Постанова від 04.04.2023 по справі 300/3936/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/3936/22 пров. № А/857/331/23

Восьмий апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Матковської З.М., Улицького В.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року (ухвалене головуючим - суддею Чуприна О.В. у м. Івано-Франківськ) у справі № 300/3936/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області про визнання протиправними дії щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення та зобов'язання здійснити з 01.12.2019 перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 90% грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 775 від 08.06.2021, з урахуванням проведених платежів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягають у зменшенні відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії позивачу з грошового забезпечення відповідно до довідки № 775 від 08.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державної установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області», з 01.12.2019 з розрахунку 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що позивач є пенсіонером МВС України, який отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), розмір якої на час призначення (листопада 2005 року) розрахований із 90 відсотків складу грошового забезпечення. Надалі, з 01.01.2016, відповідачем протиправно, із помилковим застосуванням частини 2 ст. 13 та ст. 63 коментованого Закону, проведено перерахунок пенсії за вислугу років, зменшивши значення процентної складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, наслідком чого стало невірне визначення розміру пенсії позивачу. Відтак, останній вважає такі дії пенсійного органу неправомірними, вчиненими всупереч нормам чинного законодавства, які грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 відмовлено в задоволенні адміністративного позову.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що може скластися ситуація (а у досліджуваному випадку такі події вже настали у зв'язку із набранням законної сили рішення суду у справі №300/950/22), за якої колишні співробітники органів внутрішніх справ (МВС), які до звільнення в порівнянні із співробітниками Національної поліції України займали одну і ту ж посаду (рівнозначні посади), мають одне і те ж звання, одну і ту ж вислугу років, одинакові додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премію, матимуть різний розмір пенсії, оскільки ті, які вийшли на пенсію до 01.01.2016 претендують і вимагають в судовому порядку відсоткове значення більше ніж 70% (до 90%), яке у спірному випадку становить 90% (хоча їх грошове забезпечення не обчислювалося за правилами Порядку № 206 у відповідності до Постанови № 988), а ті, що отримали право на пенсію після 01.04.2014, в тому числі після 01.01.2016 не більше 70%. Суд переконаний, що таке правове регулювання спірних відносин не є справедливим по відношенні до колишніх чи діючих співробітників Національної поліції України, що отримали/отримують право на пенсію після 01.01.2016, та створює дискримінацію у праві на належне пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії громадян, в тому числі службових осіб, які розпочинали службу в органах МВС, а завершили в органах НП України, тобто до і після введення в дію положень Постанови № 103.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.

Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з листопада 2005 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 08.11.2005, заявою про призначення пенсії від 01.11.2005 і протоколом за пенсійною справою №00-7885 (МВС) від 31.12.2015 (а.с.44, зворотній бік а.с.44, зворотній бік а.с.50).

На підставі поданих до відповідача документів, позивачу згідно із коментованим Законом, в редакції станом на листопад 2005 року та внесених в подальшому змін до положень статті 13 Закону № 2262-XII, виходячи із загального стажу служби понад 32 років, призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, свідченням чого, серед іншого, є висновок про призначення пенсії за вислугу років від 08.11.2005 (а.с.44).

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову №103.

У березні 2018 року СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за участю Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області на виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на ім'я позивача видало довідку за №3958/8-18 від 28.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою. Розмір забезпечення в загальному становив - 6888,38 грн, в тому числі: посадовий оклад -2500 грн, оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн, надбавка за стаж служби (вислугу років) 50% - 2250 грн, премія 2,05% - 138,38 грн (а.с.48).

Керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року позивачу з 01.05.2018, в тому числі за період з 01.01.2016, проведено перерахунок пенсії відповідно до коментованої довідки СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, свідченням чого є протокол перерахунку за пенсійною справою № 07885-МВС від 12.04.2018 (зворотній бік а.с.47).

При цьому, відповідач застосував максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який відповідає положенням ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України» від 27.03.2014 за № 1166-VII (далі - Закон №1166-VII).

Загальний нарахований розмір пенсії після перерахунку (з 01.01.2016 з усіма підвищеннями і надбавкам, окрім основного розміру пенсії 70% від грошового забезпечення) склав 4821, 87 грн (зворотній бік а.с.47).

В подальшому у зв'язку із визнанням в судовому порядку протиправними і нечинними окремих положень Постанови № 103 ДУ '»Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області'» 08.06.2021 видало ОСОБА_1 (за його зверненням) оновлену довідку № 775 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, в примітках, якої вказано, що довідка складена враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в справі № 826/12704/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 (а.с.50).

Відомості у довідці № 775 внесені згідно положень постанови Кабінету Міністрів України № 988, за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського (на день звільнення зі служби) «старший інструктор управлінь, відділів (відділень) поліції», за змістом якої грошове забезпечення, становить всього 15902,64 грн та складається з: посадового окладу - 2500 грн, окладу за військовим званням (майор поліції) - 2000 грн, надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2250 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,91% - 3031,43 грн, премія 62,58% - 6121,22 грн(а.с.50).

