05 квітня 2023 року Справа № 480/948/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду навчання на денній формі навчання в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року;
- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період навчання на денній формі навчання в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, але позивачу було відмовлено у поданій заяві у зв'язку із тим, що період навчання на денній формі в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року не було зараховано до страхового стажу позивача. Позивач не погоджується із тим, що зазначений період не повинен бути зарахований до страхового стажу, оскільки відповідачу подані документи, які підтверджують факт навчання та підтверджують відповідний період такого навчання, відображено у довідці №1600 від 15.12.2022.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області письмового відзиву на позов не надав, на вимогу суду наданій документи з електронної пенсійної справи позивача.
Від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову. Зазначає, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області, але така заява була розглянута ГУ ПФУ в Житомирській області за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. Позивачу було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із тим, що відсутній необхідний страховий стаж, а також у зв'язку із тим, що документами не підтверджується факт навчання позивача на денній формі навчання в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року, оскільки відсутній наказ про відрахування в зв'язку із закінченням терміну навчання. Таким чином, враховуючи наявність у позивача лише 27 років 11 міс. 14 днів стажу, при необхідному стажу 29 років позивачу було відмовлено у призначенні пенсії
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також судом залучено другим відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яким було розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та відмовлено у призначення пенсії, не враховано спірний період до страхового стажу позивача. Також судом витребовувалися у відповідачів документи з пенсійної справи позивача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 03.01.2023 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії.
Заяву позивача від 03.01.2023 було розглянуто ГУ ПФУ в Житомирській області та рішенням від 11.01.2023 №184050006420 було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із тим, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж 29 років при досягненні 60-ти років. Зазначено, що страховий стаж позивача становить 27 років 11 міс. 14 днів. За доданими позивачем до заяви документами ГУ ПФУ в Житомирській області не зараховано період навчання з 01.12.1980 відповідно до уточнюючої довідки №1600 від 15.12.2022, оскільки відсутній наказ про відрахування у зв'язку із закінченням терміну навчання.
Позивач не погодився із тим, що період навчання не було зараховано територіальним органом Пенсійного фонду України до страхового стажу, оскільки в наявності є уточнююча довідка №1600 від 15.12.2022 в якій зазначено, що позивач з 01.12.1980 навчався на денній формі навчання в Глухівському СПТУ№1 з 6-тимісячним терміном навчання і позивачу 29.05.1981 видано посвідчення НОМЕР_1 «тракториста-машиніста третього класу».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Також, ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: до 01.01.2004, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу, в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.2004.
Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Згідно пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію (пункт 2.23 Порядку № 22-1).
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктами 1, 2 зазначеного Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п. «д» ч. 3 ст. 56 закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до п. 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій, при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 № 637 період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів
В даному випадку, довідку про період навчання ОСОБА_1 було видано правонаступником навчального закладу, в якому навчався позивач в спірний період, а саме Глухівським національним педагогічним університетом ім..О.Довженка за №1600 від 15.12.2022.
Так, зазначена довідка містить інформацію про те, що « ОСОБА_1 справді навчався в Глухівському СПТУ №1 на денній формі навчання за спеціальністю «тракторист» з 6-місячним терміном навчання у такий період : наказ від 02.01.1981 №1 про зарахування з 01.12.1980 до складу учнів (підстава : книга наказів Глухівського СПТУ№1 за 1980-1982р.р.), наказ про відрахування зі складу учнів у зв'язку із закінченням терміну навчання відсутній».
Разом із тим, зазначення в довідці №1600 від 15.12.2022 про відсутність наказу про відрахування позивача з навчання, не може бути підставою для не зарахування періоду до страхового стажу, оскільки в довідці відображено, що позивачу було видано 29.05.1981 відповідне посвідчення НОМЕР_1 (підстава книга видачі свідоцтв, посвідчень, атестатів за 1979-1992р.р.), таким чином інформація про період навчання позивача зазначена у відповідній довідці.
До матеріалів адміністративного позову позивачем надано копію посвідчення НОМЕР_1 від 29.05.1981, про видачу якого зазначено Глухівським національним педагогічним університетом ім..О.Довженка в довідці №1600 від 15.12.2022.
Зокрема у посвідченні тракториста-машиніста третього класу, зазначено, що таке посвідчення ОСОБА_1 видано атестаційною комісією Глухівського профтехучилища №1 Глухівського району Сумської області на підставі протоколу №13 від 29.05.1981, що скріплено відповідною печаткою та підписами голови атестаційної комісії та секретаря.
На час проходження позивачем навчання діяла редакція Закону України «Про народну освіту», відповідно до ст. 48 якого передбачено, що особам, які закінчили професійно-технічні навчальні заклади, присвоюється відповідна кваліфікація (розряд, клас, категорія) з професії і видається атестат встановленого зразка, а тим, хто добився особливих успіхів у навчанні при зразковій поведінці, - атестат з відзнакою.
Відповідно до п. 10 наказу Міністерства освіти України №181 від 18.05.1998, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 16.07.1998 за N460/2900 «Про затвердження Положення про організацію навчально-виробничого процесу в професійно-технічних навчальних закладах», передбачено, що кожний ступінь та форма навчання мають свою завершеність і підтверджуються видачею документа відповідного зразка (п. 10.1).
Випускнику професійно-технічного навчального закладу, якому присвоєно кваліфікацію "кваліфікований робітник", видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Випускникам професійно-технічного навчального закладу, які навчалися з професій, пов'язаних з транспортними засобами та з роботами на об'єктах, що перебувають під наглядом спеціальних державних органів, разом з дипломом видається посвідчення встановленого зразка (п.10.2).
В подальшому розділом 9 «Документи про професійно-технічну та повну загальну середню освіту» Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затверж. Наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006 N 419, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 15.06.2006 за N 711/12585, передбачено, що випускникам, які навчались з професій, спеціалізацій, пов'язаних з керуванням транспортними засобами, тракторами та самохідними машинами, видається свідоцтво про присвоєння або підвищення робітничої кваліфікації, яке є підставою для складання кваліфікаційних іспитів і отримання в установленому порядку посвідчень на право керування транспортними засобами, тракторами та самохідними машинами (п.9.2).
В даному випадку, про наявність виданого позивачу посвідчення «тракториста-машиніста третього класу» та дата його видачі були зазначені в архівній довідці від 15.12.2022 №1600 Глухівського національного педагогічного університету ім..О.Довженка, а тому не може не братися до уваги відповідачем під час розгляду відповідної заяви та підрахунку страхового стажу позивача.
Таким чином період з 01.12.1980 по 29.05.1981 (6-ти місячний термін навчання на денній формі за спеціальністю «тракторист» ) повинно бути зараховано до страхового стажу позивача, відомості про періоди навчання позивача відображено у довідці №1600 від 15.12.2022, а тому висновки відповідача, викладені в рішенні від 11.01.2023 та підрахунок страхового стажу позивача в такому рішенні не можуть бути визнані судом обґрунтованими.
Суд зазначає, що аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише в разі її відсутності, відсутності в трудовій книжці відповідних записів або в разі якщо в ній містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи для підтвердження трудового стажу враховуються інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином відповідач ГУ ПФУ в Житомирській області під час розгляду заяви позивача про призначенні пенсії повинен був зарахувати до страхового стажу позивача спірний період роботи, оскільки такий стаж та період підтверджується змістом наданої Глухівським національним педагогічним університетом ім..О.Довженка довідки №1600 від 15.12.2022.
Разом із тим, у суду відсутні підстави та повноваження для остаточного підрахунку страхового стажу позивача на день подання заяви про призначення пенсії, оскільки ГУ ПФУ в Житомирській області повинно зарахувати спірний період і здійснити відповідний розрахунок страхового стажу позивача із врахуванням спірного періоду, враховуючи дискреційні повноваження щодо відповідного підрахунку, і лише в разі відсутності після повторного підрахунку та відсутності у позивача необхідного стажу відмовляти у призначенні пенсії чи вирішити питання про наявність такого права у позивача щодо призначення пенсії.
Правова категорія “призначення пенсії” використовується законодавцем у розумінні прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України письмового рішення (як індивідуального акту) з приводу визнання за особою суб'єктивного права на одержання грошових платежів у галузі соціального страхування із визначенням розміру регулярного платежу у межах календарного місяця. А тому виданий ПФУ індивідуальний акт з приводу призначення пенсії одночасно охоплює як владне управлінське волевиявлення стосовно правової підстави пенсії, так і владне управське волевиявлення стосовно грошового виміру пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Згідно з п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
В межах даної справи судом не досліджується та не встановлюється право позивача на призначення пенсії, оскільки вірного розрахунку страхового стажу ГУ ПФУ в Житомирській області не було здійснено під час розгляду заяви позивача від 03.01.2023.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам. Рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду і право на призначення пенсії є його виключними повноваженнями, втручання у яке не відповідатиме завданням адміністративного судочинства.
Разом із тим, судом відмовляється у задоволенні вимог позивача щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду навчання на денній формі навчання в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року; а також зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати до страхового стажу позивача період навчання на денній формі навчання в Глухівському СПТУ №1 за спеціальністю «тракторист» з шестимісячним терміном навчання з 01 грудня 1980 року по 29 травня 1981 року, враховуючи те, що ГУ ПФУ в Сумській області заява позивача від 03.01.2023 не розглядалася, ГУ ПФУ в Сумській області не здійснювався підрахунок страхового стажу позивача, спірний період не враховано іншим територіальним органом, зокрема ГУ ПФУ в Житомирській області, який рішення від 11.01.2023 відмовити у зарахуванні спірного стажу та відмовив позивачу у призначенні пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ст. 9 КАС України та обрати належний спосіб захисту порушеного права та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 11.01.2023 №184050006420 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком, а також зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області зарахувати період навчання позивача в Глухівському СПТУ №1 на денній формі навчання за спеціальністю «тракторист» з 6-місячним терміном навчання з 01.12.1980 по 29.05.1981 та зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області повторно розглянути заяву позивача від 03.01.2023 про призначення пенсії за віком із врахування спірного періоду до страхового стажу позивача та прийняти рішення по суті заяви.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, як відповідача, яким було відмовлено у зарахуванні позивачу спірного періоду навчання до страхового стажу, суму судового збору сплачену позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 11.01.2023 №184050006420 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (м.Житомир, вул..О.Ольжича,7, і.к. 13559341) зарахувати період навчання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) в Глухівському СПТУ №1 на денній формі навчання за спеціальністю «тракторист» з 6-місячним терміном навчання з 01.12.1980 по 29.05.1981 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.01.2023 про призначення пенсії за віком із врахування період навчання ОСОБА_1 в Глухівському СПТУ №1 на денній формі навчання за спеціальністю «тракторист» з 6-місячним терміном навчання з 01.12.1980 по 29.05.1981 до страхового стажу та прийняти рішення по суті заяви.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (м.Житомир, вул..О.Ольжича,7, і.к. 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета