24 березня 2023 року Справа № 160/260/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Автоматика та машинобудування "ДП "НАЕК "Енергоатом" до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,-
Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Автоматика та машинобудування «ДП «НАЕК «Енергоатом» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Східного офісу Держаудитслужби, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати Висновок Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-а, затверджений 22.12.2022р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відокремленим підрозділом «Автоматика та машинобудування «ДП «НАЕК «Енергоатом» з метою здійснення закупівлі за предметом закупівлі ДК 021:2015-42960000-3 «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання автоматизації офісу й обробки інформації» (пульт вимірювальний) було оголошено проведення відкритих торгів за ідентифікатором закупівлі UA-2022-08-04-000845-a, аукціон відбувся 20.09.2022. На участь в аукціоні було подано дві тендерні пропозиції: ТОВ «НВП «УКРПРИЛАД» та ТОВ «НВП «ТЕТРА». За результатами розгляду тендерних пропозицій, найбільш економічно вигідною була пропозиція ТОВ «НВП «ТЕТРА», з яким і було укладено 05.10.2022 року договір №Т-02-007/53-142-01-22-01670 про закупівлю продукції «Пульт вимірювальний», код ДК 021: :2015-42960000-3 «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання автоматизації офісу й обробки інформації». Сума договору - 1 557 004,80 грн., строк поставки - до 16.12.2022, строк дії договору - до 30.12.2022. Відповідачем проведено моніторинг процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-a, за наслідком якого складено оскаржуваний висновок, в якому встановлено порушення ч.3 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі» (Закон №922-VIII). Позивач зазначає, що відокремленим підрозділом «Автоматика та машинобудування «ДП «НАЕК «Енергоатом» не допущено зазначених у висновку порушень, разом з тим оголошення процедури закупівлі «відкриті торги з публікацією англійською мовою» не призвело до порушень основних принципів здійснення публічних закупівель, а навпаки дало змогу брати участь у вищезазначеній закупівлі нерезидентам. Позивач вважає правомірним публікації оголошення процедури «Відкриті торги з публікацією англійською мовою», оскільки з метою уникнення штучного поділу предмета закупівлі на частини відокремлені підрозділи ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» не мають технічної можливості оприлюднити позицію в річному плані закупівель як «Відкриті торги» у разі, коли підсумок очікуваної вартості предмета закупівлі за кожним кодом відповідного основного класифікатора (ДК:021:2015) у межах ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» на момент внесення змін до річного плану закупівель перевищує суму еквівалентну 133 000 євро для товарів і послуг, оскільки функціонал SmartTender.biz блокує подальшу роботу в системі та виключає можливість накладення ЕЦП при внесенні інформації до річного плану закупівель. Також, позивачем зазначено, що відповідачем порушено порядок оформлення висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та невідповідність його змісту вимогам чинного законодавства. Щодо формулювання відповідачем способу усунення порушень, позивач зазначив, що вони є неконкретизованими, а вимога щодо здійснення заходів направлених на недопущення встановлених порушень в подальшому не є конкретним заходом щодо усунення порушень. Не погодившись з висновком відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 січня 2023 року прийнято до свого провадження вказану справу та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що моніторингом встановлено, що 04.08.2022р. Замовником оголошено процедуру закупівлі UA-2022-08-04-000845-a за кодом ДК 021:2015: 42960000-3: «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації» очікуваною вартістю 1 297 513, 87грн. без ПДВ, що в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України на дату оголошення закупівлі становить 34 833,71 євро. Зазначена сума є менше гранично встановленої нормою ч.3 ст.10 Закону № 922 суми для застосування процедури відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою на 98 166,29 євро (133 000,00 - 34 833,71). При цьому, як і зазначалось раніше, очікувана вартість закупівлі не перевищує суму еквіваленту 133 000,00 євро. За таких умов, проведення процедури закупівлі не підпадає під дію норми ч.3 ст.10 Закону №922. Відповідачем, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель та з огляду на відсутність механізму їх усунення, у висновку про результати моніторингу закупівлі зазначено спосіб усунення порушення, а саме здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема, шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення, оскільки це є єдиний спосіб їх усунення, який не суперечить вимогам чинного законодавства. Відповідачем зазначено, що вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов'язковою до виконання. Складений та оприлюднений висновок про результати моніторингу закупівлі UA-2022-08-04-000845-а, затверджений 22.12.2022 року відповідає нормам та вимогам, установлених Законом №922-VІІІ, відповідає вимогам Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме моніторинг проведений у відповідності до повноважень, у спосіб, що встановлений законодавством та є обґрунтованим, у зв'язку з чим, заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «НАЦІОНАЛЬНА АТОМНА ЕНЕРГОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ЕНЕРГОАТОМ», як замовник у річному плані закупівель на 2022 рік розмістив інформацію про предмет закупівлі:
- назва предмета закупівлі: пульт вимірювальний;
- коди відповідних класифікаторів предмета закупівлі: ДК 021:2015:42960000-3: Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації;
- розмір бюджетного призначення - за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 1557016,65 UAH;
- джерела фінансування закупівлі: власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства) - 1557016,65 UAH;
- процедура закупівлі: відкриті торги з публікацією англійською мовою;
- орієнтовний початок проведення процедури закупівлі: серпень 2022 року.
04 серпня 2022 року ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» оприлюднене оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель за процедурою відкритих торгів UA-2022-08-04-000845-a:
- вид предмета закупівлі: товари;
- назва предмета закупівлі: пульт вимірювальний;
- код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:42960000-3 Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації);
- очікувана вартість предмета закупівлі: 1 297 513,87 UAH;
- джерело фінансування закупівлі: власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства) - 1557016,65 UAH;
- кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 06 вересня 2022 12:00
- мова тендерної пропозиції: українська
- дата та час розкриття тендерних пропозицій: 06 вересня 2022 12:01
- дата та час проведення електронного аукціону: 20 вересня 2022 15:46;
- опис предмета закупівлі: 13 штук, пульт вимірювальний; ДК 021:2015:42960000-3 Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації;
- місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 0, Україна, 2, Відповідно до документації, 4;
- строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: до 16 грудня 2022 року.
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» від 21.09.2022 року №45 за результатами розгляду і оцінки ТОВ «НВП «ТЕТРА» визнано переможцем процедури відкритих торгів UA-2022-08-04-000845-a ДК 021:2015:42960000-3 «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації» (Пульт вимірювальний) та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлі з зазначеним учасником.
05.10.2022 між ТОВ «НВП «ТЕТРА» та ВП «Автоматика та машинобудування» ДП НАЕК «Енергоатом» було укладено договір №Т-02-007/53-142-01-22-01670 про закупівлю продукції «Пульт вимірювальний», код ДК 021: :2015-42960000-3 «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання автоматизації офісу й обробки інформації».
Сума договору - 1 557 004,80 грн. (п.3.2 договору), строк поставки - до 16.12.2022 (п.5.1 договору, додаток №1 до договору), строк дії договору - до 30.12.2022 (п.10.1 договору).
Наказом начальника Східного офісу Держаудитслужби від 29.11.2022 №341 було прийнято рішення про початок моніторингу процедур закупівель згідно переліку. До перевірки Східним офісом Держаудитслужби визначено оголошення за ідентифікатором 10 UA-2022-08-04-000845-a, 04.08.2022 Відокремлений підрозділ «Автоматика та машинобудування» ДП «НАЕК «Енергоатом», код ЄДРПОУ 39688675, підстава: виявлення органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
За результатом проведеного моніторингу процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-a, Східним офісом Держаудитслужби 22.12.2022 року складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, який затверджено начальником Східного офісу Держаудитслужби та оприлюднено в електронній системі закупівель.
Пунктом 1 констатуючої частини висновку, зокрема, встановлено:
- під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ "АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ" ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "НАЦІОНАЛЬНА АТОМНА ЕНЕРГОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ "ЕНЕРГОАТОМ" на 2022 рік, у тому числі UA-P-2022-08-01-002527-b, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію Замовника, протокол розгляду тендерних пропозицій, оприлюднений в електронній системі закупівель 14.09.2022, реєстр отриманих тендерних пропозицій, тендерну пропозицію учасників ТОВ "НВП "ТЕТРА" та ТОВ "НАУКОВОВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "УКРПРИЛАД", вимога про усунення невідповідностей до 08 вересня 2022, протокол розкриття тендерних пропозицій, протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 21.09.2022 № 45 оприлюднений в електронній системі закупівель 21.09.2022, Договір від 05.10.2022 № Т-02-007/53-142-01-22-01670, укладений за результатами процедури закупівлі з ТОВ "НВП "ТЕТРА";
- 04.08.2022 Замовником оголошено процедуру закупівлі UA-2022-08-04-000845-a за кодом ДК 021:2015:42960000-3: «Системи керування та контролю, друкарське і графічне обладнання та обладнання для автоматизації офісу й обробки інформації» очікуваною вартістю 1 297 513,87 гривень без ПДВ, що в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України на дату оголошення закупівлі становить 34 833,71 євро (офіційний курс НБУ за 1 EUR на 04.08.2022 - 37,2488 грн за 1 євро, джерело інформації - офіційний вебсайт Національного банку України). Зазначена сума є менше гранично встановленої нормою частини 3 статті 10 Закону № 922 суми для застосування процедури відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою на 98 166,29 євро (133 000,00 - 34 833,71);
- установлено, що розкриття тендерних пропозицій, їх розгляд Замовником відбулися за регламентом проведення процедури відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою прописаним у абзаці 3 частини 1 статті 28, частині 12 статті 29 Закону № 922.
У пункті 2 констатуючої частини оскаржуваного Висновку встановлено порушення частини 3 статті 10 Закону №922-VIII.
Згідно із пунктом 3 констатуючої частини Висновку, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель та з огляду на відсутність механізму їх усунення, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Східний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Не погоджуючись з висновком Східного офісу Держаудитслужби, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлені Законом України “Про публічні закупівлі” від 25 грудня 2015 року№ 922-VIII, відповідно до ст. 1 якого визначено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках.
Згідно з пунктом 11 частини 1 статті 1 Закону № 922-VIII, замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону.
Процес планування закупівель замовниками, які мають відокремлені структурні підрозділи має свої особливості.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939 Офіс здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, установленому Законом України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII. Такий порядок здійснення моніторингу публічних закупівель регламентовано положеннями ст. 8 Закону №922 .
Згідно ч.1-7 ст.8 Закону №922 моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону №922 оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
3) кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
4) очікувана вартість предмета закупівлі;
5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
7) умови оплати;
8) мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції;
9) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
10) дата та час розкриття тендерних пропозицій, якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону;
11) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях;
12) математична формула для розрахунку приведеної ціни (у разі її застосування).
В оголошенні про проведення відкритих торгів може зазначатися інша інформація.
В листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.09.2022 року №3304-04/56256-06 роз'яснено, що у разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи здійснює закупівлю згідно з вимогами Закону, то така закупівля здійснюється відповідно до складеного та затвердженого уповноваженою особою (особами) або тендерним комітетом відокремленого підрозділу юридичної особи річного плану закупівлі.
Таким чином, у разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи здійснює закупівлю згідно з вимогами Закону, то така закупівля здійснюється відповідно до складеного та затвердженого уповноваженою особою (особами) або тендерним комітетом відокремленого підрозділу юридичної особи річного плану закупівель.
Тобто, у зазначеному листі Мінекономіки акцентується увага на тому, що відокремлений підрозділ юридичної особи здійснюючи закупівлю, повинен проводити її відповідно до затвердженого відокремленим підрозділом річного плану закупівель.
Далі у листі Мінекономіки зазначено про делегування проведення закупівлі відокремленим підрозділам або здійснення закупівлі головною організацією якщо очікувана вартість предмету закупівлі по філіям перевищує порогові межі встановлені Законом №922.
Резюмуючи лист Мінекономіки було зазначено, що з метою уникнення штучного (умисного) поділу предмета закупівлі на частини головна організація (Замовник) має володіти інформацією щодо запланованих філіями (відокремленими підрозділами) закупівель.
Враховуючи вищевикладене, лист Мінекономіки було складено з метою надання роз'яснення щодо уникнення поділу предмета закупівлі на частини в межах однієї юридичної особи.
