Окрема ухвала від 21.03.2023 по справі 908/2280/22

номер провадження справи 5/164/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
ОКРЕМА УХВАЛА

21.03.2023 Справа № 908/2280/22

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Соколові А.А., розглянув матеріали справи

За позовом: Приватного підприємства "ГЛОРІ" (пр. Соборний, буд. 143, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 30241228)

До відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборний 143/Я.Новицького 7" (юридична адреса: пр. Соборний / вул. Якова Новицького, буд. 143/7, м. Запоріжжя, 69035; адреса для листування: пр. Соборний / вул. Якова Новицького, буд. 143/7, кв. 110, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 43701760)

про визнання недійсними рішення

установчих зборів від 29.03.2022р.

За участю представників сторін:

від позивача: Галіченко Б.В., ордер серії АР № 1103847 від 10.11.2022, адвокат;

від відповідача: Ніквас В.В., ордер серії АР № 1100450 від 20.08.2022, адвокат;

від відповідача: Кулик Л.С., виписка з ЄДРПОУ 43701760, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 12.10.2000, керівник.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.03.2023р. відмовлено у задоволенні позову Приватного підприємства "ГЛОРІ" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборний 143/Я.Новицького 7" про визнання недійсними рішення установчих зборів оформлених протоколом № 1 від 29.03.2022р.

При розгляді справи та дослідженні наданих сторонами доказів судом встановлені грубі порушення чинного законодавства України при оголошенні, проведенні та оформленні протоколу вказаних зборів співвласників будинку пр. Соборний, буд. 143/ вул. Якова Новицького, буд. 7.

Згідно ч. 1 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Відповідно до преамбули Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 р. № 2866-ІІІ, цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їх прав та виконання обов'язку щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Статтею 1 даного Закону визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно зі ст. 6 вказаного Закону:

Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Установчі документи об'єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.

Судом встановлено, що в порушення вимог ст. 6 Закону, у протоколі установчих зборів 29.03.2020р. (листах голосування та листах письмового опитування) у квартирах, які мають більше одного співвласника взагалі не зазначено частку від загальної площі квартири, яку має такий співвласник, зокрема квартири НОМЕР_2, АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , НОМЕР_3, тощо. Однак, кожний голос такого співвласника було враховано пропорційно у складі загальної площі усієї квартири без зазначення конкретної частки, що вцілому не вплинуло на результати голосування, оскільки співвласники однієї квартири голосували одностайно.

Крім цього, оскільки під час проведення установчих зборів 29.03.2020р. були приступні власники лише 35 квартир з загальної кількості 153 квартир у будинку, то усі рішення порядку денного установчих зборів не набрали кількості голосів "за" або "проти", у розмірі встановленому ч. 9 ст. 6 Закону, то було проведено письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Проте, встановити протягом якого часу проводилося таке письмове опитування зі відповідних листів неможливо, оскільки вони не містять дати проведення цього опитування, в них зазначена лише дата установчих зборів - 29.03.2020р.

Враховуючи що письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 р. № 417-VІІІ, судом встановлені порушення вказаного Закону при оформленні листів письмового опитування співвласників.

Так, ст. 10 вказаного Закону встановлено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.

Якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною 6 цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах.

Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.

Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.

Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства.

За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.

Дослідженням листів письмового опитування до установчих зборів 29.03.2020р. судом встановлено, що вони взагалі не містять відомостей про день опитування, даних про документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників).

Вказане означає, що з листів письмового опитування та протоколу установчих зборів від 29.03.2020р. неможливо встановити належність квартир тим особам, які зазначені в них, а отже і достеменно встановити правомірність відображення у протоколі результатів волевиявлення дійсних власників квартир у будинку.

Вказане порушення суттєво вплинуло на результати голосування установчих зборів 29.03.2020р., оскільки на самих установчих зборах особисто були присутні лише 35 власників з 23 квартир із загальної кількості 153, а в письмовому опитування взяли участь 81 особа з 62 квартир. Тобто, без врахування голосів з листів письмового опитування рішення з усіх питань порядку денного установчих зборів ОСББ від 29.03.2020р. не було б прийнятим.

Втім, рішення про відмову у позові було прийнято судом на практику Верховного Суду у подібних правовідносинах оскільки встановлено, що обраний позивачем спосіб захисту не може відновити його права, які були порушені під час скликання та проведення установчих зборів, оскільки ОСББ вже створено, зареєстровано та діє протягом майже 3 років. Навпаки, задоволення позову порушило б права інших співвласників ОСББ.

При цьому суд врахував баланс інтересів усіх співвласників та самого ОСББ, і дійшов висновку, що задоволення позову з урахуванням встановлених порушень при скликанні та проведенні установчих зборів 29.03.2020р. було б зайвим втручання в питання створення і діяльності ОСББ, які вирішуються виключно установчими зборами співвласників.

Однак судом також встановлено, що державним реєстратором Прилипко О.В. 01.07.2020р. та 08.07.2020р. виносилися повідомлення про зупинення поданих для реєстрації ОСББ документів, в тому числі з підстав не дотримання обов'язкових вимог закону щодо оформлення протоколу установчих зборів та листів голосування і письмового опитування. Проте, Відповідачем у повній мірі не усунуті порушення законодавства але, незважаючи на це, державний реєстратор здійснив державну реєстрацію ОСББ, що призвело до подання позову ПП "Глорі" у цій справі з посиланням на недотримання Відповідачем вимог чинного законодавства при оформленні протоколу установчих зборів № 1 від 29.03.2020р.

Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено:

Стаття 6. Державний реєстратор

1. Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.

2. Державний реєстратор:

1) приймає документи;

1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації;

2) перевіряє наявність у Єдиному державному реєстрі заборони вчинення реєстраційних дій;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

Стаття 28. Відмова у державній реєстрації

1. Підстави для відмови у державній реєстрації:

4) подання документів або відомостей, передбачених цим Законом, не в повному обсязі;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

Таким чином, саме на державного реєстратора Законом покладається обов'язок перевірки усіх документів, які подаються заявниками для державної реєстрації на їх відповідність Конституції та Законом України.

Однак, з матеріалів справи № 908/2280/22 вбачається, що державним реєстратором Прилипко О.В. не виконані обов'язкові вимоги Закону щодо належної перевірки поданих на державну реєстрацію документів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборний 143/Я.Новицького 7", здійснено державну реєстрацію цього ОСББ з вказаними вище порушеннями при оформленні протоколу установчих зборів № 1 від 29.03.2020р., що стало підставою для звернення ПП "Глорі" з позовною заявою у цій справі.

Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 246 ГПК України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, колегія суд -

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу направити Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради.

2. Зобов'язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради розглянути окрему ухвалу, притягнути державного реєстратора Прилипко О.В. до дисциплінарної відповідальності та вжити дієвих заходів щодо запобігання виявлених порушень в майбутньому.

3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Запорізької області в місячний строк з дня отримання цієї ухвали.

4. Ухвала набирає законної з моменту її підписання суддями та відповідно до статті 255 ГПК України може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.

Суддя К.В. Проскуряков

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.