Ухвала від 31.03.2023 по справі 201/3803/23

Справа № 201/3803/23

Провадження № 1-кс/201/1336/2023

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 (відеоконференцзв'язок), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ 3-го управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях ОСОБА_4 , погодженого прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, у кримінальному провадженні № 22020130000000178, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.06.2020 року, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад клопотання.

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчими СВ 3-го управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 22020130000000178 від 16.06.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України.

Враховуючи, що ОСОБА_5 у вказаному кримінальному провадженні набув статусу підозрюваного у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого/прокурора за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, його оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Позиції учасників.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.

Встановлені слідчим суддею обставини.

Досудовим розслідуванням у вересні-жовтні 2014 року (більш точну дату встановити не виявилось можливим) громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розуміючи протиправний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, з метою насильницького повалення конституційного ладу та захоплення державної влади України, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, з мотивів несприйняття соціальної та економічної політики діючої влади, всупереч вимогам ст. 17 Конституції України вирішив взяти участь в діяльності незаконно утвореного органу державної влади «ЛНР» - в т.зв. «народній раді Луганської народної республіки», що контролюється окупаційною адміністрацією Російської Федерації.

На реалізацію своїх злочинних намірів, ОСОБА_6 подав до т.зв. «Центральної виборчої комісії ЛНР» документи щодо участі в виборах до складу «Народної ради ЛНР», а також протягом жовтня-листопада 2014 року провів агітаційну роботу, направлену на участь місцевого населення у виборах та підтримки його кандидатури під час голосування.

02 листопада 2014 року на тимчасово окупованій території Луганської області, всупереч вимогам діючого законодавства України, проведені вибори Голови та депутатів «Народної ради ЛНР», за результатом яких ОСОБА_6 обраний до її складу.

17 листопада 2014 року ОСОБА_6 на засіданні «Народної ради ЛНР» склав присягу депутата та приступив до виконання повноважень.

11 листопада 2018 року на тимчасово окупованій території Луганської області окупаційною адміністрацією Російської Федерації організовані, профінансовані та проведені так звані «чергові вибори голови ЛНР та депутатів народної ради ЛНР ІІІ скликання», за результатами яких ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обрано «депутатом народної ради ЛНР ІІІ скликання» за списком від політичної сили «Луганський економічний союз».

19 листопада 2018 року ОСОБА_6 прийняв присягу «депутата народної ради ЛНР ІІІ скликання» та приступив до виконання покладених на нього обов'язків в незаконно утвореному органі державної влади «ЛНР» в т.зв. «Народній раді Луганської народної республіки», що контролюється окупаційною адміністрацією Російської Федерації.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що 27.04.2010 Головним управлінням ДПС у Луганській області поставлено на облік ТОВ «Рудничні Машини» засновником якого є ОСОБА_6 . 28.04.2010 інформація про реєстрацію вищевказаного підприємства прийнята Головним управлінням регіональної статистики в Луганській області. Фактично з цього часу ТОВ «Рудничні Машини» розпочало здійснювати господарську діяльність пов'язану з виробництвом машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва. Вищевказане підприємство продовжило свою діяльність після окупації м. Брянка представниками адміністрацій Російської Федерації у 2014 році.

16 березня 2015 року на підставі протоколу № 2 засідання членів Товариства з обмеженою відповідальністю «Рудничні Машини», «код ЕГРЮЛ 60500097», адреса реєстрації: Луганська народна республіка, м. Брянка, вул. Саксаганського, буд. 2а (далі - ТОВ «Рудничні Машини» або Товариство), на посаду генерального директора ТОВ «Рудничні Машини» призначено громадянина України ОСОБА_6 , який також є засновником та власником зазначеного Товариства. Крім того, 24.03.2015 на підставі свідоцтва № 05-0000009/2015 виданого т.зв. «Брянківським міським управлінням юстиції Міністерства юстиції Луганської народної Республіки», здійснена реєстрація ТОВ «Рудничні Машини».

