Постанова від 05.04.2023 по справі 320/3725/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/3725/20 Суддя (судді) першої інстанції: Лапій С.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2023 року м. Київ

Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В.В.,

суддів: Ганечко О.М., Василенка Я.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКІ-ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Київській області, ДПС України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКІ-ТРЕЙД" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132163/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 29.12.2018 № 285;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132153/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.12.2018 № 173;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.04.2019 № 1128921/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.12.2018 № 172;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132162/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 254;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132152/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.12.2018 № 176;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133753/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.2018 № 251;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133758/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 256;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132154/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15.12.2018 № 174;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.04.2019 № 1132157/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 2571;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133756/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 246;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133754/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 259;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133759/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 258;

- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2019 № 1133755/41857147;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22.12.2018 № 249.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головним управлінням ДПС у Київській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Доводи апелянта обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, позаяк позивачем до контролюючого органу не було подано достатньо первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг.

Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ «МАКІ-ТРЕЙД» (постачальник) та ТОВ «НОВУС УКРАЇНА» було укладено договір від 14.09.2018 № А1914098001 (Договір).

Згідно з п. 3.1. Договору оплата за отриманий товар здійснюється покупцем з відстрочкою платежу на 35 календарних днів з моменту передачі товару у власність покпця і надання постачальником повного та відповідного пакету документів

Відповідно до п.13.1 Договору позивач зобов'язався поставити і передати товар у власність покупця, а покупець зобов'язаний прийняти товар і оплатити його на умовах визначених договором.

Згідно п. 16.1. Договору товар поставляється постачальником окремими партіями відповідно до замовлення покупця

На основі укладеного договору сторонами було здійснено кілька господарських операцій.

Позивачем 29.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 29.12.2018 № 621 та товарно-транспортною накладною від 29.12.2018 № 621.

Позивачем відповідно до п.201.10.ст.201 ПК України складено податкову накладну від 29.12.2018 №285 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 18.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 29.12.2018 № 285 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 29.12.2018 №285 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6.п.1«Критеріївризиковостіплатникаподатків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням №32 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 04.04.2019 №1132163/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 29.12.2018 №285 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 15.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 15.12.2018 №529 та товарно-транспортною накладною від 15.12.2018 №440.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від від 15.12.2018 №173 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 28.12.2018 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 15.12.2018 №173 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.12.2018 №173 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6.п.1«Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 28 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2019 №1132153/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2018 №173 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 15.12.2018 було здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 15.12.2018 №528 та товарно-транспортною накладною від 15.12.2018 №439.

Позивачем відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 15.12.2018 №172 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 29.12.2018 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 15.12.2018 №172 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.12.2018 №172 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6.п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Позивачем 01.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 8 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії ГУ ДФС у Київській області від 02.04.2019 №1128921/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2018 №172 через ненадання платником податків розрахункових документів та первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг.

Позивачем подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято 22.04.2019 рішення № 24237/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною № 587 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 497.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №254 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №254 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №254 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 33 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 04.04.2019 № 1132162/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №254 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 15.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 24.04.2019 № 25166/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 15.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 15.12.2018 № 534 та товарно-транспортною накладною від 15.12.2018 № 444.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України позивачем складено податкову накладну від 15.12.2018 №176 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 29.12.2018 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 15.12.2018 №176 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.12.2018 №176 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 29 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 04.04.2019 № 1132152/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2018 №176 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 04.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 25.04.2019 № 25336/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 № 584 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 494.

Позивачем відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №251 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №251 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №251 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 42 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 05.04.2019 № 1133753/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №251 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 19.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 02.05.2019 № 26102/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Також 22.12.2018 позивачем здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 № 589 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 499.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №256 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №256 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №256 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 39 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 05.04.2019 № 1133758/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №256 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 19.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 02.05.2019 № 26101/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Крім того, 15.12.2018 позивачем здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 15.12.2018 № 530 та товарно-транспортною накладною від 15.12.2018 № 441.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 15.12.2018 №174 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 28.12.2018 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 15.12.2018 №174 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 15.12.2018 №174 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 30 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 04.04.2019 № 1132154/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 15.12.2018 №174 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 16.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 25.04.2019 № 25318/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 №590 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 №500.

Відповідно до п.201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №2571 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 18.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №2571 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №2571 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6.п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків».

Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Позивачем 03.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 35 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 04.04.2019 №1132157/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №2571 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 16.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 25.04.2019 № 25325/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 №579 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 №489.

Відповідно до п.201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №246 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №246 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №246 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6.п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 44 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії ГУ ДФС в Київській області від 05.04.2019 №1133756/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №246 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 05.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 02.05.2019 № 26107/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 № 592 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 502.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №259 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №259 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №259 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 38 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 05.04.2019 № 1133754/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №259 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 05.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 02.05.2019 № 26092/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Також 22.12.2018 позивачем здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 № 580 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 492.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №249 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №249 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №249 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 37 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 05.04.2019 № 1133755/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №249 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 19.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято 02.05.2019 рішення № 26103/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Позивачем 22.12.2018 здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною від 22.12.2018 № 591 та товарно-транспортною накладною від 22.12.2018 № 501.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України складено податкову накладну від 22.12.2018 №258 та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачем 10.01.2019 отримано квитанцію №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої податкову накладну від 22.12.2018 №258 прийнято, проте реєстрація її зупинена. Причина зупинки зазначена наступна: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 22.12.2018 №258 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Позивачем 04.04.2019 надано податковому органу пояснення та додаткові копії документів, які розкривають зміст операції та свідчать про її реальність, що підтверджується Повідомленням № 40 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 05.04.2019 № 1133759/41857147 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 22.12.2018 №258 через ненадання платником податків розрахункових документів.

