодження маршруту видається після внесення в установленому розмірі плати за проїзд. У разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту, визначено пунктом 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв -розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363 (зі змінами і доповненням), перевізником визначено фізичну або юридичну особу - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

За умовами п.п. 37, 41 Порядку №879, учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством. Дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Велика Палата Верховного Суду у постановах від 06.06.2018 у справі №820/1203/17 та від 12.02.2020 по справі №917/210/19 звернула увагу на те, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Згідно з ч.3 ст. 5 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За частиною першої статті 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до частин другої та третьої статті 225 ГК України, законом щодо окремих видів господарських зобов'язань може бути встановлено обмежену відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язань. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. За приписами ст.16 цього Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст.4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.

Реалізуючи передбачене ст.64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

В даному випадку позивачем обрано вірний спосіб захисту порушеного права, який відповідає тим, що передбачені законодавством, та забезпечить відновлення порушеного права позивача.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Положеннями статті 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частин 1, 3 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст.ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як встановлено судом, у спірних правовідносинах відповідачем, як автомобільним перевізником, здійснювалось перевезення вантажу з перевищенням нормативно вагових параметрів транспортними засобами, про що посадовими особами позивача було складено відповідні акти, при цьому, на спростування цих обставин відповідач жодного доказу суду не подав.

Судом встановлено, що позивач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.

З аналізу вищевказаних норм законодавства вбачається, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник, яким, як вже зазначено судом, є відповідач.

Так, за результатами проведених позивачем перевірок та встановлення обставин перевищення відповідачем при виконанні перевезень вантажів нормативно вагових параметрів транспортними засобами, позивачем, відповідно до положень Порядку № 879 та Ставок, було здійснено розрахунок плати за проїзд, разом з цим відповідач у встановлений строк ці кошти до державного бюджету не сплатив.

Відповідачем не було подано суду жодних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортними засобами під час перевезення вантажу, а також доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування правопорушення та нарахування спірних коштів.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим, нормативно та документально доведеним, та підлягає задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Приймаючи до уваги задоволення судом в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2481,00 грн. слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС" (код ЄДРПОУ 35775931, 67600, Одеська обл., м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, буд.145) до Державного бюджету України (Дачненська сільська ТГ ГУК в Од.обл./с. Дачне/22160100, код отримувача 37607526, номер рахунку (IBAN): UA568999980313111216000015654, Казначейство України (ЕАП) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, - 52492 (п'ятдесят дві тисячі чотириста дев'яносто дві) грн. 26 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАМАН ТРАНС-ЕКСПРЕС" (код ЄДРПОУ 35775931, 67600, Одеська обл., м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, буд.145) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14) на розрахунковий рахунок UA138201720343160001000092021, Державна казначейська служба України у місті Києві - 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя М.Б. Сулімовська

Згідно з ч.1, 2 ст.241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.

Рішення складено і підписано 10 квітня 2023 р.