65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"04" квітня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/885/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Погребної К.Ф. при секретарі судового засідання Рясний В.О. розглянувши заяву від 09.03.2023р. за вх. №2-312/23 Акціонерне товариство "ОДЕСЬКА ТЕЦ" про визнання наказу Господарського суду Одеської області від 12.08.2019 року частково таким, що не підлягає виконанню по справі №916/885/19
за позовом: Акціонерного товариства “Одесагаз” (65003, м. Одеса, вул. Одарія 1, код ЄДРПОУ 03351208) до відповідача: Акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” (65003, м. Одеса, вул. Церкова, 29, код ЄДРПОУ 5472258) про стягнення 13 162 214,47грн.,
Представники сторін:
від позивача - Сметанюк І.М. довіреність;
від відповідача (заявника) - Орлова О.В. довіреність;
Рішенням Господарського суду Одеської області від 17.07.2019р. позов Акціонерного товариства “Одесагаз” задоволено повністю, стягнуто з Акціонерного товариства “Одеська ТЕЦ” на користь Акціонерного товариства “Одесагаз” основний борг в сумі 11 116 245,93грн., пеню в сумі 1 610 449,97грн., 3 % річних в сумі 135 345,70грн., інфляційні витрати в розмірі 300 172,87грн. та судовий збір в сумі 197 433,32грн.
На виконання відповідного рішення 12.08.2019р. видано відповідний наказ.
09.03.2023 року Акціонерне товариство "ОДЕСЬКА ТЕЦ" звернулось до суду із заявою про визнання наказу Господарського суду Одеської області від 12.08.2019 року по справі №916/885/19 частково таким, що не підлягає виконанню.
В обґрунтування вимог боржник посилається зокрема на те, що 30.11.2016 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних і теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії". Вказаний Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення та поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
14 липня 2021 р. до Закону №1730 було внесено зміни Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» № 1639 (далі - Закон №1639).
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України №1730 «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», зі змінами, на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий до 1 червня 2021 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отримані до 1 червня 2021 року для їх подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, погашену до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, а також на заборгованість, реструктуризовану відповідно до статті 5 цього Закону, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, якщо інше не передбачено цим Законом.
На заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий з 1 червня 2021 року до 1 липня 2022 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, отриману з 1 червня 2021 року до 1 липня 2022 року для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, погашену до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.
Неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, включених до реєстру, за спожитий до 1 червня 2021 року природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отримані до 1 червня 2021 року для їх подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та не сплачені станом на дату включення до реєстру, якщо інше не передбачено цим Законом, не можуть бути предметом подальшого продажу та врегульовуються у такий спосіб: підлягають списанню, за умови погашення основного боргу до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, або в інший строк згідно з умовами затверджених мирових угод.
АТ “Одеська ТЕЦ” було включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії на підставі наказу Мінрегіону від 10.05.2019 р. №107. Відповідно до наказу Мінрегіонбуду № 106 від 17.06.2022 року, внесено зміни до Реєстру та зазначено кредиторів AT «Одеська ТЕЦ», штрафні та фінансові санкції по яким підлягають списанню. Серед кредиторів AT «Одеська ТЕЦ», зокрема, зазначено AT «Одесагаз» (код ЄДРПОУ 03351208).
Заявник вказує, що згідно Бухгалтерської довідки AT «Одеська ТЕЦ» №01/03-308 від 28.02.2023 р. станом на 07.11.2019 р. основна заборгованість за договором розподілу природного газу №007265 від 04.01.2016 р., за період грудня 2018 р. - лютого 2019 р., що стягнена рішенням Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019 р., у розмірі 11 116 245,93 грн., сплачена у повному обсязі та станом на 28.02.2023 р. обліковується заборгованість у розмірі 2 045 968,54 грн. - штрафні та фінансові санкції, стягнені відповідно до рішення Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019р.
Отже, на переконання заявника, відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (зі змінами) наявні підстави для списання штрафних та фінансових санкцій нарахованих на заборгованість з розподілу природного газу, а саме: - AT «Одеська ТЕЦ» включено до Реєстру відповідно до Закону України № 1730; - послуги з розподілу природного газу, на які нараховано штрафні та фінансові санкції, було отримано в період з грудня 2018 по лютий 2019 року; - штрафні та фінансові санкції було нараховано на послуги з розподілу природного газу, отриманого до 1 червня 2021 року; - основний борг по послузі з розподілу природного газу за період з грудня 2018 по лютий 2019 року, на який було нараховано штрафні та фінансові санкції на підставі рішення Господарського суду Одеської області № 916/885/19 від 17.07.2019 року, у розмірі 11 116 245,93 грн., було погашено станом на 7 листопада 2019 року.
