06 квітня 2023 рокуСправа № 280/6254/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування наказів, стягнення невиплачених премії, надбавки та матеріальної допомоги,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - також позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - також ГУ ДПС у Запорізькій області), Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - також ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання незаконними та скасування наказів, стягнення невиплачених премії, надбавки та матеріальної допомоги
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування наказів, стягнення невиплачених премії, надбавки та матеріальної допомоги - задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 20 грудня 2017 року №67-ф “Про преміювання працівників податкової міліції за грудень 2017 року” в частині позбавлення премії за грудень 2017 року завідувача сектору протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_1 .
Визнано незаконним та скасовано наказ Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 20 грудня 2017 року №65-ф “Про скасування надбавки”.
Стягнуто з Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 невиплачену премію за грудень 2017 року у розмірі 7432,80 грн., невиплачену у жовтні 2017 року надбавку за високі досягнення у розмірі 1868,40 грн., невиплачену у грудні 2017 року надбавку за високі досягнення у розмірі 1774,99 грн., невиплачену у жовтні 2017 року матеріальну допомогу у розмірі 7088,65 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1536 грн. 00 коп.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.08.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 23.03.2021 в адміністративній справі №280/6254/19 скасовано. Прийнято нове рішення, яким у задоволенні заяви Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання виконавчого листа, виданий Запорізьким окружним адміністративним судом 07.12.2020 у справі №280/6254/19, таким, що не підлягає виконанню відмовлено.
07.12.2020 на виконання рішення по справі видано виконавчі листи.
17.11.2021 до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення щодо розподілу судових витрат.
Додатковим рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 11.02.2022 заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення задоволено, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 2 270, 00 грн.
На виконання додаткового рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 11.02.2022 видано виконавчий лист.
27.03.2023 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника у виконавчому листі виданого 21.07.2022 Головного управління ДФС у Запорізькій області на правонаступника Головне управління ДПС у Запорізькій області (ВП 44118663). Заява вмотиваваним тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», територіальні органи ДФС України реорганізовані шляхом приєднання до територіальних органів ДПС України. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р запушено виконання ДПС Україхни та її територіальними органами покладених на неї завдань, визначених Полоденням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 N 227 . Вказує, що відповідно до наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 29.08.2019 № 10 ГУ ДПС у Запорізькій області розпочато виконання функцій та повноважень ГУ ДФС у Запорізькій області, що припиняється. З урахуванням викладеного вважає, що відповідачем - суб'єктом владних повноважень, до якого може бути звернута вимога про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, є Головне управління ДПС у Запорізькій області. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно з визначеного Кабінетом Міністрів переліку, до якого входить і ГУ ДПС у Запорізькій області. На підставі наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 на базі ліквідованого ГУ ДПС у Запорізькій області утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби новий територіальний орган Державної податкової служби Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).
06.04.2023 від ГУ ДПС у Запорізькій області наідійшли заперечення щодо заміни сторони виконавчого провадження. В обгрунтування зазначено, що ГУ ДФС у Запорізькій області знаходиться в стані припинення і на теперішній час не ліквідовано. У такому випадку заміна ГУ ДФС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39396146), як боржника можлива виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення. Вимоги стягувача, не стосуються владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ДПС України згідно постанови КМУ від 18.12.2018 №1200 та розпорядження від 21.08.2019 №682-р.
Розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі призначено на 06.04.2023, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Сторони належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули.
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З аналізу зазначеної норми суд дійшов висновку, що правом ініціювати розгляд питання про заміну сторони виконавчого провадження наділені державний виконавець та заінтересована особа. При цьому, заміна сторони виконавчого провадження за ініціативою одного із суб'єктів звернення, виключає необхідність звернення інших суб'єктів щодо того ж самого питання.
Пунктом 4 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. №1074 (далі за текстом Порядок №1074), визначено, що орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Згідно з абз.6 п.6 Порядку №1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 15 Порядку 1074 визначено, що у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Головою комісії з реорганізації органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов'язки органу виконавчої влади, що реорганізується.
Головою комісії з ліквідації органу виконавчої влади затверджується посадова особа, визначена Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.18 Порядку до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної фіскальної служби» від 21.05.2014 р. №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Пунктом 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 21.05.2014 р. №236 ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.
У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 р. №1200 (далі за текстом Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до абз.6 п.2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з додатками 1, 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено Головне управління ДПС у Запорізькій області та реорганізовано Головне управління ДФС у Запорізькій області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ДПС України, тобто про перехід до ДПС України функцій ДФС України у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39396146) перебуває у стані припинення.
Беручи до уваги, що на час надходження подання про заміну сторони виконавчого провадження Головне управління ДФС у Запорізькій області не припинено та лише перебуває у стані припинення, зважаючи на те, що суть спору у цій справі не стосувався публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС у Запорізькій області, а рішенням суду від 10.08.2020 визнано протиправним та скасовано наказу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 20 грудня 2017 року №67-ф “Про преміювання працівників податкової міліції за грудень 2017 року” в частині позбавлення премії за грудень 2017 року завідувача сектору протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_1 та наказ Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 20 грудня 2017 року №65-ф “Про скасування надбавки”, та в подальшому Додатковим рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 11.02.2022, яке підлягає виконанню, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 2 270, 00 грн., таке рішення підлягає виконанню ліквідаційною комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області, а тому заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, задоволенню не підлягає.
Аналогічна правова позиція була вже неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 14.04.2021 у справі № 826/14904/18, від 13.05.2021 у справі № 826/2850/17, від 03.06.2021 у справі № 640/19105/19, від 13.10.2021 у справі №803/130/16 та від 02.11.2021 у справі №816/1231/15.
Відповідно до частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У такому випадку заміна ГУ ДФС у Запорізькій області як відповідача може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.
Керуючись ст.ст.248, 256, 293-295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова