(про заміну сторони або третьої особи на правонаступника)
10 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/15766/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про заміну відповідача на його правонаступника в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням від 12.03.2021 позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, задоволено.
Позивач звернувся до суду із заявою, в якій, посилаючись на ст. 52 КАС України, просить замінити сторону по даній справі - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений Постановою КМУ від 16.12.2020 № 1321.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком. Таким чином Лугинську райдержадміністрація реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Отже, Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є правонаступником - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області.
Тобто обов'язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшли від Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області до Управління соціальної політики Коростенської РДА.
За таких обставин, враховуючи приписи ст. 52 КАС України, суд вважає за необхідне замінити відповідача по справі.
Керуючись статтями 52, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву позивача задовольнити.
Замінити відповідача у справі Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 03192690).
Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного суду за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Г.В. Чернова