Рішення від 10.04.2023 по справі 500/362/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/362/23

10 квітня 2023 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову від 16.08.2021 №2775\03-16 Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлену листом про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з квітня 1981 року по березень 2000 року в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати позивачу до страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з квітня 1981 року по березень 2000 року в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім.. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 16.08.2021 подала заяву до Гусятинського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як жінкою, яка працювала дояркою, свинаркою - оператором в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Позивач вказує, що рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи, що надає право на призначення пенсії, їй відмовлено у підтвердженні пільгового стажу для призначення пільгової пенсії згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період її роботи в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім.. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка з квітня 1981року по березень 2000 року.

У своїй відмові комісія з питань підтвердження стажу роботи вказує на те, що трудову книжку позивачем не представлено. У довідці від 18.05.2021 № 476, виданої трудовим архівом Гусятинської селищної ради, відсутні відомості щодо виконання встановлених норм обслуговування кількості голів корів, а також протягом окремих періодів роботи у 1983, 1984, 1985, 1987,1990,1998, 1999, 2000 років інформація про нарахування заробітної плати відсутня, згідно довідки комунальної архівної установи Трудовий архів Гусятинської селищної ради від 05.03.2021 № 175 документи про роботу, про переведення на роботу з неповним робочим днем, надання відпустки без збереження заробітної плати по ТзОВ ім. Шевченка в архіві відсутні, в реєстрі застрахованих осіб за 1999 рік відображені відомості про нараховану заробітну плату у жовтні місяці, відмітка про спец стаж відсутня, а також при нарахуванні заробітної прати проведено в книгах обліку розрахунків по оплаті праці посада не зазначена, але лише під загальною назвою.

Дану відмову позивач вважає незаконною та безпідставною та вказує, що нею подано достатню, на її переконання, кількість підтверджуючих доказів стосовно її праці в колгоспі дояркою та свинаркою, з огляду на що звернулась із даним позовом в суд.

Ухвалою суду від 08.02.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (викликом) учасників справи, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

24.02.2023, на адресу суду надійшов відзив зі змісту якого слідує, що відповідач повністю заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що відповідно до пункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України №1058-ІV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Відповідач вказує, що загальний трудовий стаж позивача на момент звернення із заявою про призначення пенсії становив 24 роки 05 місяців 15 днів, трудову книжку позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії не надавала, оскільки відповідно до поданої заяви вона відсутня.

При цьому, відповідач зазначає, що згідно додатково наданих документів позивач працювала в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка з квітня 1981 року по березень 2000 року. Комісією відповідача, за результатом розгляду поданих документів, прийнято спірне рішення, в якому вказано, що комісією відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи свинаркою з квітня 1981 по грудень 1999 та періоду роботи дояркою з січня 2000 року по березень 2000 року з підстав не підтвердження первинними документами роботи на зазначених посадах (арк. справи 39-45).

Інших заяв, в тому числі по суті спору, від учасників справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. справи 5).

Матеріалами справи підтверджується, що по досягненню 58-річного віку, позивач, звернулась до територіального органу відповідача із заявою від 15.07.2021, копію якої долучено відповідачем до матеріалів справи, в якій просила призначити пенсію за віком на пільгових умовах (арк. справи 42).

Відповідно до Розписки-повідомлення від 15.07.2021 (арк. справи 43-44), зареєстрованої відповідачем за №1710, до заяви про призначення пенсії, додано такі документи, а саме:

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- заява про призначення/перерахунок пенсії;

- паспорт;

- Довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення;

- Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (171);

- Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (174);

- Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (172);

- Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (173);

- Довідка про зміну назви організації (64);

- Довідка про зміну назви організації (03-02-583);

- Довідка про зміну назви організації (03-02-582);

- довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників;

- документи про місцепроживання (реєстрації) особи;

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (170);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (429);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (5);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (780);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (акт звірки);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (1863-02-16);

- документи про стаж, що визначенні Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (4);

- заява про спосіб виплати пенсії;

- Інший документ (1865-02-16);

- Інший документ (7);

- Інший документ (витяг);

- Інший документ (довідка що особа не перебуває у статусі приватного підприємця);

- Інший документ (заява на Комісію);

- Інший документ (10);

- Інший документ (175);

- Інший документ (пам'ятка пенсіонеру);

- Свідоцтво про народження дитини ( НОМЕР_1 );

- Свідоцтво про народження дитини ( НОМЕР_2 );

- Свідоцтво про шлюб;

- Трудова книжка або документ про стаж (б/н від 15.07.2021).

Подану позивачем заяву про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та додані до неї документи розглянуто уповноваженою Комісією Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

За результатом розгляду вказаних документів, Комісія прийняла рішення відмовити ОСОБА_1 в підтвердженні пільгового стажу для призначення пенсії згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період роботи в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка з квітня 1981 року по березень 2000 року (арк. справи 11-12).

При цьому, згідно інформації, яка міститься у Формі РС-право, ПС: 192550004186, яку долучено відповідачем до матеріалів судової справи, до страхового стажу позивача зараховано 24 роки 5 місяців 15 днів (арк. справи 45).