Згідно п. 1.3. розділу 1 (один) статуту ТОВ «Рудничні Машини», затвердженого 16.03.2015 на підставі протоколу № 2 Зборів учасників ТОВ «Рудничні Машини» (далі - Статут) єдиним учасником Товариства є ОСОБА_6 .

Пунктом 2.2 розділу 2 (два) Статуту встановлено перелік напрямків діяльності з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг та здійснення торгівлі Товариством, в тому числі:

-виробництво машин та обладнання для видобувної промисловості та будівництва;

-виробництво металоконструкцій та частин конструкцій;

-ремонт та технічне обслуговування машин та обладнання промислового призначення.

Крім того, розділом 7 (сім) Статуту визначено органи управління Товариства. Так, п. 7.1 встановлено що вищим органом Товариства є збори учасників або їх представників. Пунктом 7.3 встановлено, що до компетенції зборів учасників відноситься:

-внесення змін до Статуту Товариства;

-обрання, призначення, звільнення та відкликання директора, ревізора, а також контроль за їх діяльністю.

Пунктом 7.6 встановлено, що виконавчим органом Товариства є директор, який здійснює керівництво поточної діяльності Товариства. Директор обирається, відзивається зборами учасників. Директор може бути особою, яка не є учасником Товариства. Пункт 7.8. встановлює, що директор підзвітний зборам учасників та організовує виконання їх рішення.

Положеннями п. 7.9. визначено, що директор діє без довіреності від імені Товариства в межах наступної компетенції:

-укладає, вносить зміни, розриває, забезпечує виконання договорів, укладених Товариством;

-розпоряджається майном та грошовими коштами Товариства згідно з чинним законодавством та дійсним Статутом;

-підписує разом з головним бухгалтером Товариства звітність до контролюючих органів;

-приймає відповідні рішення та підписує фінансові документи пов'язані зі сплатою податків та інших обов'язкових платежів;

-організовує ведення бухгалтерського обліку та звітності Товариства.

Посадовими особами Товариства згідно п. 7.11. є директор, ревізор та головний бухгалтер.

Таким чином, з листопада 2014 року, при невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у громадянина України ОСОБА_6 , який обіймав посаду т.зв. «депутата Народної Ради ЛНР», члена комітету «Народної ради ЛНР з питань бюджетно-фінансової, інвестиційної та податкової політики, економіки, торгівлі і зовнішніх зв'язків, розвитку малого та середнього бізнесу» та який фактично був власником та генеральним директором ТОВ «Рудничні Машини» виник злочинний умисел, направлений на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

З метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, достовірно усвідомлюючи, що РФ окупувала частину території України (АР Крим, м. Севастополь та частину Донецької і Луганської областей), здійснюючи управління окупованими територіями Донецької та Луганської областей через утворені та контрольовані псевдодержавні органи влади, які діють у складі так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», діяльність яких спрямована на зміну меж території України, призводить до загибелі людей, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, будучи обізнаним про існування у складі так званої «ЛНР» так званих «Міністерства юстиції ЛНР», «Міністерства доходів та зборів ЛНР», «Державного митного комітету ЛНР», «Міністерства промисловості ЛНР» та інших окупаційних органів влади РФ, займаючи посаду так званого «депутата Народної ради ЛНР», з метою фінансового забезпечення діяльності представників окупаційної адміністрації РФ, шляхом сплати так званих «податків» та «зборів» до так званого «бюджету ЛНР», що в свою чергу забезпечувало безперешкодне отримання нею незаконних доходів на тимчасово окупованій території України, прийняв рішення про перереєстрацію ТОВ «Рудничні Машини» у т.зв. «податкових органах» та «реєстраційних органах» окупаційної влади РФ.

Надалі ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що одноосібно не зможе реалізувати зазначений вище злочинний умисел, вирішив створити та очолити організовану групу, до складу якої на добровільній основі і єдності злочинних намірів увійшли посадові особи ТОВ «Рудничні Машини», а саме: генеральний директор ОСОБА_5 (у період з 31.03.2015 по 28.02.2018), генеральний директор ОСОБА_7 (у період з 30.11.2018 по теперішній час), та головний бухгалтер ОСОБА_8 (у період з 31.03.2015 по теперішній час).

Члени організованої групи були підібрані ОСОБА_6 виходячи зі сфери діяльності цих осіб, їх вмінь та навичок, а також можливостей створення необхідних умов для існування організованої групи і здійснення нею злочинної діяльності.

Метою діяльності організованої групи є фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом сплати так званих «податків» та «зборів» до так званого бюджету «ЛНР» кошти з якого прямо чи опосередковано використовуються для забезпечення діяльності політичного та силового блоку так званої «ЛНР», а також отримання незаконних доходів на тимчасово окупованій території Луганської області.

У подальшому, з метою реалізації вищевказаного спільного злочинного умислу, ОСОБА_6 розробив та довів до учасників організованої групи план фінансування окупаційної адміністрації РФ, який включав у себе:

- здійснення реєстрації ТОВ «Рудничні Машини» у так званих «реєстраційних органах» окупаційної влади РФ;

- отримання необхідних дозвільних документів у відповідних органах окупаційної влади РФ, зокрема у так званому «Міністерстві промисловості ЛНР» (дозволи, ліцензії та сертифікати відповідності);

- перереєстрацію ТОВ «Рудничні Машини» у так званих «податкових органах ЛНР»;

- постійну взаємодію з представниками окупаційних органів влади РФ у питаннях, пов'язаних зі сплатою «податків» та «зборів» до «бюджету ЛНР», укладання договорів (угод) тощо;

- сплату так званих «податків» та «зборів», передбачених псевдо- законодавством так званої «ЛНР» до так званого «бюджету ЛНР», з метою фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

При цьому ОСОБА_6 як керівник організованої групи, володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, обіймаючи посаду так званого «депутата Народної ради ЛНР» та будучи членом комітету т.зв. «Народної ради ЛНР з питань бюджетно-фінансової, інвестиційної та податкової політики, економіки, торгівлі і зовнішніх зв'язків, розвитку малого та середнього бізнесу», а також, перебуваючи на посаді генерального директора ТОВ «Рудничні Машини» в період з 28.02.2018 по 30.11.2018, з метою досягнення злочинного плану чітко розподілив ролі учасників організованої групи, згідно яких він зобов'язаний виконувати наступні функції:

- здійснює загальне керівництво і координацію діяльності учасників організованої групи, надає вказівки та розглядає пропозиції членів організованої групи;

- з урахуванням сфери діяльності членів організованої групи, їх вмінь та навичок призначає та змінює останніх на посадах в ТОВ «Рудничні Машини»;

- контролює дії інших учасників організованої групи щодо сум сплачених та очікуваних до сплати грошових коштів до так званого «бюджету ЛНР», періоди їх перерахування з розрахункових рахунків ТОВ «Рудничні Машини»;

- використовуючи надані окупаційною владою РФ повноваження, вирішувати проблемні питання та усувати виниклі перешкоди у господарській діяльності ТОВ «Рудничні Машини» в окупаційних органах влади РФ, що у свою чергу забезпечує безперешкодне здійснення незаконної господарської діяльності, отримання незаконних доходів учасниками організованої групи на тимчасово окупованій території Луганської області, створює умови для фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме фінансового забезпечення існування так званої «ЛНР».

