Постанова від 26.10.2007 по справі А-9/246

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2007 р.

Справа № А-9/246

Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Долинський молокозавод", вул. Нафтовиків, 11, м. Долина, Івано-Франківська область,77500

до відповідача Долинської об"єднаної державної податкової інспекції , вул. Грушевського,16, м. Долина, Івано-Франківська область,77500

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення

За участю представників сторін

Від позивача: Мушинський Йосип Корнелійович, ( довіреність № 02/8/д від 08.08.07 року)

Від відповідача: Гаркот Л. - головний державний податковий ревізор-інспектор, ( довіреність № 12146 від 25.10.07 року)

Від відповідача: Урядко Роман Ярославович - головний державний податковий ревізор -інспектор юридичного сектору, ( довіреність № 469 від 23.01.07 року)

СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Долинської МРДПІ № 0003061500/0 від 14.03.07 року, № 0007001500/0 від 25.05.07 року, № 0007011500/0 від 25.05.07 року, № 0008521500/0 від 14.06.07 року, № 0008511500/0 від 14.06.07 року.

Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог , в якій він просить визнати нечинними податкові повідомленя-рішеня Долинської МРДПІ № 0003061500/0 від 14.03.07 року, № 0007001500/0 від 25.05.07 року, № 0007011500/0 від 25.05.07 року, № 0008521500/0 від 14.06.07 року, № 0008511500/0 від 14.06.07 року.

З врахуванням норм ст. 49, 51 КАС України вказана заява позивач судом задоволена.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує , що відповідачем прийнято податкові повідомлення рішення № 0003061500/0 , яким визначив 340 грн. штрафних санкцій , згідно акту № 165 від 14.03.2007р., 25 травня 2007р. прийнято № 0007001500/0 , яким визначив 81114, 94 грн. податкового зобов"язання по земельному податку за 2006р. та 4057, 47 грн. штрафних санкцій згідно перевірки № 0021/1500/445699 від 25.05.2007р., 14.06.2007р. № 0008521500/0 яким визначено позивачу 150, 29 грн. штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку за 2006р. згідно акту перевірки № 0008521500 від 14.06.2007р., якого позивачу не надіслано і з його змістом не ознайомлено, 14. 06.2006р. № 0008511500/0 , яким визначено позивачу 1633, 43 грн. штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку за 2007р. згідно акту перевірки № 0008511500/0 від 14.06.2007р. який позивачу не надіслано і з його змістом теж не ознайомлений .

З вищевказаними податковими - повідомленнями рішеннями позивач не погоджується , оскільки сума штрафу та податкових зобов"язань нарахована за 2005р - 2006р. , в той час як Господарським судом Івано - Франківської області винесено постанову про визнання його банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру.

При цьому , позивач посилається , на Закон України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" яким встановлено , що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов"язань банкрута та зобов"язання щодо сплати податків і зборів (обов"язкових платежів ) вважається таким що настав.

Одночасно позивач вказує , що за зобов"язаннями боржника , визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства , можуть пред"являтися вимоги тільки в межах ліквідаційної процедури.

Як зазначено в актах перевірки , що стали підставою для прийняття спірних рішень,податкове зобов"язання по земельному податку та штрафні санкції нараховані за 2005 - 2006рр. тобто в ліквідаційній процедурі.

На думку позивача , всі вимоги завлені до боржника були погашені в процедурі банкрутства , тому Відповідач не вправі заявляти грошові вимоги , що виникли під час судової процедури банкрутства та застосовувати штрафні санкції за їх не несплату після припинення провадження у справі про банкруство.

Відповідач проти позову заперечив . При цьому послався на те , що Господарським судом Івано-Франківської області винесено ухвалу від 18.07.2005р. по справі №Б-7/121 про порушення провадження по справі про банкрутство ВАТ «Долинський молокозавод" (код 00445699) (далі боржник) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Протягом дії мораторію, відповідно до п.4 ст.12 З.У. «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"(далі Закон №2343):

- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Тобто даною нормою Закону чітко визначено, які обмеження відносно боржника діють протягом провадження по справі про банкрутство.

Постановою господарського суду від 29.12.2005р. по даній боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Згідно ухвали господарського суду від 25.01.2007р. по даній справі затверджено мирову угоду в редакції від 12.12.2006р.

