печерський районний суд міста києва
Справа № 757/12135/23-к
05 квітня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання сторони кримінального провадження № 42022000000001401 від 13.10.2022 - прокурора першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального № 42022000000001401 від 13.10.2022 - прокурора першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів.
Прокурор у судове засідання не з'явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000001401 від 13.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор вказує наступне.
Установлено, що до Офісу генерального прокурора звернувся голова правління громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з приводу систематичних порушень податкового законодавства суб'єктами підприємницької діяльності, які вчиняються за попередньою змовою зі службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зокрема як зазначено у зверненні, службові особи органів податкової служби зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах організаторів злочинної схеми, не вживають заходів щодо виявлення та фіксації порушень податкового законодавства суб'єктами господарювання, в тому числі в порядку за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Такі факти вказують про подальше маскування суб'єктами господарювання походження майна (грошових коштів), щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.
Організаторами злочинної схеми з метою ухилення від сплати податків використовуються реквізити більше 100 підприємств з ознаками фіктивності, у тому числі компаній-нерезидентів.
Установлено, що упродовж 2022 року ряд суб'єктів господарювання подають до ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 «заяви про повернення сум бюджетного відшкодування та/або сум коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника» щодо відшкодування ПДВ з Державного бюджету України в особливо великих розмірах.
Зокрема, підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за квітень та червень 2022 року заявлено до відшкодування з Державного бюджету України суму ПДВ, що становить 17,6 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за квітень та червень-вересень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 73,3 млн грн;ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » за січень 2022 року заявлено до відшкодуванняПДВ на суму 5,4 млн грн; підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ГО « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за березень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 1,9 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за квітень, червень та серпень-вересень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 129,4 млн грн, ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) за березень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 19,9 млн грн, дочірнім підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за січень-лютий 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 2,3 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) за січень та липень-серпень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 94 млн грн, ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) за березень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 2,5 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) за березень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 2,7 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄРДПОУ НОМЕР_10 ) за квітень-травень та липень-вересень 2022 року заявлено до відшкодування з Державного бюджету України суму ПДВ, що становить 45,8 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄРДПОУ НОМЕР_11 ) за квітень та червень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 24,9 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄРДПОУ НОМЕР_12 ) за квітень та серпень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 358,2 млн грн;ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄРДПОУ НОМЕР_13 ) за січень 2022 року та червень-вересень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 37,1 млн грн; ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄРДПОУ НОМЕР_14 ) за квітень та червень 2022 року заявлено до відшкодування ПДВ на суму 136,1 млн грн.
Всього вказаними суб'єктами господарювання у 2022 році заявлено до відшкодування - 951 млн грн ПДВ, наразі відшкодовано - 45,3 млн грн ПДВ.
Подальшим аналізом встановлено, що дані підприємства нібито здійснюють діяльність у сфері виконання робіт, у тому числі пов'язаних із переробкою (обробкою) продукції, а саме: одягу, взуття, м'яса та риби. При цьому, не встановлено місць фактичного знаходження товариств та їх виробничих потужностей, оскільки юридичні адреси являються адресами масових реєстрацій суб'єктів господарювання та використовуються лише для отримання поштової кореспонденції.
Вказане підтверджується також тим, що на запити про надання інформації, направлені у листопаді 2022 року на адреси вказаних підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю, наразі відповідей не отримано.
Також встановлено, що дані підприємства ймовірно належать одній групі невстановлених на даний час осіб, оскільки здійснюють подібну діяльність, а також використовують у виробництві осіб з інвалідністю.
Поряд із тим, діяльність даних підприємств може нести ризиковий характер та здійснюватися лише документально, без фактичного виробництва вищевказаних товарів, та направлена лише на незаконне відшкодування ПДВ з Державного бюджету України.
Крім того в ході досудового розслідування встановлено, що відповідними розпорядженнями ІНФОРМАЦІЯ_22 та ІНФОРМАЦІЯ_23 упродовж 2021-2022 років надано дозволи на право користування пільгами з оподаткування наступним підприємствам громадських організацій осіб з інвалідністю: підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ГО « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄРДПОУ НОМЕР_10 ),ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄРДПОУ НОМЕР_11 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄРДПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄРДПОУ НОМЕР_13 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄРДПОУ НОМЕР_14 ).
При цьому, згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_24 з інвалідністю установлено, що підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ГО « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), дочірнє підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) не подавали до Фонду звіти про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалівдністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до нормативу таких робочих місць (форма 10-ПОІ).
Крім того, згідно відомостей Фонду у вказаних підприємствах у 2022 році відсутні працевлаштовані особи з інвалідністю.
Ураховуючи викладене наявні підстави вважати, що фінансові операції підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю та їх учасники, їх діяльність та походження активів пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та із вчиненням іншого кримінального правопорушення.
Разом з тим, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 не вживають заходів для виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
З метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин провадження, документування та здобуття доказів протиправних дій, 07.12.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено запит про надання відомостей з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (п.п. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України) щодо вищевказаних підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю
Разом з тим, ІНФОРМАЦІЯ_25 надано тільки фінансові звіти малого підприємства, а також відомості з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування станом на грудень 2022 року,відомості про реєстраційні дані підприємств, які містяться у відкритому доступі в мережі Інтернет. Таким чином, податковим органом фактично відмовлено у наданні запитуваної інформації мотивуючи тим, що вказана інформація відноситься до охоронюваної законом таємниці.
Прокурор вказує, що з метою забезпечення проведення об'єктивних економічних досліджень, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів відомостей щодо ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄРДПОУ НОМЕР_10 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄРДПОУ НОМЕР_11 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄРДПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄРДПОУ НОМЕР_13 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄРДПОУ НОМЕР_14 ), що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 та вилучити їх копії в електронному та паперовому вигляді, оскільки відомості (документи) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Як вбачається із змісту ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення їх копій.
Проте клопотання в частині надання дозволу на вилучення «інших документів, тощо» задоволенню не підлягає, оскільки клопотання в цій частині є неконкретизованим, передчасним та у такому випадку прокурора буде наділено широкими повноваженнями на власний розсуд вирішувати походження виявленого майна.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити частково.
Надати слідчому у кримінальному провадженні № 42022000000001401 - ОСОБА_4 , а також прокурорам, які входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42022000000001401 - ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення належним чином завірених копій в електронному та друкованому вигляді на зовнішньому носії інформації, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) щодо ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄРДПОУ НОМЕР_10 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄРДПОУ НОМЕР_11 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄРДПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄРДПОУ НОМЕР_13 ), ПОГ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄРДПОУ НОМЕР_14 ), зокрема:
- матеріалів, що містяться у обліковій справі платників податків;
- відомостей з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (п.п. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України) станом на 05.04.2023:
- інформації про перевірки (звірки) проведені з 01.01.2020 до 05.04.2023, що містяться в АС «Аудит», ІС «Податковий блок», АС «Зустрічні звірки», а також матеріалів перевірок (звірок), актів/довідок перевірок (камеральні, документальні) та зустрічних звірок з додатками;
- податкової та фінансової звітності, яка міститься в АІС «Податковий блок»;
- декларацій з податку на додану вартість за період з січня 2020 по грудень 2022 з додатками(Д1-Д9), в т.ч. додатку № 5 (розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів);
- уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ за січень 2020 - грудень 2022 з додатками;
- податкових декларації з податку на прибуток підприємств;
- балансів (Звіт про фінансовий стан) - Форма № 1, звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) - Форма № 2, звіту про рух грошових коштів (за прямим методом) - Форма № 3, звіту про рух грошових коштів (за непрямим методом) - Форма № 3-н, звіту про власний капітал - Форма № 4 за 2020-2022 роки;
- відомостей з ЄРПН щодо виданих та отриманих податкових накладних (дата ПН, № ПН, ЄДРПОУ постачальника, ЄДРПОУ покупця, опис товару, код УКТЗЕД, кількість товару, вартість за одиницю товару, вартість без ПДВ, сума ПДВ) за період з 01.01.2020 по 05.04.2023;
- інформації щодо покупців та постачальників (розширену), в т.ч. з «системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України» за період з 01.01.2020 по 05.04.2023 (із зазначенням назви покупця, постачальника, коду ЄДРПОУ, ДПІ за місцем реєстрації, суми взаємовідносин, суми ПДВ);
- відомостей про електронні скриньки та ІР-адреси через які здійснюється подача податкової звітності та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з січня 2020 року по 05.04.2023, а також інформацію щодо \ суб'єктів господарювання, які також відправляли податкову звітність та реєстрували податкові накладні з тих самих електронних скриньок та ІР-адрес;
- звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Звіт з ЄСВ);
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма 1ДФ);
- відомостей щодо осіб (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, адреса зареєстрованого місця проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта), які отримували дохід на вказаних підприємствах за період з 01.01.2020 по 05.04.2023;
- карток платника податків з реєстраційними даними та банківськими рахунками, а також інформацією щодо адрес, за якими знаходяться виробничі потужності, складські будівлі, а також здійснюється господарська діяльність в розрізі кожного підприємства;
- інформації та її документального підтвердження щодо експертних висновків, експертних досліджень, які були надані службовими особами вищевказаних підприємств до податкових органів для врахування в ході проведення перевірок, та які підтверджують чи спростовують використання у виробничому процесі праці осіб з інвалідністю;
- документів, поданих вказаними суб'єктами господарювання до податкових органів, які стали підставою для надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування;
- інформації (документів), яка надходила упродовж 2022-2023 років на адресу податкового органу, у тому числі через інформаційні бази податкової служби, узагальненої податкової інформації щодо вказаних підприємств, а також інформації про можливі порушення законодавства цими суб'єктами господарювання, у тому числі від правоохоронних органів, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_26 , а також відомостей про результати розгляду отриманої інформації та вжиті заходи у межах повноважень;
- анкетних та контактних даних, посадових інструкцій працівників ДПС, які закріплені або відповідно до своїх службових обов'язків повинні здійснювати контроль за вказаними підприємствами щодо сплати податку на додану вартість, податку на прибуток, податків та обов'язкових платежів за період з 01.01.2020 по 05.04.2023 (помісячно).
У задоволенні решти вимог клопотання відмовити.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена у двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 757/12135/23-к.
Примірник № 2 наданий прокурору.
Слідчий суддя ОСОБА_1