Рішення від 10.04.2023 по справі 320/11517/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2023 року м. Київ Справа №320/11517/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" про стягнення адміністративно-господарської санкції,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" про стягнення адміністративно-господарської санкції у сумі 34 000,00 грн. за рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 13.06.2022 №17.

Позовні вимоги мотивовані нарахуванням Товариству з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області 13.06.2022 №17 штрафу у розмірі 34000,00 грн., який добровільно не був сплачений відповідачем, у зв'язку з чим контролюючий орган просить стягнути штраф у примусовому порядку.

13.12.2022, ухвалою суду дана позовна заява була відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України залишена без руху у зв'язку із невідповідністю останньої ч. 3 ст. 161 КАС України та визначено позивачу порядок та строк усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання ухвали суду. Ухвала отримана позивачем 14.12.2022.

23.12.2022 позивачем недоліки позовної заяви повністю усунуто.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.01.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення тексту ухвали про відкриття провадження у справі на офіційну електронну адресу.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

Товариство з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" (ідентифікаційний код 41612364, місцезнаходження: 08205, Київська обл., Бучанський район, м. Ірпінь, вул.. Тараса Шевченка, 3-А) зареєстрована 25.09.2017 в якості юридичної особи, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як вбачається з матеріалів справи, 25 травня 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області, (далі - Головне управління та/або Позивач), видано наказ №690-ОД про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНВЕРС ЛІНКС", яким наказано заступнику начальника відділу контролю за регульованими цінами Дмитрію Бондарю та головним спеціалістам відділу контролю за регульованими цінами Вдовцовій О.В. та Шаповал О.І. провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНВЕРС ЛІНКС" (код ЄДРПОУ 41612364), далі - Відповідач, за адресом: Київська область, Бучанський район, м. Ірпінь, вул. Тараса Шевченка, буд. 3А, у термін з 25.05.2022 по 07.06.2022.

На підставі наказу від 25.05.2022 було видано посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 25 травня 2022 №650.

Підставою для проведення перевірки зазначено доручення Прем'єр - міністра України від 08.05.2022 №11381/0/1-22.

Листом від 26.05.2022 №Вих-10-9/2130-22 відповідача повідомлено про позаплановий захід державного нагляду (контролю) на виконання доручення Прем'єр - міністра України від 08.05.2022 №11381/0/1-22 з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за адресом: Київська область, Бучанський район, м. Ірпінь, вул. Тараса Шевченка, буд. 3А у термін з 25.05.2022 по 07.06.2022, та зобов'язано прибути 27 травня 2022 об 11 год. за адресом здійснення господарської діяльності: Київська область, Бучанський район, м. Ірпінь, вул. Тараса Шевченка, буд. 3А, для проведення позапланової перевірки в присутності суб'єкта господарювання.

Копію наказу від 25.05.2022 №690-ОД та копію посвідчення від 25.05.2022 №650 отримано 30.05.2022 представником відповідача за довіреністю, про що свідчить особистий підпис на наказі та посвідченні (направленні).

У зв'язку із проведенням позапланового заходу на виконання доручення Прем'єр - міністра України від 08.05.2022 №11381/0/1-22 посадовими особами позивача 25 травня 2022 року сформовано Вимогу про надання інформації згідно визначеного у вимозі переліку до 13 год. 31 травня 2022 року, яку отримано уповноваженою особою відповідача 30 травня 2022 року о 10 год.. про що свідчить особистий підпис представника.

31 травня 2022 року посадовими особами позивача повторно засобами електронної пошти направлено на офіційну пошту відповідача Вимогу №2 про надання інформації до 15 год. 01 червня 2022 року.

Вимогу №2 про надання інформації від 31 травня 2022 року отримано відповідачем 31 травня 2022 року, про що свідчить повідомлення від 31.05.2022.