За посиланнями позивача, відповідно до п.п. 1 абзацу 3 ч.1 ст.7 Закону України №1730 «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (зі змінами) підлягають списанню нараховані відповідно до рішення Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019 р. штрафні та фінансові санкції: пеня у розмірі 1 610 449,97 грн., 3% річних у розмірі 135 345,70 грн. та інфляційні у розмірі 300 172,87 грн.
Разом з тим, як вказує заявник AT «Одеська ТЕЦ» листом від 28.06.2022 року № 13/10-640 звернулось до AT «Одесагаз» щодо списання вказаних штрафних санкцій, в загальному розмірі 2 045 968,54 грн. відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» № 1730. Відповіді на вказаний лист з боку AT «Одесагаз», надано не було.
Також, АТ “Одеська ТЕЦ” вказує, 16.09.2022 р. AT «Одеська ТЕЦ» звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до AT «Одесагаз» про зобов'язання провести списання штрафних та фінансових санкцій по договору розподілу природного газу №007265 від 04.01.2016 р., укладеного між AT «Одеська ТЕЦ» та AT «Одесагаз», стягнутих рішенням Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019 р.
Рішенням Господарського суду Одеської області №916/2346/22 від 08.02.2023 р. у задоволенні даної позовної заяви відмовлено. При цьому, у даному рішенні суду зазначено, що наведене не виключає право позивача реалізувати надане йому права на визнання виданого на виконання судового рішеня у справі №916/885/19 виконавчого документу (наказу) таким, що не підлягає виконанню у відповідності до ст. 328 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, заявник наголошує, що у зв'язку з тим, що обов'язок боржника повністю відсутній, у зв'язку з його припиненням, наявні підстави для визнання наказу Господарського суду Одеської області №916/885/19, виданого відповідно до рішення від 17.07.2019 р. про стягнення з AT «Одеська ТЕЦ» на користь AT «Одесагаз» заборгованості по договору розподілу природного газу №007265 від 04.01.2016 року за період з грудня 2018 по лютий 2019 у розмірі: основний борг - 11 116 245,93 грн. та штрафні та фінансові санкції: пеня у розмірі 1 610 449,97 грн., 3% річних у розмірі 135 345,70 грн., інфляційні у розмірі 300 172,87 грн., таким, що не підлягає виконанню частково
24.03.2023р. за вх. №9600/23 до суду надійшли заперечення на заяву про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, з яких позивач вказує що заборгованість AT «Одеська ТЕЦ» перед AT «ОДЕСАГАЗ» після виконання рішення суду №916/885/19 в регістрах бухгалтерського обліку Відповідача з 07.11.2019р. не обліковується, рішення суду від 17.07.2019р. виконано відповідачем добровільно.
Заслухавши присутніх представників сторін, розглянувши подані докази та матеріали справи, розглянувши заяву АТ “Одеська ТЕЦ” про визнання виконавчого документу частково таким, що не підлягає виконанню, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За положеннями частини другої ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (ч. 2 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України).
Зі змісту вказаної статті вбачається, що перелік підстав для визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, не є вичерпним.
При цьому, підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, поділяються на дві групи:
1) матеріально-правові (зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання);
2) процесуально-правові, до яких відносяться обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого документа, зокрема, видача виконавчого документа за рішенням, яке не набрало законної сили; якщо виконавчий документ виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі за нею виконавчого документа; помилкової видачі виконавчого документа, якщо вже після його видачі у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого документа двічі з одного й того ж питання; пред'явлення виконавчого документа до виконання вже після закінчення строку на його пред'явлення до виконання.
У межах розгляду заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, встановлюється лише наявність чи відсутність чіткого та однозначного факту припинення обов'язку боржника добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин. Перегляд самого судового рішення, самого спору по суті, встановлених судовим рішенням фактичних обставин справи, дослідження доказів, що свідчать про можливу зміну цих обставин, з прийняттям відповідних висновків не здійснюється.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.07.2019 у справі №910/8665/17.
03.11.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії” №1730-VІІІ, який набрав чинності 30.11.2016.