В свою чергу, ОСОБА_5 , який входив до складу організованої групи у період з 31.03.2015 по 28.02.2018, та якого призначено на посаду генерального директора ТОВ «Рудничні Машини» у період з 31 березня 2015 року по 28 лютого 2018 року, перебуваючи у м. Брянка, діючи на виконання вказівок ОСОБА_6 та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, відповідно до відведеної йому ролі виконував наступні функції, а саме:

- здійснював керівництво підприємством та забезпечував його діяльність, підписував договори з суб'єктами господарювання, зареєстрованими на тимчасово окупованій території України та в РФ, підписував податкові декларації та платіжні доручення для сплати так званих «податків» та «зборів» до так званого «бюджету ЛНР»;

- здійснював загальне представництво та взаємодію підприємства з окупаційними органами влади РФ та іншими суб'єктами господарювання, які функціонують на тимчасово окупованій території Луганської області;

- звітував ОСОБА_6 з питань господарської та фінансової діяльності ТОВ «Рудничні Машини», отримував від нього вказівки та пропозиції щодо здійснення цієї діяльності, в тому числі фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме фінансового забезпечення існування так званої «ЛНР», які виконував особисто та доводив необхідність їх виконання до інших членів організованої групи;

- узгоджував з ОСОБА_6 суми сплачених та очікуваних до сплати грошових коштів до так званого «бюджету» так званої «ЛНР», періоди їх перерахування з розрахункових рахунків ТОВ «Рудничні машини».

ОСОБА_8 , яка входила до складу організованої групи у період з 31.03.2015 по теперішній час та яку призначено на посаду головного бухгалтера ТОВ «Рудничні Машини» з 31 березня 2015 року по теперішній час (більш точну дату та час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим), перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «Рудничні Машини», за адресою: м. Брянка, вул. Саксаганського, буд. 2а, діючі на виконання вказівок ОСОБА_6 та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, відповідно до відведеної їй ролі виконує наступні функції, а саме:

- здійснює функції бухгалтерського обліку, формування фінансової та податкової звітності підприємства;

- особисто або шляхом надання вказівок підлеглим співробітникам ТОВ «Рудничні Машини» складає податкові декларації та платіжні доручення для сплати «податків» до так званого «бюджету ЛНР», шляхом внесення до них відомостей про суми коштів, які необхідно сплатити ТОВ «Рудничні Машини» в якості «податків» до так званого «бюджету ЛНР» за звітний період;

- особисто або шляхом надання вказівок підлеглим співробітникам ТОВ «Рудничні Машини» здійснює безпосереднє фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме фінансового забезпечення існування так званої «ЛНР» шляхом перерахування грошових коштів з розрахункових рахунків ТОВ «Рудничні Машини» на розрахункові рахунки так званого «бюджету» так званої «ЛНР» під виглядом «податків та зборів»;

- звітує ОСОБА_6 з питань господарської та фінансової діяльності ТОВ «Рудничні Машини», отримує від нього вказівки та пропозиції щодо здійснення цієї діяльності, в тому числі фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме фінансового забезпечення існування так званої «ЛНР», які виконує особисто та доводить необхідність їх виконання до інших членів організованої групи;

- узгоджує з ОСОБА_6 та директором Товариства суми сплачених та очікуваних до сплати грошових коштів до так званого «бюджету» так званої «ЛНР», періоди їх перерахування з розрахункових рахунків ТОВ «Рудничні машини»;

- особисто або шляхом надання вказівок підлеглим співробітникам ТОВ «Рудничні Машини» складає та подає звітні документи до окупаційних органів влади РФ, зокрема, до так званих «Міністерства доходів та зборів ЛНР», «Пенсійного фонду ЛНР», «Державного митного комітету ЛНР», тощо.