Відповідно до ст.40 Закону, якщо затверджено мирову угоду - господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство.

Згідно п.7 ст.12 Закону з дня припинення провадження у справі про банкрутство припиняється дія мораторію.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов»язаний сплачувати податки і збори в порядкч і розмірах, встановлених Законом. За ст.4 Закону України «Про систему оподаткування»платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 ст.9 вказаного Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У разі ліквідації юридичної особи заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у порядку, встановленому законами України. Згідно з ч.І ст.20 цього Закону контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Згідно з преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон №2181-111), цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов»язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Однак сфера регулювання Законом №2181-111 правовідносин, що виникають між платниками податків та контролюючими органами, не обмежується правовим регулюванням власне заходів з погашення податкового зобов»язання або стягнення податкового боргу. Зокрема цим Законом регулюється питання здійснення контролю за платниками податків з боку контролюючих органів, порядку надання податкової декларації платником податку та визначення суми податкових зобов»язань, тому порушення провадження по справі про банкрутство боржника не зупиняє дію Закону №2181-111 в цій частині .

Крім того ,відповідач вказує , що ліквідаційна процедура допускає підприємницьку діяльність (ч.1ст.23 Закону), передбачає можливість укладення угод (ст.ЗО Закону). З огляду на викладене, ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не позбавляє суб»єкта господарювання здатності мати цивільні права та обов»язки, отже не позбавляє його статусу платника податків, зборів. Таким чиниом у суб»єкта господарювання після визнання його банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть виникати нові зобов»язання зі сплати податків і зборів, тим більше, як вище зазначалось, відповідно до ч.З ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової,, заборгованості.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»за N 2535-ХІІ від 03.07.92 p., із внесеними змінами та доповненнями (далі Закон №2535), об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка(пай) яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом - є власник земельної ділянки, земельної частки(паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Статтею 2 цього Закону встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Відповідно до ст.2 Закону №2535 використання землі в Україні є платним.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий"" платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до ст.17 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-Ш "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення податкового законодавства на платників податків

накладаються штрафні санкції.у розмірах, визначених цією статтею. ,

Слід зазначити, що жодна норма Закону не забороняє, після припинення провадження по справі (ст.40 Закону) та відповідно припинення дії мораторію, в разі затримки боржником сплати податкового боргу, нарахування боржнику штафної (фінансової) санкції за несвоєчасну сплату податку, збору (обов"язкового платежу), в тому числі за несвоєчасну сплату поточного податкового боргу.

Як вказує відповідач , під час дії мораторію Законом встановлено обмеження щодо нарахування штрафних санкцій та пені зах порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, передбачені ст. 16 та пп. 17.1.7 ст.17 Закону України №2181 від 21.12.2000р. Інші штрафні санкції за порушення правил оподаткування застосовуються на загальних підставах.

В даному випадку , на думку відповідача , до ВАТ «Долинський молокозавод»штрафні санкції також застосовані у зв"язку з неподанням до Долинської оДПІ податкової декларації по податку на прибуток та звіту по земельному податку, а не за порушення строків сплати податків, зборів(обов"язкових платежів), тобто дія мораторію в цій частині не діє.

Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін суд встановив , що Державною податковою інспекцією в Долинському районі прийнято податкові повідомлення рішення № 0003061500/0 , яким застосовано фінансвові санкції в сумі 340 грн. , згідно акту перевірки № 165 від 14.03.2007р., 25 травня 2007р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0007001500/0 , яким визначено позивачу 81114, 94 грн. податкового зобов"язання по земельному податку за 2006р. та застосовано фінансову санкцію в сумі 4057, 47 грн. згідно акту перевірки № 0021/1500/445699 від 25.05.2007р., на підставі цього ж акту 25 травня 2007р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0007011500/0 , яким застосовано фінансову санкцію в сумі 170 грн. за неподання звіту за неподання звіту по земельному податку за 2006р. , 14.06.2007р. прийнято податкове повідомлення рішення

№ 0008521500/0 яким застосоввано фінансову санкцію п в сумі 150, 29 грн. за несвоєчасну сплату земельного податку за 2006р. згідно акту перевірки № 0008521500 від 14.06.2007р.,

14. 06.2006р. прийнято податкове повідомлення рішення № 0008511500/0 , яким до позивача застосовано 1633, 43 грн. фінансову санкцію за несвоєчасну сплату земельного податку за 2007р. згідно акту перевірки № 0008511500/0 від 14.06.2007р.

