06 квітня 2023 рокум. Ужгород№ 260/782/23
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
15 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: "1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 протиправною; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити з 01.07.2021 р. нарахування та виплату йому доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ N 713 від 14.07.2021 року розмір якої має складати 2000 грн."
17 лютого 2023 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 09 березня 2023 року пенсійну справу ОСОБА_1 .
23 лютого 2023 року відповідачем надано до суду оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 №ХР10327.
14 березня 2023 року ухвалою суду витребувано від Головного управління ПФУ в Закарпатській області належним чином завірені копії протоколів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 року та на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/4133/21 від 12.11.2021 року, відомості про нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
23 березня 2023 року на виконання вимог суду, відповідачем надано належним чином засвідчені копії протоколів перерахунку пенсії від 28 липня 2021 року, від 05 січня 2022 року, від 22 лютого 2022 року та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 713 від 14 липня 2021 р. № 713 усім пенсіонерам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262, починаючи з 01 липня 2021 року встановлена щомісячна доплата у сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року. Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а ст.63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до ст.63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення нарахованої доплата в сумі 1913,30 грн., передбачену щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. з листопада 2021 року йому перестали виплачувати взагалі, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
24 лютого 2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що під час виконання рішень суду дії Головного управління повинні узгоджуватися із зобов'язаннями, визначеними судом в резолютивній частині рішення. Водночас повідомляють, що у випадках, коли зобов'язання, що покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсії, перерахунок здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства. На виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 260/1030/21, основний розмір пенсії збільшився більше, ніж на 2000 грн., а тому щомісячна доплата, встановлена абзацом першим і другим пункту Постанови № 713, після виконання рішення суду не виплачується.
01 березня 2023 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що в даному випадку я маю передбачене законом право на «автоматичний» перерахунок пенсії без власних зустрічних дій, і це право є абсолютним. З огляду на зазначене, право на отримання неправильно нарахованих суми виплат при призначенні пенсії або сум пенсії, які вчасно не були перераховані, підпадають під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності», їх можна вважати «майном» у значенні цього положення, оскільки право на вказані суми виплат, є законодавчо передбачені. Тому очікування щодо виплати таких «недоплат» визнаються обґрунтованими. Неправомірне позбавлення особи недоотриманих сум пенсії, що була нарахована з порушенням їх розміру, або несвоєчасно перераховані не узгоджується з принципом правової визначеності. При цьому, дозволяється виключно шляхом прийняття закону, змінювати механізми нарахування пенсії або їх перерахунку. Орган Пенсійного Фонду України в даному випадку не вірно трактує положення Постанови Кабінету Міністрів України № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 09 вересня 1992 року.
15 грудня 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/3708/20, яке набрало законної сили 14 січня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
28 січня 2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 260/3708/20.
28 липня 2021 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року з врахуванням щомісячної доплати 2 000 грн, відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року.
12 листопада 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/4133/21, яке набрало законної сили 13 грудня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011- ХІІ та з врахуванням положень постанови №704, згідно оновленої довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХР 10327, з урахуванням раніше виплачених сум.
05 січня 2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 260/4133/21 з 01 квітня 2019 року.
03 лютого 2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 462-518/Б-02/8-0700/23 на звернення позивача від 30 січня 2023 року повідомляє, що оскільки пенсія переглядалась (перераховувалась) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3708/20 від 15.12.2020 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився менше ніж на 2000,00, то на виконання абзацу 2 пункту 1 до пенсії встановлена доплата в сумі 1913,30 грн. Отже, після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати. В подальшому, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду №260/4133/21 від 12.11.2021 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, після виконання рішення суду не виплачується. Крім того, зауважують, що доплата 2000,00 грн встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підстав встановити підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року, немає, (а.с. 9).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2 000-2 700 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
З матеріалів справи вбачається, що з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн.
При цьому на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року у справі № 260/4133/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХР 10327.
Вказане рішення суду було виконане у спосіб здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року, розмір якої після її перерахунку становив 12 207,85 грн., при цьому, до вказаного розміру пенсії не включена доплата в сумі 2 000 грн. відповідно до Постанови №713, що підтверджується перерахунком пенсії від 05 січня 2022 року.
Разом з тим, 23 березня 2023 року, на виконання вимог ухвали суду від 14 березня 2023 року, відповідачем повідомлено суд, що оскільки розмір пенсії переглядався, а саме було здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, під час якого основний розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2 000 грн, то щомісячна доплата, встановлена пунктом 1 Постанови №713, після виконання рішення суду відсутня у розрахунку пенсійної виплати (в тому числі, починаючи з 01.07.2021 року) та не виплачується починаючи з 01 лютого 2022 року.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови №713.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 та від 02.03.2023 року по справі №600/870/22-а.
Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1
Під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
В свою чергу дії - це юридичні факти, які пов'язані з волею суб'єктів правовідносини; це поведінка людей; зовнішнє вираження волі людини. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов'язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.
Юридичні дії - це вчинки особи, акти державних органів, інших суб'єктів, що відбуваються за волевиявленням суб'єкта правовідносин.
03 лютого 2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 462-518/Б-02/8-0700/23 на звернення позивача від 30 січня 2023 року повідомляє, що оскільки пенсія переглядалась (перераховувалась) на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3708/20 від 15.12.2020 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився менше ніж на 2000,00, то на виконання абзацу 2 пункту 1 до пенсії встановлена доплата в сумі 1913,30 грн. Отже, після проведеного перерахунку, з 01.07.2021 року належна сума доплати була наявна в складових пенсійної виплати. В подальшому, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду №260/4133/21 від 12.11.2021 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2 000 грн, то щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, після виконання рішення суду не виплачується. Крім того, зауважують, що доплата 2 000 грн встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підстав встановити підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року, немає, (а.с. 9).
Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки відповідачем (дією) відмовлено, шляхом формування листа від 03 лютого 2023 року, у перерахунку пенсії з врахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та з метою захисту порушених прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування та виплату з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1 073,60 грн., що підтверджується квитанцією від 14 лютого 2023 року № 2651420017, (а.с. 10).
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 132, 134, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії у розмірі 2 000 гривень, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування та виплату з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 536,00 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень, 80 коп.) сплаченого судового збору.
5. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 квітня 2023 року.
СуддяТ.В.Скраль