Вказаним Законом визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Згідно з приписами ст.2 Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії”, дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” АТ “Одеська ТЕЦ” було включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії на підставі наказу Мінрегіону від 10.05.2019 №107.
Відповідно до п.3 ст. 7 Закону України №1730-VIII на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом України, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Ч. 1 ст. 7 Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення” , в редакції Закону №1639-ІХ, передбачено, що на реструктуризовану заборгованість за спожитий природний газ, а також послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію станом на 1 червня 2021 року неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.
За таких обставин, суд погоджується з позицією заявника, що на відносини сторін у даному випадку розповсюджуються норми ст. 7 Закону України 1730-VIII.
Відповідно до наказу Господарського суду Одеської області від 12.08.2019 у справі №916/885/19 з боржника на користь Акціонерного товариства “Одесагаз” основний борг в сумі 11 116 245,93грн., пеню в сумі 1 610 449,97грн., 3 % річних в сумі 135 345,70грн., інфляційні витрати в розмірі 300 172,87грн. та судовий збір в сумі 197 433,32грн.
Як вбачається з Бухгалтерської довідки AT «Одеська ТЕЦ» №01/03-308 від 28.02.2023 р. станом на 07.11.2019 р. основна заборгованість за договором розподілу природного газу №007265 від 04.01.2016 р., за період грудня 2018 р. - лютого 2019 р., що стягнена рішенням Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019 р., у розмірі 11 116 245,93 грн., сплачена у повному обсязі та станом на 28.02.2023 р. обліковується заборгованість у розмірі 2 045 968,54 грн. - штрафні та фінансові санкції, стягнені відповідно до рішення Господарського суду Одеської області №916/885/19 від 17.07.2019р.
Відтак, з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд зазначає, що відповідачем у справі виконано зобов'язання щодо сплати суми основного боргу у розмірі 11 116 245,93грн., що є підставою для визнання наказу таким, що не підлягає виконанню в цій частині.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що нараховані пеня, інфляційні та 3% річних, що були нараховані на погашену основну заборгованість за природний газ за договором розподілу природного газу №007265 від 04.01.2016 р. підлягає списанню відповідно до п.3 ст.7 Закону України №1730-VIII, з моменту набрання ним чинності.
Суд зауважує, що мета Закону №1730-VIII полягає у забезпечені загального інтересу та інтересів суспільства - забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, діяльність яких пов'язана із виконанням житлово-комунальних послуг, які визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги", як результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Суд також, звертає увагу, що ст. 8 Закону №1730-VIII законодавець запровадив гарантії забезпечення прав та інтересів кредиторів в умовах реалізації механізмів оздоровлення теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
З доданих до заяви документів вбачається, що Департаментом економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України боржнику надіслано повідомлення про включення до Реєстру підприємств, що беруть участь в процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Аналогічний висновок викладений в Постанові Південно-Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2022р. по справі №5017/2389/2012.
За приписами ч. 2 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Враховуючи вищенаведене суд доходить висновку, що заява Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" від 09.03.2023р. за вх. №2-312/23 про визнання наказу Господарського суду Одеської області від 12.08.2019 року частково таким, що не підлягає виконанню по справі №916/885/19 підлягає задоволенню, а наказ Господарського суду Одеської області №916/885/19 про стягнення з AT «Одеська ТЕЦ» на користь AT «Одесагаз» основного боргу у розмірі 11 116 245,93 грн., пені у розмірі 1 610 449,97 грн., 3% річних у розмірі 135 345,70 грн., інфляційних у розмірі 300 172,87 грн. слід визнати таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись ст.ст. 234, 235, ст. 328 Господарського процесуального кодексу України суд
1.Заяву Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" від 09.03.2023р. за вх. №2-312/23 про визнання наказу Господарського суду Одеської області від 12.08.2019 року частково таким, що не підлягає виконанню по справі №916/885/19 - задовольнити.
2.Визнати таким, що не підлягає виконанню частково наказ Господарського суду Одеської області №916/885/19 в частині стягнення з AT «Одеська ТЕЦ» на користь AT «Одесагаз» основного боргу у розмірі 11 116 245,93 грн., пені у розмірі 1 610 449,97 грн., 3% річних у розмірі 135 345,70 грн., інфляційних у розмірі 300 172,87 грн.
Ухвала набирає чинності в порядку, визначеному ст.235 ГПК України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повної ухвали.
Повний текст ухвали складено 10.04.2023р.
Суддя Погребна Катерина Федорівна