Ухвала від 06.04.2023 по справі 920/1217/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

06.04.2023м. СумиСправа № 920/1217/20

Господарський суд Сумської області у складі судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Балицького В.В., розглянувши матеріали справи № 920/1217/20 про банкрутство Приватного акціонерного товариства “Шосткинський завод хімічних реактивів” (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Індустріальна, 1, код ЄДРПОУ 05761264),

представники учасників:

кредиторів - ГУ ДПС у Сумській області - Іванченко Т.С.; ГУ ПФУ в Сумській області - Кошеленко В.В.;

ліквідатор - Ховрін Ю.А.;

представник ліквідатора - Кунцевич С.В.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 05.01.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства “Шосткинський завод хімічних реактивів” (далі ПрАТ “ШЗХР”) введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ховріна Ю.А.

Постановою господарського суду Сумської області від 15.06.2021 боржника визнано банкрутом, введено ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Ховріна Ю.А.

15.06.2021 на офіційному вебсайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ПрАТ “ШЗХР”.

18.10.2022 Головне управління ДПС у Сумській області подало скаргу на дії ліквідатора ПрАТ “ШЗХР” Ховрніа Ю.А., в якій просить суд визнати дії ліквідатора такими, що суперечать нормам чинного законодавства; відсторонити Ховріна Ю.А. від виконання повноважень ліквідатора ПрАТ “ШЗХР”; зобов'язати комітет кредиторів визначитися з кандидатурою арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора ПрАТ “ШЗХР”.

Ухвалою від 24.10.2022 суд постановив призначити розгляд скарги в судове засідання на 22.11.2022.

Ухвалою від 22.11.2022 суд постановив відкласти розгляд скарги на 13.12.2022.

12 грудня 2022 року ліквідатор подав суду заперечення на скаргу ГУ ДПС у Сумській області, в яких зазначив, що скарга не підлягає задоволенню, оскільки продовження господарської діяльності після визнання боржника банкрутом обумовлено неможливістю переривання технологічного (виробничого) циклу з виготовлення продукції. Тому подання податкових декларацій з ПДВ під час завершення технологічного циклу виробництва за період здійснення господарської діяльності та на підставі результатів такої діяльності є правомірним. Розбіжності в інвентаризаційних описах, наявності відходів також виникли з причини завершення виробництва. Звітування про хід ліквідаційної процедури не здійснювалося в зв'язку з війною.

12.12.2022 арбітражний керуючий Ховрін Ю.А. на виконання рішення комітету кредиторів ПрАТ “ШЗХР” від 09.12.2022 подав суду клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора.

Ухвалою від 13.12.2022 суд постановив прийняти та відкласти розгляд клопотання № 02-01/02/41 від 12.12.2022 ліквідатора Ховріна Ю.А. про продовження терміну ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора в судове засідання на 12.01.2023, 10:00.

У зв'язку з відключенням електроенергії в Господарському суді Сумської області розгляд справи № 920/1217/20, призначений в судове засідання на 12.01.2023, 10:00 не відбувся.

Ухвалою від 12.01.2023 суд призначив розгляд справи в судове засідання на 09 лютого 2023 року.

09.02.2023 ліквідатор подав до суду доповнення до заперечень на скаргу ГУ ДПС у Сумській області, в яких просить суд відмовити ГУ ДПС у Сумській області на дії ліквідатора, оскільки ліквідатором під час виконання своїх обов'язків не було порушено вимог чинного законодавства України, а позиція скаржника не відповідає фактичним обставинам справи.

Ухвалою від 09.02.2023 суд постановив відкласти розгляд справи на 23.02.2023.

22.02.2023 до суду електронною поштою надійшла відповідь ГУ ДПС у Сумській області на заперечення ліквідатора на скаргу, в якій просить суд задовольнити скаргу в повному обсязі.

Ухвалою від 23.02.2023 суд постановив відкласти розгляд справи на 16.03.2023.

15 березня 2023 року представник ліквідатора подав до суду письмові пояснення у зв'язку з надходженням відзиву скаржника на заперечення ліквідатора на скаргу ГУ ДПС у Сумській області, в яких просить суд відмовити у задоволенні скарги на дії ліквідатора, зазначивши про те, що ліквідатором не було допущено порушень чинного законодавства на стадії ліквідації. Крім того, представник ліквідатора вважає, що ГУ ДПС у Сумській області не має права звертатися до суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. від виконання повноважень ліквідатора у цій справі.

Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 09:07 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram-каналу, що інформує про повітряну тривогу “Тривога. Сумська область”), 16 березня 2023 року судове засідання у справі не відбулось, про що того ж дня складено відповідний акт суду.

Ухвалою від 16.03.2023 розгляд справи призначено на 06.04.2023.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі Кодексу) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 61 Кодексу ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Згідно з ч. 6 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

Подаючи скаргу на дії ліквідатора, кредитор посилався на те, що ліквідатором в ліквідаційній процедурі не вжито всіх заходів, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства, зокрема: ліквідатором подавались податкові декларації з податку на додану вартість за червень-грудень 2021 року, що свідчить про подальше здійснення банкрутом господарської діяльності та операцій з майном банкрута; розбіжності у даних інвентаризаційних описах з переліком ліквідаційної маси банкрута; не було проаналізовано порядок відчуження майна боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство; співпадіння кінцевих бенефіціарних власників.

Що стосується здійснення банкрутом господарської діяльності та операцій з майном банкрута, то відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 59 Кодексу з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу.

Як зазначає ліквідатор у запереченнях на скаргу, дійсно після відкриття ліквідаційної процедури боржник продовжив здійснення господарської діяльності шляхом завершення технологічного (виробничого) циклу з виготовлення продукції, який розпочався під час процедури розпорядження майном та пов'язаний з особливостями хімічного виробництва і залежить від хімічних та фізичних властивостей сировини та кінцевого продукту, переривання якого могло б призвести до псування сировини та кінцевого продукту, що, в свою чергу призвело б до невиконання без поважних причин умов договору, неотримання виручки та виникнення зобов'язань щодо відшкодування контрагенту недоотриманої вигоди та збитків.

Виходячи з аналізу наведеного та враховуючи, що відповідно до положень статті 59 Кодексу з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, з огляду на вид діяльності ПрАТ «ШЗХР» - виробництво хімічної продукції, незважаючи на визнання боржника банкрутом, діяльність останнього завершилась лише після закінчення виготовлення продукції за технологічним циклом, пов'язаним з особливостями хімічного виробництва.

Отже, суд зазначає, що вказані дії ліквідатора спрямовані на завершення господарської діяльності та не містять ознак порушень, що тягнуть до його відсторонення.

Як вбачається з матеріалів справи щодо утилізації шкідливих відходів, банкрутом було оформлено ліцензію на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізація, захоронення) Міністерства екології та природних ресурсів України серія АЕ № 288637 від 14.08.2014.

Цією ліцензією підприємству-банкруту надано право на здійснення операцій з небезпечними відходами, в тому числі їх утилізація (а в разі неможливості їх утилізації - їх захоронення).

Крім того ПрАТ «ШЗХР» було укладено договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру № FO-00905341 від 25.01.2021.

З метою виконання приписів чинного законодавства щодо поводження з небезпечними відходами на ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» було затверджено декларацію безпеки об'єкта (об'єктів) підвищеної небезпеки (реєстраційний номер декларації у Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки: 59.05761264.01.1).

З вказаної декларації вбачається, що на території підприємства-банкрута вжито заходів із забезпечення безпечного зберігання та оброблення, а за необхідності - утилізація та/чи захоронення небезпечних відходів виробництва.

Утилізації підлягають відходи виробництва, які за своїми хімічними та фізичними властивостями можливо переробити в безпечні речовини.

Відходи, які за їх хімічними та фізичними властивостями утилізувати неможливо, підлягають захороненню.

Для захоронення небезпечних відходів ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» має відповідний власний полігон, на якому це здійснюється.

Після закінчення у 2021 році господарської діяльності шляхом завершення технологічного (виробничого) циклу всі хімічні речовини, які було за можливе утилізувати - було утилізовано, а ті, які не підлягали утилізації, було захоронено на власному полігоні підприємства-банкрута.

На підставі викладеного вбачається, що ПрАТ «ШЗХР» під час поводження з небезпечними відходами діяло у відповідності до вимог чинного законодавства.

Щодо подання податкових декларацій з податку на додану вартість за червень-грудень 2021 року слід зазначити наступне. Подання податкових декларацій після завершення технологічного (виробничого) циклу з виготовлення продукції за період здійснення господарської діяльності та на підставі такої діяльності є закономірним документальним оформленням. При цьому скаржником не зазначено, яку саме норму права, в тому числі вимогу Кодексу щодо повноважень ліквідатора, було порушено арбітражним керуючим під час подання вказаних декларацій.

Щодо співпадіння кінцевих бенефіціарних власників ПрАТ «ШЗХР» та ТОВ «Виробниче підприємство «Шосткинський завод хімічних реактивів», то відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Скаржником у поданій скарзі не зазначено, які саме правочини боржника він вважає такими, що порушують права боржника або кредиторів та можуть бути визнані недійсними.

У цьому випадку матеріали справи не містять наявності судових рішень про визнання недійсними угод, укладених між ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» та ТОВ Виробниче підприємство «Шосткинський завод хімічних реактивів», що підтверджує законність дій ліквідатора щодо виконання господарських угод. Загалом у справі відсутні документи, що свідчать про протиправність відповідних дій і правочинів.

Як зазначає ліквідатор щодо розбіжностей у даних інвентаризаційних описів підприємства-банкрута, завершення технологічного циклу хімічного виробництва призвело до зміни структури виробничих запасів, зносу, амортизації, дебіторської заборгованості та ін., у зв'язку з чим дії з інвентаризації та документація з інвентаризації майнових активів підприємства-банкрута, підготовлена та виготовлена у кінці 2021 року, втратила актуальність на початок 2022 року. Також ліквідатор зазначив, що з метою актуалізації інформації та документації з інвентаризації майнових активів ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» на початку 2022 року ним було вчинено відповідні підготовчі заходи, проте початок широкомасштабної агресії 24.02.2022 Росії проти України спричинив неможливість їх завершення. Крім того ліквідатор у доповненнях до заперечень на скаргу засвідчив, що певні технічні недоліки в оформленні останньої інвентаризації проаналізовано та на даний час виправляються, результати уточненої інвентаризації будуть надані на розгляд комітету кредиторів найближчим часом.

Військове вторгнення Російської Федерації на територію України та подальше розгортання бойових дій завдали суттєвого обмеження щодо можливості здійснення відповідних заходів.

Тому ліквідатором вживаються заходи щодо усунення розбіжностей в інвентаризаційних описах з переліком ліквідаційної маси банкрута.

З приводу інших порушених скаржником питань (дебіторської заборгованості, сплати винагороди ліквідатору, розподілу прибутку тощо) суд вважає, що, оскільки ліквідаційна процедура триває, вони можуть та повинні бути вирішені до її закінчення з урахуванням обговорень у судових засіданнях, зборах комітету кредиторів та за наслідками прийнятого судового рішення за скаргою на дії ліквідатора.

Таким чином, зазначені скаржником доводи щодо неправомірних дій ліквідатора ПрАТ «ШЗХР» Ховріна Ю.А. не знайшли свого підтвердження в ході розгляду його скарги.

Щодо відсторонення арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. від виконання повноважень ліквідатора ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів», суд засвідчує, що усунення арбітражного керуючого (керуючого санацією, розпорядника майна, ліквідатора) - це право суду, яким він може скористатися у разі доведення порушення арбітражним керуючим балансу інтересів боржника та кредиторів, внаслідок невиконання або неналежного виконання покладених на нього обов'язків відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.28 Кодексу відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі: 1) невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого; 2) зловживання правами арбітражного керуючого; 3) подання до суду неправдивих відомостей; 4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску; 5) припинення діяльності арбітражного керуючого; 6) наявності конфлікту інтересів.

За визначених обставин в сукупності судом не встановлено обставин достатніх для відсторонення арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. від виконання повноважень ліквідатора у цій справі, в тому числі внаслідок невиконання або неналежного виконання покладених на нього обов'язків відповідно до положень Кодексу.

Разом з цим суд констатує, що в роботі ліквідатора наявні недоліки щодо повноти та оперативності звітування, реагування на запити кредиторів і надання їм певних роз'яснень, пояснень і документів. Проте ці недоліки можуть бути усунуті та не є достатньою і самостійною підставою для відсторонення арбітражного керуючого.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні скарги ГУ ДПС у Сумській області на дії ліквідатора Ховріна Ю.А. слід відмовити.

Щодо клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора.

12.12.2022 арбітражний керуючий Ховрін Ю.А. на виконання рішення комітету кредиторів ПрАТ «ШЗХР» від 09.12.2022 подав суду клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора, в якому просить суд продовжити строк ліквідаційної процедури у цій справі та повноважень арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. як ліквідатора ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» на 6 місяців.

Ліквідатором клопотання обгрунтовано тим, що ліквідаційна процедура банкрута ще не завершена, на даний час комітетом кредиторів не надано погодження умов продажу майна банкрута, що унеможливлює здійснення реалізації майна банкрута та здійснення усіх розрахунків з кредиторами. Крім того ліквідатор посилається на введення воєнного стану, що суттєво впливає на строки проведення ліквідаційної процедури. Тому для проведення всіх необхідних заходів у ліквідаційній процедурі арбітражний керуючий просить суд продовжити термін ліквідаційної процедури на шість місяців.

Як вбачається з поданих документів, 09.12.2022 за протоколом зборів комітету кредиторів вирішено: прийняти звіт ліквідатора про хід ліквідаційної процедури до відома та зобов'язати ліквідатора ПрАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів» подати до Господарського суду Сумської області клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури у справі № 920/1217/20 та повноважень арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. як ліквідатора ПрАТ «ШЗХР» на 6 місяців.

Згідно з частинами 8, 9 статті 48 Кодексу до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника, а також інші питання, передбачені цим Кодексом. Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.

За результатами проведення зборів комітету кредиторів 09.12.2022 голосували: «за» - 16314 голосів; «проти» - 9596 голосів; «утримались» - 0 голосів.

Отже, з огляду на приписи ч. 9 ст. 48 Кодексу рішення комітету кредиторів від 09.12.2022 щодо продовження строку ліквідаційної процедури вважається прийнятим.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Кодексу арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право звертатися до господарського суду та суду загальної юрисдикції у випадках, передбачених цим Кодексом; скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Кодексом чи угодою з кредиторами; запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їхньою згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів; подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 58 Кодексу передбачено, що суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.

Згідно з ч.1 ст. 61 Кодексу ліквідатор з дня свого призначення, зокрема, продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

У відповідності до ч.1 ст. 65 Кодексу після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.

Так, законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно ліквідатору вчинити в ході ліквідаційної процедури, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури; подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства в редакції Закону України від 18.06.2020 № 728-ІХ установлено, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 продовжуються строки проведення попереднього засідання суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність), звернення у межах провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) про визнання недійсними правочинів, вчинених боржником, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукціону, виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації боргів боржника та погашення боргів боржника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з урахуванням внесених до неї постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2022 № 1423 змін строк дії карантину на території України продовжено до 30 квітня 2023 року.

Також суд бере до уваги, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.02.2023 № 58/2023, частково змінено статтю 1 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України.

Отже, на теперішній час в Україні діє воєнний стан, який запроваджено Указом Президента України.

Слід зазначити, що саме по собі введення воєнного стану на території України не зумовлює автоматичне продовження процесуальних строків, зокрема, ліквідаційної процедури.

Разом з тим, режим воєнного стану та неможливість проведення або вчинення тих чи інших дій щодо ліквідаційної процедури може стати підставою для продовження відповідного строку в сукупності з іншими обставинами.

Крім того Шосткинська міська територіальна громада, де розташований банкрут, є територією воєнних (бойових) дій.

Частиною 6 статті 65 Кодексу передбачено, що ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута. Ця норма кореспондується з ч. 2 ст. 60 Кодексу, за якою ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.

Ураховуючи вищевикладене та клопотання ліквідатора банкрута, з огляду на неможливість завершення ліквідаційної процедури, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення клопотання ліквідатора в частині продовження строків ліквідаційної процедури. Продовжити строк проведення ліквідаційної процедури до 01.09.2023. В іншій частині клопотання відмовити.

Керуючись статтями 12, 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні скарги Головного управління ДПС у Сумській області на дії ліквідатора відмовити.

2. Клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора задовольнити частково.

3. Продовжити строк ліквідаційної процедури Приватного акціонерного товариства «Шосткинський завод хімічних реактивів» до 01.09.2023.

4. В іншій частині клопотання відмовити.

5. Зобов'язати ліквідатора в місячний строк скликати та провести збори комітету кредиторів, на яких розглянути звіт ліквідатора про проведену роботу та хід ліквідаційної процедури з відповідним документальним підтвердженням, надати конкретну оцінку результатам діяльності арбітражного керуючого Ховріна Ю.А. Про виконання ліквідатору інформувати суд до 15.05.2023.

6. Ухвалу надіслати скаржнику, ліквідатору, кредиторам.

Повний текст ухвали складено та підписано 10.04.2023.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя В.В. Яковенко