Щодо позивача 18.07.2005р. ухвалою у справі Б-7/121 порушено провадження про банкрутство та введено мараторій на задоволення всіх вимог кредиторів. Постановою від 29.12.2005р. у даній справі позивача визнано банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру.

Ухвалою від 25.01.2007р. затверджено мирову угоду у справі про банкрутство ВАТ

" Долинський молокозавод " , провадження у справі припинено.

Відповідно до частини 4 ст. 12 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються пеня та штрафні санкції.

Таким чином в розумінні абзацу 24 ст. 1 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виконання зобов"язань зупиняються , а види їх забезпечення припиняються .

ВІдповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" цей закон не регулює питання погашення податкових зобов"язань або стягнення податкового боргу в процедурі банкрутства.

Відповідно до абзацу 8 ст. 23 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов"язаннями боржника, визнаного банкрутом , що виникли під час проведення процедур банкрутства , можуть пред"являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

Виконання зобов"язань боржника визнаного банкрутом здійснюється тільки у випадках і в порядку передбаченому цим розділом.

Відповідно до рекомендації призидії Вищого господарського суду України від 04.06.2004р. № 04 -5/1193 (п. 11. 5 з моменту публікації відомостей про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури поточні кредитори , вимоги , яких виникли після порушення провадження у справі про банкрутство ( в процедурах розпорядження майном , санації та ліквідації ) зобов"язані заявити їх ліквідатору та до господарського суду протягом строку ліквідаційної процедури.

Розгляд таких вимог здійснюється за аналогією з порядком розгляду вимог конкурсних кредиторів, які включаються до реєстру вимог кредиторів четвертої черги.

В відтак стосовно податкового поточного боргу , що виник в процесі банкрутства не можуть застосовуватися санкції передбачені податковим законодавством. Оскільки Закон України " про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " не передбачає виникнення нових зобов"язань зі сплати податків у підприємства боржника під час проведення процедури його ліквідації .

За наведених обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, щодо визнання нечинними податкових повідомлень-рішеннь Долинської МРДПІ № 0007001500/0 від 25.05.07 року; № 0008521500/0 від 14.06.07 року; № 0008511500/0 від 14.06.07 року.

Щодо податкових повідомлень рішень , якими застосовано фінансові санкції за неподання звітності , то слід зазначити , що Закон України "Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на якій послався відповідач при застосуванні санкцій не містить обмежень щодо його застосування у регулюванні питання здійснення контролю за платниками податків з боку контролюючих органів , порядку надання податкових декларацій платником податку . А тому є помилковим твердження позивача , щодо неправомірності застосування щодо нього фінансових санкцій за неподання звітності , оскільки податкова діяла як контролюючий орган а не як орган стягнення.

За наведених обставин , в частині визнання нечинними податкових повідомлень рішень № 0003061500/0 від 14.03.07 року, № 0007011500/0 від 25.05.07 року в задоволенні позову слід відмовити, оскільки позивачем не подано доказів вчасного подання звітності до МРДПІ в Долинському районі.

Керуючись ст.124 Констетуції України , ст.ст.1,12,23 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.94, 160, 161,163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити частково.

Визнати неченними податкові повідомлення-рішення Долинської МРДПІ № 0007001500/0 від 25.05.07 року; № 0008521500/0 від 14.06.07 року; № 0008511500/0 від 14.06.07 року.

Присудити позивачу Відкритому акціонерному товариству "Долинський молокозавод", вул. Нафтовиків, 11, м. Долина, Івано-Франківська область,77500 з Державного бюджету - 3, 40 грн. - витрат по сплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Постанову суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 -ти днів з дня її складення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони, на користь якої ухвалено постанову.

Суддя Фанда Оксана Михайлівна

Постанова складена в повному обсязі 05.11.07р.

Виготовлено в АС "Діловодство суду"