Рішення від 28.03.2023 по справі 340/4832/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/4832/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді - Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради, вул. В. Перспективна,41, м. Кропивницький,25022

про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:

1)визнати протиправною відмову Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради, що міститься в листі від 13.10.2022 №22-1786 в наданні ФОП ОСОБА_1 містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва;

2) зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради надати ФОП ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкту будівництва: нове будівництво торгівлі, торгівельного павільйону по АДРЕСА_2 /біля зупинки громадського транспорту/ м. Кропивницький, вид будівництва - нове будівництво:

АДРЕСА_2 обґрунтування позовних вимог вказує, що в жовтні 2022 року звернувся до відповідача з заявою про видання містобудівних умов та обмеження для проектування об'єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону по АДРЕСА_2 /біля зупинки громадського транспорту/ м. Кропивницький, вид будівництва - нове будівництво.

Однак листом від 13.10.2022 №22-1786 позивачу відмовлено у виданні таких умов з наступних підстав: невідповідність намірів щодо забудови ділянки цільового використання земельної ділянки (правовстановлювальні документи на землекористування), тобто не подання, визначених ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень.

Заперечуючи проти позову відповідач надав відзив на позов доводи якого відповідають доводам наведеним у листі про відмову (а.с.57-60).

Ухвалою суду від 31.10.2022 провадження в справі зупинено до набрання законної сили рішення у справі №912/750/22, яка перебуває на розгляді в господарському суді Кіровоградській області (а.с.37).

Ухвалою суду від 27.02.2023 року провадження в справі поновлено (а.с.71).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 21.08.2020 року між Міською радою м. Кропивницького та ФОП ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки за №33.

Відповідно до п.1.1 Договору, орендодавець на підставі протоколу №5 земельних торгів у формі аукціону №26810 від 21.08.2020 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку: цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; вид користування - для розміщення торгівельного павільйону; кадастровий номер - 3510100000:50:426:0118, місце розташування - АДРЕСА_2 (біля зупинки громадського транспорту), м. Кропивницький.

Право оренди зареєстровано 03.09.2020, рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень від 08.09.2020, індексний номер -53940044.

Пунктом 5.1 Договору передбачено, що земельна ділянка передається для розміщення торгівельного павільйону, а, відповідно до п.5.2 Договору, цільовим призначенням є земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Договір укладено строком на 15 років (п.3.1 Договору).

В подальшому, позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі торгівельного павільйону по АДРЕСА_2 (біля зупинки громадського транспорту), м. Кропивницький, вид будівництва - нове будівництво: АДРЕСА_2 (біля зупинки громадського транспорту).

Листом від 13.10.2022 за №22-1786 позивачу відмовлено у видачі містобудівних умов та обмеження, в зв'язку з невідповідністю намірів щодо забудови земельної ділянки цільовому використанню земельної ділянки /правовстановлюючі документи на землекористування/, тобто не поданням, визначених ч.3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", документів, необхідних для прийняття рішень про надання містобудівних умов та обмежень на об'єкт проектування "Нове будівництво будівлі торгівлі по АДРЕСА_2 ". Також повідомлено, що на вказаний об'єкт містобудування управлінням містобудування та архітектури за вказаною адресою виданий паспорт прив'язки тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності (а.с.19).

Позивач вважаючи вказану відмову неправомірною звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 ЗК України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно п. «ґ» ч. 1 ст. 95 ЗК України, землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право, зокрема, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у комплексних планах, генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Згідно ч.4 ст.26 того ж Закону, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Статтею 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови, обмеження та технічні умови для проектування об'єктів будівництва в рамках здійснення державно-приватного партнерства або реалізації проекту, що здійснюється на умовах концесії, можуть надаватися приватному партнеру, концесіонеру на підставі документа, що засвідчує право користування земельною ділянкою, виданого підприємству, установі, організації, що є балансоутримувачем майна, що передається у концесію, за умови, що така земельна ділянка (або її частина) відповідно до положень договору необхідна для здійснення державно-приватного партнерства або реалізації проекту, що здійснюється на умовах концесії.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земельного кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги". Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним. Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Листом від 13.10.2022 за №22-1786 позивачу відмовлено у видачі містобудівних умов та обмеження, в зв'язку з невідповідністю намірів щодо забудови земельної ділянки цільовому використанню земельної ділянки /правовстановлюючі документи на землекористування/, тобто не поданням, визначених ч.3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", документів, необхідних для прийняття рішень про надання містобудівних умов та обмежень на об'єкт проектування "Нове будівництво будівлі торгівлі по АДРЕСА_2 ". Також повідомлено, що на вказаний об'єкт містобудування управлінням містобудування та архітектури за вказаною адресою виданий паспорт прив'язки тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності

Як встановлено судом, 03.10.2022 року позивачу видано паспорт прив'язки №22-1730 для розміщення тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону площею 24 кв.м. /розмір 4,8*5,0 м) для провадження підприємницької діяльності /торгівлі продуктами харчування/ за адресою - АДРЕСА_2 .

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон України №2807-IV).

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України №2807-IV, до об'єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до вказаного Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Крім цього, частинами другою-четвертою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі Порядок №244).

Відповідно до пункту 1.3 Порядку №244, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно з пунктами 1.5 та 1.6 Порядку №244, комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - це текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку №244, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Підпунктами 2.1, 2.17, 2.20, 2.21, 2.30, 2.31 Порядку №244, встановлено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Відхилення від паспорта прив'язки , самовільного встановлення тимчасової споруди не допускається разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така споруда підлягає демонтажу; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Як встановлено судом, 21.02.2020 року між Міською радою м. Кропивницького та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки №33 (а.с.8-10).

Саме з метою реалізації умов вказаного договору, позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу містобудівних умов та обмеження для проектування об'єкту будівництва: нове будівництво будівлі торгівлі, торгівельного павільйону по АДРЕСА_2 (біля зупинки громадського транспорту), м. Кропивницький, у видачі яких було відмовлено оскаржуваною відмовою.

Судом встановлено, що рішенням господарського суду Кіровоградської області від 02.11.2022 в справі №912/750/22 задоволено позовні вимоги Кропивницької міської ради, розірвано договір оренди земельної ділянки №33 від 21.08.2020 року, укладений між Кіровоградською міською радою та ФОП ОСОБА_1 (а.с.63-70).

Відповідно до приписів ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що в зв'язку з розірванням договору в судовому порядку, ФОП ОСОБА_1 втратив право на звернення з заявою про видачу містобудівних умов і обмежень на забудову земельної ділянки.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко