Постанова від 04.04.2023 по справі 380/11770/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/11770/21 пров. № А/857/4308/23

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Матковської З.М.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 року (рішення ухвалене у м. Львові судом у складі головуючого судді Мричко Н.І.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, оформлене протоколом від 07.06.2021 №2.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідач не дотримався строку оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради. Відповідач протиправно не оприлюднив перелік тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань, список допущених осіб до конкурсу та проведення зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Відповідач також не дотримався критеріїв оцінювання кандидатів, чим порушив вимоги Закону України “Про повну загальну середню освіту”. Просив позов задоволити.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржила ОСОБА_1 . Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, у зв'язку із закінченням строкового трудового договору 01.07.2021.

Зазначеним розпорядженням згідно з пунктом 2 встановлено вимоги до кандидатів на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів (додаток 1); згідно з пунктом 4 затверджено перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти (додаток 3); згідно з пунктом 5 затверджено перелік документів, які потрібно подати особам котрі бажають взяти участь у конкурсі (додаток 4); згідно з пунктом 6 затверджено склад конкурсної комісії (додаток 5); згідно з пунктом 7 затверджено критерії оцінювання учасників конкурсу (додаток 6).

На засіданні конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області (далі - конкурсна комісія), яке оформлене протоколом №1, 03.06.2021 комісія вирішила: допустити позивача та третю особу до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради; затвердити запропонований перелік тестових запитань та ситуаційне завдання; інформацію про проведення іспиту прийняти до відома.

07.06.2021 на засіданні конкурсної комісії, яке оформлене протоколом №2, комісія вирішила: визнати конкурс на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради таким, що відбувся; за результатами екзаменаційної відомості визнати переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради ОСОБА_2 .

Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України “Про повну загальну середню освіту” від 16.01.2020 №463-IX (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон України № 463-IX).

Згідно Закону України № 463-IX:

- заклад загальної середньої освіти - юридична особа, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, що провадиться на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти;

- засновник закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.

Відповідно до частини другої статті 31 Закону України № 463-IX заклад загальної середньої освіти залежно від засновника може бути:

- державним - заснованим розпорядчим актом органу державної влади;

- комунальним - заснованим розпорядчим актом сільської, селищної, міської, районної, обласної ради;

-приватним - заснованим рішенням фізичної (фізичних) та/або юридичної (юридичних) особи (осіб) приватного права;

-корпоративним - заснованим шляхом укладення засновницького договору кількома засновниками різних форм власності на засадах державно-приватного партнерства.

Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники) (частина перша статті 32 Закону України № 463-IX).

Частиною другою статті 37 Закону України № 463-IX передбачено, що засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), зокрема, приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

У частині першій статті 38 Закону України № 463-IX визначено, що керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти), організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до цього Закону.

Повноваження керівника закладу загальної середньої освіти визначаються законодавством та установчими документами закладу освіти.

Питання обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти врегульоване статтею 39 Закону України № 463-IX.

Відповідно до абзацу першого частини першої вказаної статті керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону України № 463-IX та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Процедуру проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності визначає Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності, затвердженого рішенням позачергової сесії Добросинсько-Магерівської сільської ради від 28.01.2021 №72 (далі - Положення №72).

Згідно Положення №72 посаду керівника закладу освіти може обіймати особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра (спеціаліста), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров?я, що не перешкоджає виконанню професійних обов?язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності відповідно до цього Положення.

Конкурс складається з таких етапів:

1) прийняття рішення про проведення конкурсу;

2) оприлюднення оголошення про проведения конкурсу;

3) прийняття документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі

4) перевірка поданих документів на відповідність встановленим

законодавством вимогам;

5) допущення кандидатів до участі у конкурсному відборі;

6) ознайомлення кандидатів із закладом освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування закладу освіти;

7) проведення конкурсного відбору;

8) визначення переможця конкурсу;

9) оприлюднення результатів конкурсу.

Згідно частини другої статті 39 Закону України № 463-IX рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):

-одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;

-не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;

-не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, у зв'язку із закінченням строкового трудового договору 01.07.2021.

Відповідно до частини третьої статті 39 Закону України № 463-IX оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити:

-найменування і місцезнаходження закладу освіти;

-найменування посади та умови оплати праці;

-кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до Закону України №463-IX;

-вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі;

-дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість;

-прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.

Оголошення про проведення конкурсу оприлюднено відповідачем, з технічних причин, не наступного робочого дня (28.04.2021), як це передбачено вищенаведеним положенням, а 29.04.2021.

Згідно відзиву на позову заяву відповідач долучила скріншот інтернет сторінки Добросинсько-Магерівської громади за посиланням “dmg.gov.ua/konkurs-19-21-09-29-04-2021/”, на якій розміщено оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області.

Апеляційний суд погоджується з доводами позивача про пропуск строку оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, який визначений у частині третій статті 39 Закону України № 463-IX.

Разом з тим, позивач не вказала яким чином оприлюднення оголошення про проведення конкурсу не наступного робочого дня, а через день ускладнило виконання нею умов для участі у конкурсі. Більше того, згідно з текстом оприлюдненого оголошення строк подачі документів кандидатами до конкурсної комісії розпочався саме з дня оприлюднення оголошення - 29.04.2021, та закінчився 31.05.2021. Відтак суд вважає, що таке порушення відповідачем вимог щодо оприлюднення оголошення пізніше, ніж вимагається Законом не може нівелювати результати проведення конкурсу.

Оцінюючи аргументи позивача про не оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань, суд зазначає таке.

Згідно пункту 25 Положення №72 перелік тестових питань та форма перевірки знання законодавства у сфері освіти, зразки ситуаційних завдань та критерії оцінювання тестів і завдань затверджуються головою сільської ради за поданням відділу освіти та оприлюднюються на офіційному вебсайті Добросинсько-Магерівської сільської ради при оголошенні повідомлення про Конкурс.

Розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51, яким оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, згідно з пунктом 4 затверджено перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти (додаток 3) та згідно з пунктом 7 затверджено критерії оцінювання учасників конкурсу (додаток 6).

На офіційному вебсайті Добросинсько-Магерівської громади за посиланням “dmg.gov.ua/konkurs-19-21-09-29-04-2021/” розміщено розпорядження сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 у сканованому вигляді із затвердженими ним додатками, зокрема з додатком 3 (перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти) та додатком 6 (критерії оцінювання учасників конкурсу).

На цьому ж вебсайті розміщено посилання “https://rada.info/upload/users_files/04371727/da7a24afe956d2494606978f78d9888f.docx”, за яким знаходяться перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, який складається з: питань для перевірки знання Закону України “Про освіту”; питань для перевірки знання Закону України “Про повну загальну середню освіту”; питань на знання Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року; переліку ситуаційних завдань для кандидатів на заміщення вакантної посади директора закладу загальної середньої освіти Добросинсько-Магерівської сільської ради.

Визнаючи оприлюднення оголошення про проведення конкурсу 29.04.2021, позивач не надала доказів звернення до відповідача щодо оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань.

Представник відповідача вказав на те, що зі сторони позивача у день проведення конкурсу (на початку засідання комісії) поступило зауваження стосовно проведення конкурсу до його організатора, відповідно головою конкурсної комісії було запропоновано призупинити конкурс та призначити його проведення на іншу дату, але позивач була проти відкладення проведення конкурсу, наполягала на продовженні його проведення у визначений день. Цю інформацію відображено у протоколі №2 засідання конкурсної комісії від 07.06.2022. Упродовж проведення конкурсу позивач не зверталася до комісії щодо відсутності таких документів на офіційному вебсайті, що перешкоджало їй належним чином підготуватися до виконання завдань.

Колегія суддів критично оцінює доводи позивача про не оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань.

Щодо посилання позивача на те, що відповідач не забезпечив проведення зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування, що позбавило позивача представити власний перспективний план розвитку освіти та надати відповіді на запитання, суд вказує таке.

Згідно частини сьомої статті 39 Закону України № 463-IX засновник зобов'язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше п'яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.

У пункті 20 Положення №72 передбачено, що упродовж п'яти робочих днів з дня завершення строку подання заяви та документів для участі в конкурсі конкурсна комісія, зокрема: делегує представника від конкурсної комісії для організації та ознайомлення кандидатів із закладом освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування не пізніше п'яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.

Кандидати на вакантну посаду тривалий час працювали у Добросинському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради. У зв'язку з цим, за словами відповідача, не було проведено зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Тобто кандидати були ознайомлені із закладом загальної середньої освіти та його трудовим колективом.

Позивач, виконуючи умови конкурсу, представила свій перспективний план розвитку закладу освіти та надала відповіді на запитання, при цьому, не заявивши про неможливість чи складність оформлення такого плану чи надання відповідей на запитання внаслідок відсутності попередньої зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Іншими словами, позивач не довела, що не проведення відповідачем зустрічі із трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування мало вплив на результат проведення конкурсу.

Відтак, суд першої інстанції правомірно не прийняв аргументи позивача про відсутність оприлюднення відео фіксації конкурсного відбору на офіційному вебсайті.

Згідно частини восьмої статті 39 Закону України № 463-IX конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:

- перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема цього Закону, Закону України “Про освіту” та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;

- перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;

- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.

В екзаменаційній відомості проведення відбору кандидатів на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області від 07.06.2021 у колонці “загальна кількість балів” зазначено, що позивач набрала 77 балів, а ОСОБА_2 - 99 балів.

Викладені у заявах по суті справи аргументи позивача суд також оцінює враховуючи те, що окремі порушення під час призначення та/або проведення конкурсу не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності рішень, прийнятих за результатами відповідного конкурсу.

Порушення процедури призначення/проведення конкурсу суб'єктом владних повноважень самі по собі можуть бути підставою для визнання протиправним та скасування його результатів у разі, коли такі порушення безпосередньо могли вплинути на результати конкурсу, чого позивач не довела.

Скасування результатів конкурсу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, яке оформлене протоколом від 07.06.2021 №2, яким за результатами екзаменаційної відомості визнано переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради ОСОБА_2 .

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 року у справі №380/11770/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

З. М. Матковська