24 березня 2015 року ОСОБА_6 з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України, перебуваючи у так званому «Брянківському міському управлінні юстиції Міністерства юстиції ЛНР», розташованому у м. Брянка Луганської області, виконав дії щодо реєстрації ТОВ «Рудничні Машини», отримавши свідоцтво № 05-0000009/2015, відповідно до якого 24.03.2015 у «Брянківському міському управлінні юстиції Міністерства юстиції ЛНР» зареєстровано ТОВ «Рудничні Машини», присвоєно реєстраційний номер 60500097, визначені місцезнаходження юридичної особи - м. Брянка, вул. Саксаганського, буд. 2А, особи, які мають право підпису - ОСОБА_5 (керівник), засновники юридичної особи - ОСОБА_6 . Основними видами діяльності, серед інших визначено (згідно КВЕД-2010) 28.92 - виробництво машин та обладнання для добувної промисловості та будівництва, 25.11 - виробництво металоконструкцій та частин конструкцій, 33.12 - ремонт та технічне обслуговування машин та обладнання.

16 квітня 2015 року ОСОБА_6 , будучи керівником організованої групи та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України, перебуваючи у так званому «Брянківському відділенні Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Державного комітету податків та зборів ЛНР», розташованому у м. Брянка Луганської області, виконав дії щодо взяття на «податковий облік» ТОВ «Рудничні Машини». За результатом постановки Товариства на т.зв. «податковий облік», ТОВ «Рудничі Машини» зареєстровано в «податкових органах ЛНР» за спрощеною системою оподаткування (2-га група).

В подальшому, після постановки ТОВ «Рудничні Машини» на «податковий облік», до т.зв. «комітету податків та зборів ЛНР» ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 від імені ТОВ «Рудничні Машини» сплачують обов'язкові платежі у вигляді «податків», «зборів» та «штрафних санкцій» до т.зв. «бюджету ЛНР», кошти з якого повністю або частково направляються на фінансування дій окупаційної адміністрації Російської Федерації, спрямованих на зміну меж території або державного кордону України.

31 березня 2015 року на посаду генерального директора ТОВ «Рудничні Машини» призначено ОСОБА_5 , який відповідно до посадових обов'язків директора, будучи членом організованої групи, з метою виконання вказівок ОСОБА_6 виконував дії направленні на сплату так званих «податків» та «зборів» від імені ТОВ «Рудничні Машини» до так званого «бюджету ЛНР», зокрема підписував платіжні доручення, взаємодіяв з представниками «Брянківського відділення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Державного комітету податків та зборів ЛНР» з приводу здійснення податкової розстрочки та строків її сплати тощо.

В свою чергу, ОСОБА_8 , діючи згідно відведеної їй ролі у злочинному плані, усвідомлюючи, що вчиняє фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, розраховувала суми платежів до так званого «бюджету ЛНР», готувала відповідні платіжні документи, після їх підписання ОСОБА_5 , перераховувала грошові кошти з розрахункових рахунків ТОВ «Рудничні Машини» до так званого «бюджету ЛНР». Крім того, на виконання вказівок ОСОБА_6 разом з ОСОБА_5 підписувала відповідні звернення до «Брянківського відділення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Державного комітету податків та зборів ЛНР» з приводу здійснення податкової розстрочки та строків її сплати, а також подання уточнень щодо раніше поданої податкової звітності. Також ОСОБА_8 , діючи згідно відведеної їй ролі у злочинному плані, особисто або шляхом надання вказівок підлеглим співробітникам здійснювала підготовку договорів, які укладалися з суб'єктами господарювання, зареєстрованими на тимчасово окупованій території України. Частина грошових коштів, отриманих після укладання договорів сплачувалася під виглядом так званих «податків» до «бюджету ЛНР».

Реалізація зазначеного спільного злочинного умислу здійснюється шляхом використання виробничих потужностей ТОВ «Рудничні Машини» для виготовлення та ремонту гірничої продукції, яка у подальшому реалізується на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, суб'єктам господарювання зареєстрованим на території Російської Федерації.

Отримані від вищевказаної злочинної діяльності грошові кошти виплачуються співробітникам ТОВ «Рудничні Машини» в якості заробітної плати, а інша частина грошових коштів використовується ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 для продовження здійснення господарської діяльності ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території Луганської області та фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом сплати «податків» до так званого «бюджету ЛНР».