Так, відмовляючи позивачу в підтвердженні «пільгового» стажу для призначення пенсії згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Комісією відповідача зазначено, що при визначенні права на призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами необхідною умовою є підтвердження, зокрема, виконання встановлених норм обслуговування. Відповідачем, вказано, що під «нормою обслуговування» слід розуміти кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яких вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. Виконання встановлених норм обслуговування за період починаючи з 1992 року підтверджується даними первинного обліку. Відповідач зазначає, що згідно поданих особою на розгляд відповідача документів, - відомості щодо виконання встановлених норм обслуговування кількості голів корів відсутні.

Також, відповідач вказав, що позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи свинаркою з квітня 1981 року по грудень 1999 року та періоду роботи дояркою з січня 2000 року по березень 2000 року, оскільки позивачем не підтверджено первинними документами роботи на зазначених посадах.

Так, зокрема, відповідачем в оскаржуваному рішенні зазначено:

«Представлена копія книги обліку трудового стажу, згідно якої заявниця числилась свинаркою з 1981 року по 1999 рік та дояркою у 2000 році.

Відомості щодо виконання встановлених норм обслуговування кількості голів корів відсутні.

Суми заробітної плати за період роботи з квітня 1981 року по березень 2020 року відображені в архівних довідках від 05.03.2021 №171, 172, 173, 174. Протягом окремих періодів роботи у 1983, 1984, 1985, 1987, 1990,1998, 1999, 2000 років інформація про нарахування заробітної плати відсутня.

Згідно довідки комунальної архівної установи «Трудовий архів Гусятинської селищної ради» від 05.03.2021 №175 документи про іншу роботу, про переведення на роботу з неповним робочим днем, надання відпустки без збереження заробітної плати по ТзОВ ім. Шевченка в архіві відсутні.

Проведено перевірку первинних документів, якою підтверджено відомості щодо періодів роботи та займаних посад зазначених у довідці комунальної архівної установи «Трудовий архів Гусятинської селищної ради» від 05.03.2021 №170. Нарахування заробітної плати проведено в книгах обліку розрахунків по оплаті праці під загальною назвою:

«без назви» - 1981, 1982, 2000, посада не зазначена;

«свинокомплекс» - 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, посада не зазначена;

«свинокомплекс» - 1984, свинарка;

«тракторна бригада, свинокомплекс» - 1989,1990, посада не зазначена;

«бригада, свинокомплекс, підсобний цех» - 1991, посада не зазначена;

«бригада, свинокомплекс, підсобний цех, токи, садік, склад, столова» - 1992, свинарка;

«ферма, бригада, підсобний цех, різне» - 1993, посада не зазначена;

«свинокомплекс, підсобний цех, токи, склад» - 1994, 1995, 1996, посада не зазначена;

«рільнича бригада, свинокомплекс, підсобний цех, токи, склад» - 1997, посада не зазначена;

«бригада №1, адмінперсонал, шофери, столова, продмагазин, млин, пекарня» - 1998, посада не зазначена;

«бригада №2, свинокомплекс, підсобний цех, токи, склад» - 1999, посада не зазначена;

В реєстрі застрахованих осіб за 1999 рік відображені відомості про нараховану заробітну плату у жовтні місяці, відмітка про спец стаж відсутня».

Позивач вважає, що не зарахування спірних періодів до її пільгового страхового стажу для призначенні пенсії за віком згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з підстав не підтвердження відомостей щодо виконання встановлених норм обслуговування кількості голів корів та з підстав незазначення в первинних документах посади (свинарка) та відмітки у відомості про нараховану заробітну плату у жовтні місяці, про спец стаж, - порушує її право на соціальний захист, а тому звернулася до суду із цим позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

За змістом частин першої та другої статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058-IV).

Відповідно до статті 45 Закону №1058-ІV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту «б» частини першої цієї статті.

Так, відповідно до пункту «д» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Відповідно до статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах незалежно від використання форм власності та господарювання, незалежно від характеру й тривалості роботи і перерв у кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Аналіз вказаної норми вказує, що для зарахування до страхового стажу періоду роботи та членства у колгоспі визначено певні умови та порядок. Так, за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, то враховується час роботи за фактичною тривалістю, якщо ж виконував встановлений мінімум трудової участі або не виконував з поважних причин, то зараховується весь період роботи.

Згідно зі статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі Порядок №637).

Згідно з пунктом 1 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно пункту 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 20 Порядку №637 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу наведених правових норм слідує, що документами, які підтверджують участь в сільськогосподарському виробництві, є трудова книжка із записом про характер виконуваної роботи та уточнююча довідка, яка видається, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників.

Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду у постанові від 22.11.2018 у справі №822/1241/15, від 12.12.2019 у справі №219/2866/17.

З огляду на викладене, слідує висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (далі Інструкція №58).

Відповідно до пункту 2.2 Інструкції №58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Згідно пункту 2.4 Інструкції №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Із наведених законодавчих норм слідує необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Як слідує з матеріалів справи, трудові книжки позивача, які містили записи про її трудову діяльність у спірні періоди - відсутні.

