Справа № 560/2051/23
"07" квітня 2023 р. м. Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, Шепетівського районного відділення поліції Шепетівського Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій працівників поліції протиправними, -
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом. В позові вказує, що 18.06.2022 працівниками поліції Полонського ВПД №3 Шепетівського рУП ГУНП в Хмельницькій області відносно нього складено два протоколи про адміністративне правопорушення, за ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.1 ст. 191 КУпАП. Просить визнати незаконними дії працівників поліції Шепетівського РУП, ГУ НП в Хмельницькій області щодо вилучення в нього під час складання вказаних протоколів автомобіля марки «Фольксваген» сірого кольору, номерний знак НОМЕР_1 , який належить на праві власності для ФГ «Господарський двір», коштів в сумі 100000 грн, а також паспорта громадянина України, закордонного паспорта, документів на два трактори, банківських карток; зобов'язати працівників поліції повернути йому кошти в сумі 100000 грн, стягнути на його користь 120000 грн моральної шкоди.
У відкритті провадження за адміністративним позовом слід відмовити, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту першого ч. 1 та ч. 6 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів та ін.
Згідно ст. 255 КУпАП складати протокол про адміністративне правопорушення мають право уповноважені на те посадові особи, представники громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Вичерпний перелік осіб, які мають право на складання протоколу про адміністративне правопорушення, регламентується.
Встановлено, що предметом позову є дії відповідача, пов'язані із складанням протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо позивача.
Тобто, вказаний позов не є адміністративним, оскільки відповідачем при складанні адміністративного протоколу здійснювалися не владні повноваження, а процесуальні дії, які повинні бути розглянуті при розгляді справ про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а складається уповноваженою особою за наслідками вчинення адміністративного правопорушення у порядку та випадках, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, в розумінні ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення, є доказом у справі про адміністративне правопорушення.
Питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення, встановлення наявності чи відсутності в діяннях особи складу адміністративного правопорушення, тощо, належить розглядати в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Тобто, питання розгляду та надання оцінки всім доказам, в тому числі і самому протоколу про адміністративне правопорушення, здійснюється під час розгляду питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення встановлює лише виявлення порушення, однак не породжує будь-яких правових наслідків для позивача, не встановлює його прав і обов'язків, а тому не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, а також дії інспектора поліції по його складанню самостійним предметом оскарження бути не можуть, оскільки не підпадають під положення ст. 19 КАС України, якою визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Крім того, протоколи про адміністративне правопорушення, складені відносно позивача за ч. 1 ст. 130, ч.1 ст.191 КУпАП, розглядаються судом першої інстанції, за наслідками розгляду якого виноситься постанова суду.
Виходячи з цього, провадження в справі не може бути відкрито і справа не може бути призначена до судового розгляду.
Керуючись ст.ст. 251, 255 КУпАП, ст. ст. 2, 19, 170 КАС України, суддя, -
У відкритті провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, Шепетівського районного відділення поліції Шепетівського Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій працівників поліції протиправними відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Суддя Н.А.Горгулько