Згідно з платіжним дорученням № 290 від 20.12.2016 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юр.лиц 2 группа» на суму 49500,00 рублів РФ (сорок дев'ять тисяч п'ятсот рублів), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 20.12.2016 року) гривні до рубля РФ складає 21144,92 грн. (двадцять одна тисяча сто сорок чотири гривні дев'яносто дві копійки).

Згідно з платіжним дорученням № 88 від 08.02.2017 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юр.лиц 2 группа» на суму 49500,00 рублів РФ (сорок дев'ять тисяч п'ятсот рублів), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 20.12.2016 року) гривні до рубля РФ складає 22605,17 грн. (двадцять дві тисячі шістсот п'ять гривень сімнадцять копійок).

Згідно з платіжним дорученням № 89 від 08.02.2017 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юр.лиц 2 группа» на суму 20040,00 рублів РФ (двадцять тисяч сорок рублів), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 08.02.2018 року) гривні до рубля РФ складає 9151,67 грн. (дев'ять тисяч сто п'ятдесят одна гривня шістдесят сім копійок).

Згідно з платіжним дорученням № 90 від 08.02.2017 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юр.лиц 2 группа» на суму 31193,00 рублів РФ (тридцять одна тисяча сто дев'яносто три рублі), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 08.02.2018 року) гривні до рубля РФ складає 14244,90 грн. (чотирнадцять тисяч двісті сорок чотири гривні дев'яносто копійок).

Згідно з платіжним дорученням № 100 від 10.02.2017 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юр.лиц 2 группа» на суму 125000,00 рублів РФ (сто двадцять п'ять тисяч рублі), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 10.02.2018 року) гривні до рубля РФ складає 57233,75 грн. (п'ятдесят сім тисяч двісті тридцять три гривні сімдесят п'ять копійок).

Згідно з платіжним дорученням № 576 від 16.01.2018 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юрлиц 2 группа» на суму 25680,00 рублів РФ (двадцять п'ять тисяч шістсот вісімдесят рублів), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 16.01.2018 року) гривні до рубля РФ складає 13017,45 грн. (тринадцять тисяч сімнадцять гривень сорок п'ять копійок).

Згідно з платіжним дорученням № 577 від 16.01.2018 до так званого «Державного банку ЛНР» ТОВ Рудничні Машини» в особі ОСОБА_5 сплачено «податків», а саме «упрощенный налог с юрлиц 2 группа» на суму 51360,00 рублів РФ (п'ятдесят одна тисяча триста шістдесяь рублів), що згідно з офіційним курсом НБУ (станом на 16.01.2018 року) гривні до рубля РФ складає 26034,90 грн. (двадцять шість тисяч тридцять чотири гривні дев'яносто копійок копійок).

Таким чином, ОСОБА_6 будучи власником ТОВ «Рудничні Машини» та перебуваючи на посаді так званого «депутата народної ради ЛНР», спільно з іншими членами організованої групи - ОСОБА_5 та ОСОБА_8 використовуючи виробничі потужності, реквізити та розрахункові рахунки ТОВ «Рудничні Машини» у період з 20.12.2016 по 16.01.2018, діючи умисно, з метою фінансування дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме фінансового забезпечення існування так званої «ЛНР», перерахувала до так званого «бюджету ЛНР» грошові кошти у розмірі 352273 рублів РФ (триста п'ятдесят дві тисячі двісті сімдесят три рублі), що згідно з офіційним курсом НБУ гривні до рубля РФ на відповідні періоди складає 163432,76 грн (сто шістдесят три тисячи чотириста тридцять дві гривні сімдесят шість копійок).