Позивачем 19.04.2019 подано до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої прийнято 02.05.2019 рішення № 26097/41857147/2 про залишення скарги без задоволення.

Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Абзацом першим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на час формування та надіслання податкових накладних на реєстрацію).

Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п. п. 201.3 і 201.9 ст. 201 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується, факту реєстрації/зупинення реєстрації/ відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно п 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (далі - Порядок №117, у редакції, чинній на час формування та надіслання податкових накладних на реєстрацію).

Згідно п. 5 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктом 6 Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 7 Порядку №117 у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна /розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної - критеріям ризиковості здійснення операції.

Положення пунктів 6 та 7 Порядку є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Як зазначено у Квитанціях, реєстрація податкових накладних зупинена через те, що «ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».

Суд приходить до висновку, що контролюючим органом застосовано формулювання, яке пунктами 6 та 7 Порядку № 117 не передбачено. Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкових накладних зупинено з підстав, які не передбачені законодавством.

Згідно п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Офіційний веб-сайт Державної фіскальної служби України за адресою: http://sfs.gov.ua/baneryi/zupinennya-reestratsii-pn/357077.htmlмістить інформацію, датовану 13.11.2018 про те, що Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170), перелік показників та коефіцієнтів, що визначають позитивну податкову історію платника податку (погоджений Міністерством фінансів згідно листа від 22.03.2018 № 26010-06-10/7849), які опубліковані на даній сторінці, визначені у відповідності до вимог пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117.

Листом Міністерства фінансів України від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170 погоджено критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій, надіслані листом Державної фіскальної служби України від 29.10.2018 № 3104/4/99-99-07-05-04-13, за умови, що вони будуть переглянуті протягом місяця.

Погодження Міністерства фінансів України критеріїв з умовою їх перегляду протягом місяця свідчить про те, що вказані критерії містили недоліки, які мали би бути у встановлений Міністерством фінансів України строк усунуті і повторно погоджені у встановленому порядку. Таке умовне погодження Критерії свідчить, що вони не могли бути застосовані до платників податків до їх повторного погодження і оприлюднення у встановленому порядку. Аналогічна позиція викладена у постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 у справі № 810/2575/18, від 18.12.2018 у справі № 826/7498/18.

Зазначену інформацію відповідачі не спростували, будь-яких доказів остаточного погодження критеріїв ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій на дату подання позивачем податкових накладних до суду не надали.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що контролюючим органом протиправно зупинено реєстрацію спірних податкових накладних, а відтак і прийняття ГУ ДФС у Київській області оскаржуваних рішень є протиправними.

Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Суд звертає увагу на те, що квитанції № 1 містять лише загальне посилання на п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, без зазначення конкретних критеріїв, яким відповідає платник податків чи податкова накладна, а також не розраховано жодних показників за відповідними критеріями.

З цього приводу суд зазначає, що контролюючим органом порушено не тільки принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, а і норми п. 13 Порядку № 117, оскільки ним не зазначено у квитанції конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації Податкових накладних.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Суд зауважує, що вказаний перелік документів є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Згідно з пунктами 18-21 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

У рішеннях ГУ ДФС у Київській області зазначено про ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем у спосіб, визначений Порядком №117, направлено відповідачу пояснення та копії документів до зазначених господарських операцій та податкових накладних.

Поряд з цим, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком №117.

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

Проте, на порушення наведених вимог законодавства оскаржувані рішення ГУ ДФС у Київській області містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення, і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містить.

Отже, зміст оскаржуваних рішень, відзиву на позовну заяву дає підстави стверджувати, що комісія ГУ ДФС у Київській області, розглядаючи подані позивачем документи, не перевіряла їх відповідність вимогам чинного законодавства (наявність обов'язкових реквізитів, дотримання встановленої законом форми тощо), не з'ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначала документів, які є достатніми для підтвердження реальності господарської операції з урахуванням її змісту і обсягу.

У той же час, з наданих позивачем згідно з вичерпним переліком документів та пояснень слідує, що у них відсутні дефект форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.

Сукупність наданих позивачем первинних документів не дають підстав для сумніву щодо реальності фінансово-господарських операцій позивача, а наданий позивачем пакет документів був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Таким чином, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій позивача, а також враховуючи, що достатність їх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних не спростована відповідачем, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації.

Оскаржувані рішення є актами індивідуальної дії, які повинні мати чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти.

Таким чином, колегія суддів погоджується з тим, що оскаржувані рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відтак, колегія суддів погоджується з тим, що виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, про що вірно вказано судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Колегія суддів вказує, що апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у відзиві на позовну заяву, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи.

Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга відповідача не містить.

Доказів, які б відповідали вимогам ст.ст. 73 - 76 КАС України, та спростовували зазначені вище мотиви або підтверджували відсутність підстав для задоволення позову апелянтом до суду апеляційної інстанції не надано.

Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновки суду першої інстанцій.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права ухвалив рішення повно і всебічно з'ясувавши обставини справи.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКІ-ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Київській області, ДПС України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: О. М. Ганечко

Я. М. Василенко