04 квітня 2023 рокуЛьвівСправа № 460/23573/22 пров. № А/857/753/23
Восьмий апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого судді Кузьмича С. М.,
суддів Матковської З.М., Улицького В.З.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року (ухвалене головуючим - суддею Поліщук О.В. у м. Рівне) у справі № 460/23573/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просила:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування і невиплати позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у належному розмірі;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми.
В обґрунтування позовних вимог вказувала на те, що позивач є членом сім'ї померлого учасника війни. Оскільки, відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач як дружина померлого учасника війни, має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, а фактично отримала 966 грн, то звернулася до відповідача на предмет виплати різниці між належною їй до сплати сумою разової грошової допомоги та фактично виплаченою. Зазначила, що їй було відмовлено у такій виплаті, з покликанням на те, що відповідач немає повноважень щодо здійснення перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році. З підстав, наведених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.12.2022 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що виплата позивачу разової грошової допомоги лише у розмірі 966, 00 грн не відповідає ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що позивач є членом сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 16.11.2001 та отримала щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 966,00 грн, що не відповідає сумі встановленій відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року як учаснику бойових дій у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, однак їй було відмовлено.
Не погоджуючись з розміром виплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня, позивач звернулася до суду з відповідними позовними вимогами.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551). Цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 3551 (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV), щорічно до 5 травня дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружились вдруге, щорічна разова грошова допомога виплачується в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17 Закону № 3551-XII визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням його в дію, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Підпунктом «б» підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI (далі - Закон №107-VI) текст вказаної вище статті 15 Закону №3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18),чинною є наступна редакція ч. 5 ст. 15 Закону № 3551-XII, а саме: «Щорічно до 5 травня дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружились вдруге, щорічна разова грошова допомога виплачується в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком».
Разом з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (пункт 3). Крім того, підпунктом 2 п. 4 вказаного Указу постановлено Кабінет Міністрів України невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
У подальшому правовий режим воєнного стану неодноразово продовжувався і такий діяв на час виникнення спірних правовідносин.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України.
Конституційні права та гарантії громадян у сфері соціального захисту регулюються ст. 46 Конституції України, яка не входить до переліку статей, передбачених частиною другою статті 64 Конституції України, та якими закріплено права і свободи громадян, які не можуть бути обмежені в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Отже, право на соціальний захист, гарантоване статтею 46 Конституції України, може бути обмежено в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Підпунктом 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 7 травня 2022 року № 540 (далі - Постанова № 540) установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється, зокрема, органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року, шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
Положеннями абзацу 5 пункту 5 Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого Постановою № 540 (далі - Порядок № 540), визначено, що виплата грошової допомоги здійснюється у розмірах, згідно з додатком.
Додатком до Порядку № 540 Розмір виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується, зокрема, членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання. трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, а також членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України становить 966, 00 грн.
Вказане правове регулювання спірних правовідносин є чинним у 2022 році, а тому його слід застосовувати при визначенні розміру одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
З огляду на викладене, Пенсійний фонд України та його територіальні органи, під час вирішення питання щодо нарахування та виплатити позивачу, як дружині померлого учасника війни, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік правомірно керувалися положеннями Порядку № 540.
При цьому, позивач не була позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня та отримав її у розмірі 966 грн, що передбачено додатком до Порядку № 540.
Відтак, при виплаті позивачу одноразової допомоги до 5 травня у 2022 році, у розмірі визначеному Постановою № 540, відповідач не порушив права позивача на отримання одноразової допомоги у встановленому законодавством розмірі, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Аналогічні правові висновки щодо застосування вищенаведених правових норм викладено у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22.
Відповідно до ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити і рішення суду першої інстанції - скасувати та відмовити в задоволенні позову.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року у справі № 460/23573/22 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді З. М. Матковська
В. З. Улицький