Щодо обґрунтованої підозри.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

-протоколом огляд сайту ТОВ «Рудничні Машини» в ході якого виявлена інформація щодо діяльності підприємства на тимчасово окупованій території;

-протоколом огляду мережі Інтернет від 04.10.2021, в ході якого виявлена інформація щодо перереєстрації ТОВ «Рудничні Машини» у м. Лисичанськ, а також щодо персональних санкцій відносно ОСОБА_6 ;

-протоколом огляду мережі Інтернет від 04.10.2021, в ході яких виявлена інформація щодо діяльності підприємства на тимчасово окупованій території;

-протоколом огляду мережі Інтернет від 05.10.2021,, в ході яких виявлена інформація щодо діяльності підприємства на тимчасово окупованій території;

-протоколом огляду від 21.10.2021 матеріалів кримінального провадження №22014130000000377, а саме матеріалів за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 та ч. 1 ст. 258-3 КК України;

-22.10.2021 проведено огляд сайту ТОВ «Рудничні Машини» в ході якого виявлена інформація щодо діяльності підприємства на тимчасово окупованій території;

-протоколом огляду додатків до протоколу НСРД відносно ОСОБА_8 від 23.02.2020, а саме платіжних доручень за результатом сплати податків ТОВ «Рудничні Машини» до бюджету ЛНР на загальну суму 3481137 рублів (1354031,01 грн);

-висновками портретної експертизи відносно ОСОБА_7 та ОСОБА_6 ;

-протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5 за результатом яких отримана інформація щодо діяльності ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території, зокрема виконання замовлень як суб'єктів господарської діяльності ЛНР так і суб'єктів господарської діяльності Російської Федерації;

-протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_6 за результатом яких отримана інформація щодо діяльності ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території, а також стосовно діяльності ОСОБА_6 у т.зв. «Народній раді ЛНР»;

-протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_9 за результатом яких отримана інформація щодо діяльності

ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території, зокрема щодо механізму сплати податків, щодо призначення посадових осіб ТОВ «Рудничні Машини», а також щодо надання послуг незаконним збройним формуванням ЛНР;

-протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_10 за результатом яких отримана інформація щодо діяльності ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території, зокрема виконання замовлень як суб'єктів господарської діяльності ЛНР так і суб'єктів господарської діяльності Російської Федерації;

-протоколом огляду мережі Інтернет від 24.11.2021, в ході якого виявлена інформація щодо причетності ОСОБА_6 до діяльності т.зв. «Народної ради ЛНР»;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , згідно показів якого встановлена причетність громадян ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 до діяльності ТОВ «Рудничні Машини» на тимчасово окупованій території України. За результатом здійснення вказаної діяльності посадові особи фінансового центру «ТОВ «Рудничні Машини» сплачують відповідні податки та збори до т.зв. бюджету «ЛНР».

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, а саме у фінансуванні дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, організованою групою

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням злочину, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Щодо належного повідомлення про підозру.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 09.03.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 48 (7446) від 09.03.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином 09.03.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, а саме у фінансуванні дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, організованою групою.

Щодо ризиків.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого три рази у статусі підозрюваного та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування, у зв'язку з чим підозрюваного оголошено у розшук;

- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією та правоохоронних органах, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

- санкцією статей передбаченого покарання у вигляді позбавлення волі строком до 10 років, що може бути підставою та мотивом для підозрюваного навмисно переховуватися від слідства та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить те, що ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, активно співпрацює з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєне ним кримінальне правопорушення, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Щодо розшуку.

Постановою слідчого від 16.03.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Щодо перебування підозрюваного на окупованій території.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст.1 вищевказаного закону встановлено, що датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.

Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Згідно указу Президента України № 32/2019 від 07.02.2019 Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, місто Брянка Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Брянка Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.

Той факт, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується отриманими відомостями від оперативного підрозділу, допитами свідків та виявленими фото/відео публікаціями.

Висновки.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, його оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Щодо застави.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Інші питання.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, у кримінальному провадженні № 22020130000000178, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.06.2020 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1