Водночас, позивачем до матеріалів справи долучено копію Вкладишу в трудову книжку колгоспника №0013480 від 04.03.1967 (арк. справи 8-9).

Вказаний Вкладиш містить такі записи про трудову діяльність позивача, а саме:

01.04.1981 - прийнято на роботу в колгосп ім. Шевченка на свинокомплекс (запис №1);

01.03.1997 - припинено членство в колгосп ім. Шевченка в зв'язку з реорганізацією господарства в с/г ТзОВ ім. Шевченка, продовжує працювати в с/г ТзОВ ім. Шевченка (запис №2);

01.03.1998 - «розрахована» з роботи в с/г ТзОВ ім. Шевченка у зв'язку з поданою заявою (запис №3).

Вказаний документ містить записи про трудову діяльність позивача, які скріплено печатками роботодавців, у хронологічному порядку з посиланням на первинні документи та підписами відповідних осіб підприємств.

Крім того, на першій сторінці вкладишу до трудової книжки позивача міститься відповідний підпис з печаткою підприємства, а тому суд, з метою захисту прав позивача, вважає за можливе взяти до уваги записи про трудову діяльність позивача, які містяться у вказаному вкладиші.

Також, до позовної заяви, позивачем додано дві Заяви-пояснення осіб, які працювали в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка в період з 1981 по 1999 рік, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які вказали що працювали з позивачем в один період у вказаних підприємствах, в тому числі на посадах свинарки що підтверджується копією трудової книжки (арк. справи 24-25, 26-29).

Згідно довідки №5 від 05.04.2021 та довідки №4 від 05.04.2021, позивач працювала в ПАП «Гетьман» з 01.04.2000 по 15.10.2003 дояркою (арк. справи 20, 21).

Довідкою про трудовий стаж №170 від 05.03.2021 підтверджено, що з квітня 1981 року по березень 2000 року позивач працювала свинаркою та дояркою та відпрацювала більше встановленого мінімуму людино-днів, ніж встановлено (арк. справи 13).

Архівні довідки про заробітну плату №174 від 05.03.2021, №172 від 05.03.2021, №171 від 05.03.2021, №173 від 05.03.2021 підтверджують отримання мною заробітної плати з 1996 по 2000 роки, 1991 по 1995 роки, з 1986 по 1990 роки, з 1981 по 1985 роки у селянській спілці ім.. Шевченка, ТзОВ ім.. Шевченка с. Яблунів, с. Сухостав Гусятинського району, у колгоспі ім.. Шевченка с. Яблунів - Сухостав Гусятинського району (арк. справи 14, 15, 16, 17).

Водночас, як слідує із відмови відповідача підставою для не зарахування до пільгового стажу періоду її роботи дояркою та свинаркою слугувала відсутність первинних документів, які б підтверджували факт виконання норм обслуговування кількості тварин, та факт роботи саме на посаді свинарки та доярки.

Як було зазначено судом, норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до цього нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. А відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. В свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування.

Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на підприємстві, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем повний робочий день робіт за посадою доярка, в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.

Також суд враховує ту обставину, що колегією Міністерства сільського господарства Української РСР 30.01.1973 прийнято Рекомендації, які були надіслані відділам агропромислового розвитку районів, відповідно до яких в кожному сільськогосподарському підприємстві мали бути розроблені свої норми обслуговування тварин в залежності від умов праці та обслуговування, а рекомендовані Міністерством норми виробітку і обслуговування тварин, в залежності від механізації, зокрема корів 16-30 голів. Нормативно-правових документів щодо встановлення єдиних норм обслуговування тварин не існує. Вони встановлювалися самостійно господарствами.

Разом з тим, відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем робіт за посадою доярка.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів встановлення в колгоспі ім. Шевченка, селянській спілці ім. Шевченка, ТзОВ ім. Шевченка де працювала позивач, норм обслуговування тварин. Окрім того, доказів притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за невиконання норм обслуговування відповідачем також не надано.

Суд також враховує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у документах щодо його трудової діяльності. Покликання на відсутність чи неточність записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Висновки, аналогічні за своїм змістом, містяться у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Підсумовуючи встановлені при розгляді справи обставини та надану їм оцінку, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права є скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 16.08.2021 за №2775/03-16 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до пільгового стажу позивачки періоди її роботи які були спірними у цій справі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області рішення від 16.08.2021 №2775\03-16 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з квітня 1981 року по березень 2000 року в колгоспі ім.. Шевченка, селянській спілці ім.. Шевченка, ТзОВ ім.. Шевченка.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період роботи на посадах свинарки та доярки з квітня 1981 року по березень 2000 року в колгоспі ім.. Шевченка, селянській спілці ім.. Шевченка, ТзОВ ім.. Шевченка.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три гривні) гривень 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 10 квітня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Сухостав, Чортківський район, Тернопільська область, 48263, РНОКПП: НОМЕР_3 );

відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Мірінович У.А.