03.04.2023
Справа № 369/3656/23
Провадження № 3/369/2320/23
03 квітня 2023 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Лисенко Владислав Вікторович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Бучанського РУП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 21.02.2023 року серії ВАВ № 476881, вбачається що 21 лютого 2023 року, близько 11 години 40 хвилин, в Київській області, в с. Софіївська Борщагівка, по вулиці Чубинського, 8А, було встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайняв технічне приміщення в будинку АДРЕСА_2 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлявся. Разом з тим ОСОБА_1 надіслав на адресу суду письмові пояснення, відповідно до яких пояснив, що: технічне приміщення, яке розташоване в будинку АДРЕСА_2 самовільно не займав та не використовував для особистих потреб. Вище вказане технічне приміщення перебуває у спільній власності всіх співвласників нерухомого майна ОСББ Софія Київська 8А. Ключі від даного приміщення ОСОБА_1 отримав від керівника ЖЕК більше трьох років тому, виключно для того, щоб здійснювати там прибирання. Також ключі від приміщення мали і інші працівники ЖЕКу, а саме: сантехнік і прибиральниця.
Крім того, ОСОБА_1 пояснив, що на момент складання працівниками поліції протоколу про адміністративне правопорушення був присутній керівник ЖЕКу, який раніше дав ОСОБА_1 ключі від вище вказаного технічного приміщення і він особисто підтвердив пояснення останнього.
Відповідно до ст. 186 КУпАП Самоуправство, тобто самовільне, всупереч встановленому законом порядку, здійснення свого дійсного або гаданого права, що не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям, тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого коментованою статтею, полягає у самовільному, всупереч встановленому законом порядку, здійсненні свого дійсного або гаданого права, що не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям. До того ж дійсним правом необхідно вважати право, яке особа набуває на підставі закону або іншого нормативно-правового акта, а гаданим - право, якого особа не має, але, добросовісно помиляючись, вважає таким, що в неї є. Оскільки Конституція України встановлює, що закріплені нею права і свободи людини і громадянина не є вичерпними, невід'ємною ознакою самоуправства є порушення законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, яке, однак, не завдало їм істотної шкоди. Поняття істотної шкоди є оціночним, а встановлення означеної шкоди повинно здійснюватися з урахуванням наслідків, які мали дії винної особи.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
Відповідно до ст. 251 КУпАП Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, враховуючи письмові пояснення ОСОБА_1 суд не вбачає у діях останнього ознак самовільного всупереч встановленому законом порядку, здійснення свого дійсного або гаданого права, оскільки письмові пояснення ОСОБА_1 , а також затверджені підписами пояснення сусідів підтверджують той факт, що технічне приміщення в будинку АДРЕСА_2 є приміщенням спільного користування, оскільки доступ до даного приміщення був не тільки у ОСОБА_1 , а й у інших осіб.
Крім того, суд не вбачає у діях ОСОБА_1 ознак самоуправства, оскільки будь-яких порушень законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 62 Конституції України Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247, ст. 186, ст. 283, ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.В. Лисенко