Справа № 522/6892/23
Провадження № 3/522/5546/23
10 квітня 2023 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Циб І.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 122-4 КУпАП, -
07.04.2023 року на адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, та 10.04.2023 року були передані судді Циб І.В.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 027984 від 27.03.2023 року, встановлено, що 09.01.2023 року о 20 год. 30 хв. м. Одеса, по вул. Катерининська, напроти буд. № 21, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «MITSUBISHI CARISMA», д/н НОМЕР_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди місце пригоди залишив. Проводились розшукові заходи. Під час складання протоколу присутні не були.
Згідно протоколу своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
Судовий розгляд в суді проведено за відсутністю ОСОБА_1 , який в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Про причини неявки ОСОБА_1 суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не подавав.
Також, інформація про дату, час та місце розгляду справи перебуває у відкритому доступі на офіційному сайті суду, а відтак останній мав цікавитись долею справи, добросовісно користуватись наданими йому процесуальними правами.
Суд вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 , будучи повідомленим про дату та час розгляду справи в суді, знав, що розгляд справи стосовно нього відбудеться в Приморському районному суді м. Одеси, що підтверджує його підпис в протоколі, не з'явився, суд оцінює таку поведінку ОСОБА_1 , як небажання особисто прийняти участь в розгляді справи в суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122-4 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Більш того, в умовах воєнного стану, з огляду на неприпустимість зупинення роботи судів та здійснення правосуддя та на розумність строків розгляду справ, суд не має чекати, що особа, щодо якої розглядається справа, виявить бажання з'явитись до суду за умови не повідомлення суду причин своєї неявки.
З урахуванням того, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явилась, до суду будь-яких доказів своєї невинуватості не надала, приймаючи рішення по суті, суд виходить з наявних в матеріалах справи даних.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Так, за положеннями ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 122-4 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Зі змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суд зазначає, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вже зазначалось, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 027984 від 27.03.2023 року, встановлено, що 09.01.2023 року о 20 год. 30 хв. м. Одеса, по вул. Катерининська, напроти буд. № 21, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «MITSUBISHI CARISMA», д/н НОМЕР_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди місце пригоди залишив. Проводились розшукові заходи. Під час складання протоколу присутні не були.
До протоколу долучено: копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 027983 від 27.03.2023 року; реєстраційну картку автомобіля марки «MITSUBISHI CARISMA», д/н НОМЕР_1 ; рапорт працівника поліції від 09.01.2023 року; схему місця ДТП від 09.01.2023 року; поясненнями водія ОСОБА_2 від 09.01.2023 року; довідку про виклик зі служби «102»; орієнтування спрямоване на встановлення та затримання легкового автомобіля марки «MITSUBISHI CARISMA», д/н НОМЕР_1 ; два повідомлення про запрошення до управління патрульної поліції в Одеській області гр. ОСОБА_3 ; рапорт працівника поліції; пояснення гр. ОСОБА_4 від 24.01.2023 року; пояснення водія ОСОБА_1 від 27.03.2023 року, з яких вбачається, що останній не знав, що став учасником ДТП.
Однак, згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Вивчивши матеріали справи встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення є 09.01.2023 року.
07.04.2023 року матеріали адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 надійшли до Приморського районного суду м. Одеси та були отримані суддею 10.04.2023 року.
Враховуючи, що матеріали справи стосовно ОСОБА_1 надійшли в провадження судді після спливу тримісячного строку, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення, до суду не з'явилась, що перешкодило суду прийняти рішення по суті, тому на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП - вказану адміністративну справу належить закрити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 24, 38, 122-4, 247, 280, 283, 284, 285 КУпАП,-
Провадження по справі про притягнення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в апеляційному порядку.
Суддя Приморського районного суду
м. Одеси І.В. Циб