Ухвала від 07.04.2023 по справі 686/25683/22

Справа № 686/25683/22

Провадження № 1-кс/686/2710/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2023 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому клопотання старшого слідчого-криміналіста першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні № 62022240010000303,

встановив:

Старший слідчий - криміналіст першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх оригіналів.

Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022240010000303, відомості у якому внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.11.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що « службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та « ІНФОРМАЦІЯ_1 », діючи в порушення вимог Лісового кодексу України та п. 21 ч. 2 ч. 4 ч. 6 ст. 3 ст. 7-9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», відповідно до яких проведення суцільних рубок понад 1 га, потребує отримання висновку оцінки впливу на довкілля, без проведення такої оцінки, незаконно видали лісорубний квиток № 133 серії ХМ ЛРК № 001855 від 19.05.2021, для проведення суцільних рубок головного користування на території Вовковинецького лісництва загальною площею 3,3 га. В подальшому унаслідок незаконної порубки 948 дерев різних порід та діаметрів, відповідно до висновку інженерно-екологічної експертизи № 73/23-28/448-451/23-28 від 13.03.2023, державним інтересам заподіяно шкоду в розмірі 6 533 013, 97 гривень.

Відповідно до статті 48 Кодексу, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.Затвердженні матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» 2059-VIII від 23.05.2017, що набрав чинності 18.06.2017 та введений в дію з 18.12.2017 (далі - Закон), встановлюються правові та організаційні засади процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно із частиною 1 статті 3 Закону, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Підпунктом 21 пункту 2 статті 3 Закону передбачено, що перша категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар, суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду.

Частиною 4 вказаної статті визначено, що забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.

Так, згідно статті 9 вказаного Закону, уповноважений територіальний орган, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, уповноважений центральний орган, видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема величини та масштабів такого впливу (площа території та чисельність населення, які можуть зазнати впливу), характеру (у тому числі - транскордонного), інтенсивності і складності, ймовірності, очікуваного початку, тривалості, частоти і невідворотності впливу (включаючи прямий і будь-який опосередкований, побічний, кумулятивний, транскордонний, короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий, постійний і тимчасовий, позитивний і негативний впливи), передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.

Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов'язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п'ятій цієї статті, є обов'язковими. Висновок з оцінки впливу на довкілля враховується при прийнятті рішення про провадження планованої діяльності та може бути підставою для відмови у видачі рішення про провадження планованої діяльності.

Таким чином, проведення усіх суцільних та поступових рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на площі понад 1 гектар, усіх суцільних санітарних рубок на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, які включені до першої категорії видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля, підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

У ході досудового розслідування встановлено, що у 2012 році ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у матеріалах лісовпорядкування Вовковинецького лісництва, які відповідно погодженні та затвердженні, запроектувало проведення суцільної рубки у період з 2017 по 2021 у кварталі 32, виділі 9 (загальна площа 7,5 га.) лише площею 2 гектара.

Однак, у матеріалах лісовпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_4 за 2015 рік, які не погодженні та не затвердженні, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » планує проведення суцільної рубки у кварталі 32, виділі 9, при цьому збільшує площу рубки до 4,2 га та проводить вказану суцільну рубку у 2016 році, виходячи за межі погодженої та затвердженої лісосіки в два 2 га.

У подальшому в 2017 та 2018 роках, після вступу ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у матеріалах лісовпорядкування, які погодженні контролюючим органом, лише у 2018 та 2019 роках, заплановано проведення у кварталі 32, виділі 9 площею 3,3 га.

