Справа №463/2385/23
Провадження №1-кс/463/2450/23
про відсторонення від посади
07 квітня 2023 року слідчий суддя Личаківського районного суду м.Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про відсторонення від посади підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, раніше не судимого, працюючого на посаді в.о. начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 6 березня 2023 року за №62023140110000098 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, -
старший слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 як сторона кримінального провадження за погодженням прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади в.о. начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, строком на два місяці, починаючи з дня винесення ухвали судом
Подане клопотання мотивує тим, що першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62023140110000098 від 6 березня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, складено 5 квітня 2023 року та цього ж дня вручено ОСОБА_5 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу виконувача обов'язків начальника Львівської митниці від 16 лютого 2023 року № 143-о, з 20 лютого 2023 року заступника начальника відділу митного оформлення № 9 митного поста «Яворів» Львівської митниці ОСОБА_5 переведено у відділ митного оформлення № 2 цього ж митного поста для виконання обов'язків начальника відділу. Відповідно до посадової інструкції начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, затвердженої в.о. начальника Львівської митниці 1 липня 2021 року, ОСОБА_5 на вказаній посаді відповідає за здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, за боротьбу з контрабандою та порушеннями митних правил, пост-митний контроль. Окрім того, ОСОБА_9 вправі вимагати від працівників відділу митного оформлення виконання функціональних обов'язків відповідно до посадових інструкцій, надавати розпорядження, що є обов'язковими для виконання посадовими особами відділу митного оформлення. Таким чином, ОСОБА_5 , як виконувач обов'язків начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, є особою, яка постійно здійснює функції представника влади та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою. Окрім того відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 як службова особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізацію державної митної справи, є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, та в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності. Разом з цим ОСОБА_5 , діючи у порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», здійснюючи функції представника влади, будучи службовою особою, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності за таких обставин.
Зокрема досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи, службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями - виконувачем обов'язків начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, маючи авторитет та владні повноваження серед працівників відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, маючи значний досвід в діяльності з митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, за боротьбу з контрабандою та порушеннями митних правил, а також лідерські якості, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29 березня 2023 року, з метою протиправного особистого збагачення, вирішив організувати злочинну схему, шляхом вчинення систематичного незаконного отримання неправомірної вигоди працівниками відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, від фізичних осіб, що здійснюють переміщення товарів через митну територію України з Республіки Польща, за безперешкодний пропуск і не створення штучних перешкод під час їх митного оформлення по смузі руху «зелений коридор». Розуміючи, що для реалізації вказаної злочинної схеми необхідно залучити працівників відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, ОСОБА_5 , вступив у злочинну змову з головним державним інспектором відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці ОСОБА_6 та державним інспектором відділу митного оформлення №2 відділу митного поста «Яворів» Львівської митниці ОСОБА_7 , яким відвів роль виконавців вчинення злочинів, на яких покладались обов'язки з одержання неправомірної вигоди у розмірі від 500 до 1000 грн від громадян, які здійснювали переміщення товарів через митну території України по смузі руху «Зелений коридор» в'їзд в Україну, а у разі відмови громадян надавати таку неправомірну вигоду, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 мали створювати штучні перешкоди під час митного оформлення, у тому числі шляхом зупинки транспортних засобів з товарами терміном до 4 годин для їх детального огляду. Також ОСОБА_5 розуміючи, що в ході реалізації розробленого ним злочинного плану щодо одержання неправомірної вигоди він може бути викритий правоохоронними органами, вирішив залучити до вчинення злочинів в якості пособника громадянина ОСОБА_8 , який не є службовою особою, та на якого поклав обов'язки з акумулювання грошових коштів - неправомірної вигоди, зберігання такої неправомірної вигоди на час несення служби ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на митному пості «Яворів» та розподілу, отриманої за час чергування, неправомірної вигоди, між учасниками групи. Відтак, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_8 , усвідомлюючи наслідки своїх суспільно-небезпечних дій, умисно і добровільно вступили у злочинну змову для систематичного одержання неправомірної вигоди, за попередньою змовою, групою осіб від фізичних осіб,що здійснюють переміщення товарів через митну територію України з Республіки Польща, за безперешкодний пропуск і не створення штучних перешкод під час їх митного оформлення по смузі руху «зелений коридор». У свою чергу, залучені ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, погодилися із таким злочинним планом та в індивідуальному порядку узгодили і схвалили його. Отримані ОСОБА_7 та ОСОБА_6 грошові кошти - неправомірну вигоду від фізичних осіб, що здійснюють переміщення товарів через митну територію України з Республіки Польща, за безперешкодний пропуск і не створення штучних перешкод під час їх митного оформлення по смузі руху «зелений коридор», останні передавали ОСОБА_8 , який зберігав її до кінця робочої зміни працівників відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів», після чого, спільно із ОСОБА_10 , розприділяли її між учасниками вчинення злочинів.
Слідчий вказує, що вищевказані факти свідчать про те, що перебування ОСОБА_5 на посаді виконувача обов'язків начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. На даний час ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, пов'язаного із корупцією, за яке передбачене покарання виключно у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років, який був вчинений ним у період виконання службових обов'язків, з корисливих мотивів. Його дії, як і сам ОСОБА_5 як особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є всі підстави вважати, що перебуваючи на посаді в.о. начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці останній під час досудового розслідування кримінального провадження може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,, ОСОБА_8 , а також працівників митного поста «Яворів» Львівської митниці, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті ним зв'язки під час перебування його на вищевказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин, в якому підозрюється.
Зазначає, що обставинами, що дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_16 , перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, є те, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого він підозрюється, безпосередньо пов'язане з одержанням неправомірної вигоди від ОСОБА_11 , та ОСОБА_13 під час переміщення останніми товарів на митну територію України, тобто ОСОБА_16 здійснював свою діяльність із використанням своїх службових повноважень та займаної посади, відтак існує обґрунтований ризик продовження вчинення ним аналогічних дій відносно інших осіб, які перетинають державний кордон та переміщають вантажі на митну територію України . Також, з урахуванням здобутих соціальних зв'язків за час обіймання указаної посади ОСОБА_16 може впливати на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, у тому числі ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які надали викривальні показання щодо протиправної діяльності працівників митниці, та інших свідків кримінального провадження, яких належить допитати під час досудового розслідування, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та об'єктивності судового розгляду та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення. Також, зважаючи на те, що злочинна діяльність ОСОБА_5 пов'язана із вчиненням корупційних, кримінально караних діянь під час перебування на посаді в.о. начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, існує ризик того, що продовжуючи перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_5 знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, та у яких міститься інформація, що викриває протиправну діяльність останнього.
Беручи до уваги вищевикладене, та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 щодо перешкоджання кримінальному провадженню неможливе без відсторонення останнього від посади в.о. начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, а також те, що ОСОБА_16 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, подане клопотання просить задовольнити.
Матеріали клопотання надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 6 квітня 2023 року, автоматизованою системою документообігу суду для розгляду таких було визначено слідчого суддю ОСОБА_1 , клопотання призначено до розгляду в судовому засіданні на 7 квітня 2023 року.
Прокурор в судове засідання 7 квітня 2023 року не з'явився, подав до суду заяву, відповідно до якої просить здійснювати розгляд клопотання про відсторонення підозрюваного від займаної посади за його відсутності, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_16 та захисник останнього ОСОБА_17 у вказане судове засідання також не з'явились, подали до суду спільну заяву, відповідно до якої розгляд клопотання просять здійснювати без їх участі, в задоволенні такого просять відмовити.
Указом Президента України № 64/20211 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховна Рада України вказаний вище указ було затверджено.
Надалі строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України, зокрема востаннє Указом Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2915-IX від 7 лютого 2023 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 5 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, та такий продовжує діяти на даний час.
Окрім того постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2022 року № 1423 внесено зокрема зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зокрема установлено до 30 квітня 2023 року на території України карантин.
За таких обставин, враховуючи дію воєнного стану та епідеміологічну ситуацію, обмежені строки розгляду клопотання, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання у відсутності учасників процесу.
Оглянувши матеріали клопотання, додані до нього документи, приходжу до наступного висновку.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб. (ч. 2 ст. 157 КПК України).
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові здійснюється досудового розслідування кримінального провадження за №62023140110000098 від 6 березня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.
5 квітня 2023 року у даному кримінальному провадженні ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Проаналізувавши наведені у клопотанні обставини та додані до нього документи, якими слідчий підтверджує доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що вони свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, що підтверджують наступні докази, зокрема: протокол огляду, ідентифікації, помічення та вручення грошових коштів від 25 березня 2023 року, протокол огляду, ідентифікації, помічення та вручення грошових коштів від 29 березня 2023 року, протоколи огляду, ідентифікації, помічення та вручення грошових коштів від 30 березня 2023 року, протоколи обшуків від 31 березня 2023 року, протоколи освідування особи від 31 березня 2023 року, протокол про хід проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 5 квітня 2023 року, протокол про результати контролю за вчиненням злочину від 5 квітня 2023 року, наказ виконувача обов'язків начальника Львівської митниці №143-о від 16 лютого 2023 року, наказ виконувача обов'язків начальника Львівської митниці №1070-о від 12 вересня 2022 року, наказ начальника Львівської митниці № 601-о від 9 листопада 2021 року, посадова інструкція начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, посадова інструкція головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці та посадова інструкція державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного поста «Яворів» Львівської митниці.
При цьому відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, а відповідно до розділу XVII Кримінального Кодексу України, злочин, передбачений ст. 368 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , відноситься до категорії злочинів у сфері службової діяльності.
Як вбачається з матеріалів клопотання, наказом виконувача обов'язків начальника Львівської митниці № 143-о від 16 лютого 2023 року, заступника начальника відділу митного оформлення № 9 митного поста «Яворів» Львівської митниці ОСОБА_5 з 20 лютого 2023 року було переведено у відділ митного оформлення №2 цього митного поста для виконання обов'язків начальника відділу.
Окрім того ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 7 квітня 2023 року до ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, тобто до 5 червня 2023 року включно.
Беручи до уваги наведене вище, вважаю, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 , перебуваючи у подальшому на посаді в.о. начальника відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, інших співучасників кримінального правопорушення, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, та продовжити злочинну діяльність.
Враховуючи відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваного ОСОБА_5 на посаді в.о. начальника відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, приходжу до висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваного від посади строком на два місяці.
Керуючись ст.ст.107, 131, 154, 155, 156, 157, 309, 395 КПК України, -
клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади в.о. начальника відділу митного оформлення №2 митного поста «Яворів» Львівської митниці, на строк 2 (два) місяці, тобто до 7 червня 2023 року включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1