Листами від 31.05.2022 №31-05-22/1 та від 01.06.2022 №01-06-22/1 відповідач повідомив Головне управління про неможливість виконати вимогу про надання інформації та засвідчених копій документів, посилаючись на те, що відповідач здійснює діяльність з роздрібного продажу паливо-мастильних матеріалів та супутних товарів, використовуючи для цього 49 автозаправних комплексів, розташованих у місті Києві, Київській області та Чернігівській області, та у відповідача відсутня технічна можливість виготовлення копій Z-звітів .

Оскільки, до 07 червня 2022 року відповідачем не надано витребувані Вимогами копії документів для здійснення позапланового заходу 07 червня 2022 року об 11 год. 30 хв. посадовими особами позивача завершено здійснення позапланового заходу та складено Акт №26.

У зв'язку із створенням перешкод для виконання посадовими особами позивача по здійсненню позапланового заходу (контролю) позивачем за наслідками перевірки складено акт від 7.06.2022 №26, в якому зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "КОНВЕРС ЛІНКС" створено перешкоди під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), а саме, станом на 11 год. 07 червня 2022 року не надано документів та інших відомостей, які були зазначені у п.п. 11, 12, 13, 14, 15 Вимоги №б/н від 25.05.2022 та п. 1 Вимоги №2 від 31.05.2022, необхідних для проведення позапланового заходу щодо формування, встановлення та застосування ціни на дизельне паливо та бензини автомобільні, чим порушили п. п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення".

Примірник Акту від 7.06.2022 №26 позивачем надіслано відповідачу засобами поштового обігу АТ Укрпошта рекомендованим листом з повідомленням про вручення, штриховий кодовий ідентифікатор 0820507945012 07 червня 2022, про що свідчить фіскальний чек АТ Укрпошта від 07.06.2022.

Акт від 07.06.2022 №26 відповідачем не отримано, про що свідчить повернення відправлення.

У зв'язку із неотриманням акту від 07.06.2022 326 позивачем повторно направлено відповідачу акт, про що свідчить фіскальний чек АТ Укрпошта від 12.08.2022, який також відповідачем не отримано.

У зв'язку з цим, керуючись п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про ціни та ціноутворення", ч. 11 ст. 4, абз. 3,5 ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності", позивачем було прийнято рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних врегульованих цін від 13.06.2022 №17 про застосування до суб'єкту господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНВЕРС ЛІНКС" штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Рішення від 13.06.2022 №17 перший направлено відповідачу та не отримано відповідачем, про що свідчить довідка АТ Укрпошти від 02.08.2022, повторно направлено 30.09.2022 рекомендованим листом зі штриховим кодовим ідентифікатором 0813300883797 та знову ж не отримано відповідачем з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".

Несплата відповідачем штрафу стала підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення штрафу у примусовому порядку, з приводу чого суд зазначає таке.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначені Законом України "Про ціни і ціноутворення " від 21.06.2012 №5007-VI (далі-Закон №5007).

Частиною першою статті 2 Закону №5007 передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

Відповідно до частин першої-другої статті 16 Закону №5007 органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Частиною першою статті 17 Закону №5007 передбачено, що основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 та 6 частини першої статті 18 Закону №5007 уповноважені органи мають право: проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу; приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007 до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною третьою статті 20 Закону №5007 визначено, що порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Згідно з частиною першою статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Предметом даного позову є вимога про стягнення з відповідача штрафу в сумі 34000,00 грн., який був нарахований на підставі рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №17 від 13.06.2022 та самостійно несплачений відповідачем.

Судом встановлено, що вищенаведене рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення відповідачем у судовому порядку не оскаржено, а сума визначеного рішенням штрафу добровільно не сплачена.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач під час розгляду справи не спростував факт наявності у нього спірної заборгованості, не сплаченої у встановлені законом строки, що є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Як наслідок, системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивач витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, під час розгляду справи не здійснював.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Конверс Лінкс" (ідентифікаційний код 41612364, місцезнаходження: 08205, Київська обл., Бучанський район, м. Ірпінь, вул. Тараса Шевченка, 3-А) в дохід державного бюджету штраф за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі грн. 00 коп.) згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 13.06.2022 №17/

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І.І.