У зв'язку з відмовою органу пенсійного забезпечення провести новий перерахунок пенсії на підставі коментованої довідки, за позовом ОСОБА_1 , рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2022 у справі №300/950/22, вирішено, зокрема:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), станом на 19.11.2019, виданою Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» від 08.06.2021 за № 775 та зменшення розміру грошового забезпечення при розрахунку пенсії з 90% до 70% з 01.01.2018;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» від 08.06.2021 за № 775 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, встановленого за прирівняною посадою та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 суми пенсії за вислугу років у розмірі 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2018

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2022 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2022 у справі № 300/950/22 скасовано. Ухвалено постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, згідно поданої ним заяви від 29.11.2021 та відповідно до довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» № 755 від 08.06.2021 про розмір грошового забезпечення поліцейського за листопад 2019року з урахуванням раніше виплачених сум. Залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у частині позовних вимог про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 90% до 70 % від грошового забезпечення згідно довідки ДУ ТМО МВС в Івано-Франківській області та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію у розмірі 90% від грошового забезпечення згідно, виданої уповноваженим органом МВС України довідки з розміру грошового забезпечення за аналогічною посадою поліцейського станом на 01.01.2016. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду справі №300/950/22 набрало законної сили 09.06.2022 (https://reestr.court.gov.ua/Review/104694065).

ОСОБА_1 у 09.08.2022 звертався до Управління із заявою, зокрема, про перерахунок пенсії та відновлення відсоткового значення розміру грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія (а.с.17).

Втім, у задоволенні такої заяви відповідач 08.09.2022 листом за № 3587-3245/В-02/8-0900/22 протиправно, як вважає позивач, відмовив, мотивуючи тим, що на виконання рішення у справі № 300/950/22 пенсійним фондом в добровільному порядку проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, оскільки зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення не було покладено. Різниця між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією за період з 01.12.2019 по 30.06.2022, яка підлягає виплатів становить 175143, 29 грн (а.с.18-19).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.04.2019 пенсії із застосованим обмеженням щодо відсоткового значення грошового забезпечення, із якого обчислено основний розмір пенсії, в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення у справі №300/950/22 (із 90% до 70%), звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон № 2262-ХІІ, ч. 1 ст. 1 якого визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Вимогами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до абз. 2, 3 та 4 п. 3 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393» (Порядок №45).

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також цією постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 затверджено: схему та розміри окладів за спеціальним званням поліцейських, посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання, посадових окладів поліцейських.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VІІ внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII та викладено в такій редакції: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Вимогами частин 1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При вирішенні даного спору застосуванню підлягають положення ст. 58 Конституції України, за змістом якої Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 03.04.2018 у справі № 175/1665/17, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд апеляційної інстанції враховує, що внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 сформовано правовий висновок, згідно з яким при перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Суд апеляційної інстанції наголошує, що позивачу була призначена пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення, а тому зменшення відсоткового значення розміру пенсії останнього з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку є протиправним.

Разом з цим, колегія суддів вважає за потрібне зазначити наступне, щодо доводів суду першої інстанції про те, що у спірних правовідносинах позивач вже порушив у судовому порядку таке питання при ухваленні Івано-Франківським окружним адміністративним судом рішення від 21.03.2022 у справі № 300/950/22, яке скасовано постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2022.

Так, зокрема в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі № 300/950/22 зазначено, що «спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час звернення позивача у цій справі на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» № 755 від 08.06.2021 до суду не існувало.

При цьому, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цієї позовної вимоги яка стосується перерахунку пенсії у розмірі 90% слід відмовити, як передчасної».

Відтак, враховуючи наведене вище суд апеляційної інстанції у справі № 300/950/22 при відмові в задоволенні позову в частині перерахунку пенсії у розмірі 90% керувався виключно тим, що ця вимога є передчасною, оскільки відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду.

Однак, як слідує з матеріалів справи, що позивачу після набрання законної сили рішення у справі № 300/952/22 здійснено перерахунок призначеної пенсії на виконання цього рішення суду в розмірі 70% грошового забезпечення, а не 90%.

В свою чергу, ОСОБА_1 09.08.2022 звертався до відповідача із заявою, зокрема, про перерахунок пенсії та відновлення відсоткового значення розміру грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія (а.с.17).

Втім, у задоволенні такої заяви відповідач 08.09.2022 листом за № 3587-3245/В-02/8-0900/22, відмовив, мотивуючи тим, що на виконання рішення у справі № 300/950/22 пенсійним фондом в добровільному порядку проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення, оскільки зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення не було покладено.

Відтак, беручи до уваги, що позивачу вже було здійснено перерахунок пенсії на виконання цього рішення суду в розмірі 70% грошового забезпечення, тобто відповідач ухвалив рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії, а тому наявні підстави вважати, що права позивача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку були порушені

Відповідно до ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити і рішення суду першої інстанції - скасувати та задовольнити позову.

Щодо розподілу судових витрат, то слід зазначити таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане вище, витрати понесені позивачем під час розгляду справи, а саме судовий збір сплачений за подання позовної заяви та апеляційної скарги підлягають стягненню за рахунок відповідача.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 992 грн 40 коп. (квитанція № 63059256 від 16.09.2022) та за подання апеляційної скарги у розмірі 1488 грн 60 коп. (квитанція № N1MG3536М від 20.12.2022).

З урахуванням тієї обставини, що судом апеляційної інстанції було скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове про задоволення адміністративного позову, колегія суддів дійшла висновку, що судові витрати необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 2481 грн 00 коп.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі № 300/3936/22 скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягають у зменшенні відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення відповідно до довідки № 775 від 08.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державної установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області», з 01.12.2019 з розрахунку 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) гривню 00 копійок понесених судових витрат у вигляді судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді З. М. Матковська

В. З. Улицький