Рішення від 10.04.2023 по справі 200/942/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2023 року Справа№200/942/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05 березня 2023 року з використанням підсистеми «Електронний суд» позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу при перерахунку пенсії за вислугою років основного розміру пенсії з 01.12.2019 з 80 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення, на підставі довідки «Про розмір грошового забезпечення» Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» №33/25-3798 від 06 грудня 2021 року;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії із розрахунку 80 відсотків сум грошового забезпечення та її виплату на підставі довідки «Про розмір грошового забезпечення» від 06.12.2021 №33/25-3798, виданої Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області», та подальшу виплату пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років, яка призначена на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У травні 2018 році відповідачем було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від 13.03.2018 №6922лк про розмір грошового забезпечення. У 2022 році на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/830/22 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області». Під час перерахунку пенсії відповідач протиправно зменшив відсоток основного розміру грошового забезпечення з 80% до 70%. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2022 року по справі №200/830/22 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача. Проте зазначеним рішенням не було визначено умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії. Тому відповідач вважає, що в нього відсутні правові підстави для перерахунку пенсії, відповідно до певного відсоткового розміру. Позивачу було здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства, виходячи з 70% грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року.

10 березня 2023 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

10 березня 2023 року від відповідача витребувані докази.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 2007 року у розмірі 80% від суми грошового забезпечення.

06 грудня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» виготовлено довідку №33/25-3798 про розмір грошового забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення.

01 липня 2022 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/830/22 задоволено позов позивача до відповідача про проведення перерахунку пенсії за оновленою довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».

У грудні 2022 році на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи із 70% сум грошового забезпечення.

10 січня 2023 року позивач звернувся до відповідача з використанням електронного кабінету Пенсійного фонду України про необхідність перерахунку пенсії із розрахунку 80% сум грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листами від 16.01.2023 №580-560/П-02/5-0500/23, від 27.01.2023 №1198-18040/П-02/8-0500/23, від 07.02.2023 №1721-452/П-02/8-0500/23 повідомило позивачу, що зобов'язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням 80% грошового забезпечення не передбачено.

02 лютого 2023 року позивач ще раз звернувся до Пенсійного фонду України про необхідність перерахунку пенсії із розрахунку 80% сум грошового забезпечення.

02 березня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №3002-2042/П-02/8-0500/23 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням 80% сум грошового забезпечення.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону (в редакції, що діяла на час прийняття Закону) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1 - 85 процентів, до категорії 2 - 77 процентів.

В подальшому, частина друга статті 13 із змінами, внесеними Законом України від 04.07.2002 №51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до статті 13 Закону та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При цьому, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З зазначених норм випливає, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

При ухваленні рішення у цій справі судом, відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховані правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсотку основного розміру грошового забезпечення з 80% до 70% у ході перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» №33/25-3798 від 06 грудня 2021 року про розмір грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії у розмірі 80% основного розміру грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Оскільки рішення ухвалено на користь позивача, судовий збір, сплачений останнім, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (частина 1 статті 139 КАС України).

Згідно з квитанцією 306184294055 від 02.03.2023 позивач сплатив судовий збір в сумі 1073,60 гривень.

За приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивач подав адміністративний позов немайнового характеру в електронній формі, а тому мав сплатити 858,88 гривень {(2684,00*0,4)*0,8}.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути 858,88 гривень.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄРДПОУ 13486010, e-mail: gu@dn.pfu.gov.ua) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку основного розміру грошового забезпечення з 80% до 70% у ході перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області №33/25-3798 від 06 грудня 2021 року про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 80% основного розміру грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року на підставі довідки «Про розмір грошового забезпечення №33/25-3798», виданої 06 грудня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 88 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складений 10 квітня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко