Справа № 591/6566/20
Провадження № 6/592/44/23
06 квітня 2023 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судового засідання Грибиниченко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Діхтяренка В.О. про встановлення способу і порядку виконання рішення суду,
встановив:
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Діхтяренко В.О. звернувся до суду із заявою, в якій просить змінити порядок виконання рішення суду в частині стягнення в дольовому порядку з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на правову допомогу в розмірі 8400 грн., тобто по 2100 грн. з кожного - з Управління комунального майна СМР. Свої вимоги мотивує тим, що згідно відповіді з ДФС України Сумська міська рада не має відкритих рахунків у банках та інших фінансових установах України. Також в Управлінні Державної казначейської служби України немає рахунків Сумської міської ради.
Представник Управління комунального майна СМР надав до суду заперечення на заяву в яких зазначив, що з огляду на предмет судового спору у справі № 591/6566/20 та коло повноважень Управління, визначених Положенням, стягнення витрат по сплаті судового збору у спорі щодо земельної ділянки не належить до компетенції Управління.
Суд, дослідивши матеріали справи та матеріали до заяви, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.09.2021 стягнуто в дольовому порядку з Сумської міської ради, Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судові витрати на правову допомогу в розмірі 8400 грн, тобто по 2100 грн з кожного.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 червня 2022 року змінено спосіб і порядок виконання судового рішення у цивільній справі № 591/6566/20 шляхом заміни боржника у виконавчому листі, а саме: Сумську міську раду на Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.
Згідно Положення про управління комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 3396-МР від 11 січня 2023 року, Управління комунального майна Сумської міської ради несе зобов'язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті послуг з централізованого опалення вільних нежитлових приміщень, які перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, судового збору, виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій за цими судовими рішеннями. Несе зобов'язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради, Сумського міського голови по оплаті судового збору, виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів та інших зобов'язань, що виникають з діяльності Управління.
Відповідно до ч. 3 ст. 435 ЦПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Перелік обставин, що можуть тягнути відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення, не є вичерпним.
Тобто, за змістом даної норми закону у процесі виконання виконавчого документа державним виконавцем можуть виникнути обставини, що перешкоджають або утруднюють примусове виконання.
До таких можна віднести обставини, які свідчать про те, що майнове становище боржника не дає змоги виконати вимоги виконавчого документа у встановлені строки чи є спосіб або порядок виконання більш вигідний для боржника.
Звертаючись до суду, заявник посилається на те, що в Управлінні Державної казначейської служби України не має рахунків Сумської міської ради.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України та ст. 18 ЦПК України визначено, що при набранні рішенням законної сили воно є обов'язковим до виконання на всій території України, а державна виконавча служба, як єдиний орган примусового виконання, зобов'язана прийняти всі необхідні заходи для його виконання.
У ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Поняття «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження.
Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлений ст. 16 Цивільного кодексу України.
Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Верховного Суду України № 6-1829цс15 від 25 листопада 2015 року.
Виходячи з цього, суд вважає, що на Управління комунального майна Сумської міської ради покладено зобов'язання по сплаті коштів, стягнутих за судовими рішеннями з Сумської міської ради по оплаті судових витрат на правову допомогу, тому наявні підстави для зміни способу та порядку виконання судового рішення в частині стягнення судових витрат, а тому заява підлягає задоволенню.
Керуючись ч. 3 ст. 435 ЦПК України, суд
постановив:
Заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Діхтяренка В.О. про встановлення способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.09.2021 у справі № 591/6566/20 в частині стягнення в дольовому порядку з з Сумської міської ради (м. Суми, пл. Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 23823253) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на правову допомогу в розмірі 8400 грн, тобто по 2100 грн з кожного - з Управління комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45068823).
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Сумського апеляційного суду. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.Б. Князєв