19.05.2021 службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та « ІНФОРМАЦІЯ_1 », із порушенням вимог ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» виписано та видано лісорубний квиток № 133 серії ХМ ЛРК № 001855, на підставі якого цього ж року проведено суцільну рубку у кварталі 32, виділі 9 площею 3,3 га ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Допитаний у якості свідка колишній заступник міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 повідомив, що відповідно до вимог ст. 48 Лісового кодексу України матеріали лісовпорядкування підлягають погодженню. Під погодженням мається на увазі, що такі матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування лісових ресурсів. Питання оцінки впливу на довкілля до погодження та затвердження матеріалів лісовпорядкування не відноситься. Лише після отримання таких погоджених матеріалів лісовпорядкування відповідний лісокористувач зобов'язаний здійснювати свою господарську діяльність із врахуванням вимог ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля». Тобто якщо лісокористувач розширює або змінює свою господарську діяльність, то така діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля, що підтверджує постанова КМУ № 112 від 07.02.2023 «Про затвердження порядку лісовпорядкування», відповідно до ст. 29 якої визначено, що будь-які зміни, які вносяться у матеріали лісовпорядкування щодо планової діяльності, передбаченої ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», підлягають оцінці впливу на довкілля. При цьому, у листі від 31.07.2019 вих. № 5/4-15/8454-19 ним наголошено на дотриманні вимог ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», під час здійснення господарської діяльності щодо проведення усіх суцільних та поступових рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на площі понад 1 гектар. Дотримання вимог вказаного закону у даному випадку покладається виключно на лісокористувача та орган, який координує його роботу, тобто у даному випадку на посадових осіб відповідного державного лісогосподарського підприємства та ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Допитаний у якості свідка директор Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », (колишнє ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») ОСОБА_6 повідомив, що матеріали лісовпорядкування за 2012-2019 роки перебувають у володінні вказаної філії, яка є правонаступником ліквідованого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, а саме: проекту організації та розвитку лісового господарства ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької області, Вовковинецьке лісництво (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків), видавник м. Ірпінь, 2012 рік; проекту організації та розвитку лісового господарства ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_5 (пояснювальна записка, документація державного лісового кадастру, відомості запроектованих заходів), видавник м. Ірпінь, 2012 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2014 рік, видавник м. Ірпінь, 2015 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2015 рік, видавник м. Ірпінь, 2016 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2016 рік, видавник м. Ірпінь, 2017 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2017 рік, видавник м. Ірпінь, 2018 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2018 рік, видавник м. Ірпінь, 2019 рік; матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2019 рік, видавник м. Ірпінь, 2020 рік, з можливістю вилучення оригіналів перелічених вище документів.

Вказані документи перебувають у розпорядженні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Відомості, які містяться у вказаних документах самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами за своїм змістом будуть використані як докази події кримінального правопорушення та інших обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування. Саме тому виникає необхідність у вилученні оригіналів вказаних документів, оскільки вони на собі містять сліди кримінального правопорушення».

Слідчий у судове засідання не з'явився, у своєму клопотанні просив проводити розгляд клопотання без участі ініціатора, вимоги клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Крім того, у своєму клопотанні слідчий просить розглядати клопотання без участі володільця документів, з причин реальної загрози зміни або знищення документів.

Беручи до уваги, що слідчим у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення запитуваної інформації, тому розгляд клопотання з урахуванням положень ч. 2 ст. 163 КПК України проводиться слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).

Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав, передбачених ч. 5 ст.163 КПК України, вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою їх приєднання до матеріалів кримінального провадження як речових доказів, які містять сліди кримінального правопорушення, а тому є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.

Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,

постановив:

Клопотання старшого слідчого-криміналіста першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 задовольнити.

Надати дозвіл старшим слідчим та слідчим першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:

- проекту організації та розвитку лісового господарства ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької області, Вовковинецьке лісництво (таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків), видавник м. Ірпінь, 2012 рік;

-проекту організації та розвитку лісового господарства ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_5 (пояснювальна записка, документація державного лісового кадастру, відомості запроектованих заходів), видавник м. Ірпінь, 2012 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2014 рік, видавник м. Ірпінь, 2015 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2015 рік, видавник м. Ірпінь, 2016 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2016 рік, видавник м. Ірпінь, 2017 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2017 рік, видавник м. Ірпінь, 2018 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2018 рік, видавник м. Ірпінь, 2019 рік;

-матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Хмельницької області, за 2019 рік, видавник м. Ірпінь, 2020 рік, з можливістю вилучення їх оригіналів.

Уповноваженим службовим особам Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість отримати оригінали вищезазначених документів.

Ухвала діє по 06 червня 2023 року.

Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Слідчий суддя