З долучених до матеріалів справи: річного плану закупівель ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» на 2022 рік; оголошення про проведення процедури відкритих торгів; тендерної документації Замовника, протоколу щодо прийняття рішення уповноваженої особи замовника від 21.09.2022, підтверджено, що замовником процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-a виступала не юридична особа - ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», а ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».
Таким чином, закупівля UA-2022-08-04-000845-a повинна проводитись відокремленим підрозділом відповідно до складеного та затвердженого річного плану закупівлі.
Згідно з інформацією, яка оприлюднена ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «АВТОМАТИКА ТА МАШИНОБУДУВАННЯ» ДП «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» в електронній системі закупівель у розділі план закупівель, розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 1 297 513,87 грн.
Відповідно до частини третьої статті 10 Закону № 922-VІІІ оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов'язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5150 тисячам євро. Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі.
Згідно із пунктом 8 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 11.06.2020 № 1082, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893, (далі - Порядок №1082) у разі якщо інформація (оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель) відповідно до вимог Закону повинна бути додатково оприлюднена англійською мовою, така інформація розміщується замовником одночасно з відповідною інформацією українською мовою.
З матеріалів справи встановлено, що 04.08.2022 року Замовником оголошено процедуру закупівлі UA-2022-08-04-000845-a очікуваною вартістю 1 297 513,87 гривень без ПДВ, що в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України на дату оголошення закупівлі становить 34 833,71 євро, (офіційний курс НБУ за 1 EUR на 04.08.2022 - 37,2488 грн за 1 євро, джерело інформації - офіційний вебсайт Національного банку України). Зазначена сума є менше гранично встановленої нормою частини 3 статті 10 Закону № 922 суми для застосування процедури відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою на 98 166,29 євро (133 000,00 - 34 833,71).
Отже, очікувана вартість закупівлі не перевищувала суму еквіваленту 133 000,00 євро, внаслідок чого проведення процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-a не підпадає під дію норми частини 3 статі 10 Закону №922-VIII.
Необхідно врахувати, що розкриття тендерних пропозицій та їх розгляд відбувся Замовником за регламентом проведення процедури відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою зазначеним у абзаці 3 частини 1 статті 28 та частині 12 статті 29 Закону №922.
Абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №922 передбачено, у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції.
Відповідно до частини 12 статті 29 Закону №922, якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини 10 третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.
Суд зауважує, що у разі проведення позивачем процедури відкритих торгів без оголошення англійською мовою, як в даному випадку вимагає Закон №922, застосовувались би інші норми Закону, а саме, з іншими строками подачі та розгляду тендерних пропозицій та послідовністю дій замовника.
Таким чином, встановлене Східним офісом Держаудитслужби та зафіксоване в оскаржуваному Висновку порушення вимог Закону № 922-VIII знайшло своє підтвердження під час розгляду цієї справи.
Наказом Держаудитслужби № 552 від 08.09.2020 року затверджено форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення.
Відповідно до розділу III Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі «Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку»:
1. У пункті 1 зазначаються:
1) дата закінчення моніторингу процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі";
2) питання, що стало предметом аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель, перелік проаналізованих документів та інформації, інші дії органу державного фінансового контролю, яких було вжито відповідно до законодавства для забезпечення проведення моніторингу процедури закупівлі;
3) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого(их) за результатами моніторингу процедури закупівлі, із зазначенням:
структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб'єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Під час зазначення структурної одиниці закону зазначається лише її заголовок (крім законів про внесення змін);
найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення (у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).
2. У пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися.
3. У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Надаючи оцінку доводам сторін щодо способу усунення порушень, суд виходить із того, що пунктом 3 констатуючої частини оскаржуваного висновку Східний офіс Держаудитслужби зобов'язав замовника здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Відповідач конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, встановив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, з урахуванням характеру порушення, що свідчить про його чіткість та визначеність.
Щодо посилання позивача на постанови Верховного Суду від 10.12.2020 по справі №160/6501/19, від 10 грудня 2019 року по справі №160/9513/18, від 05 березня 2020 року по справі №640/467/19, від 26.01.2020 року по справі №160/11367/19, від 11 червня 2020 року по справі №160/6502/19, від 12 серпня 2020 року по справі №160/11304/19, суд зазначає наступне.
Наведені висновки Верховного Суду ґрунтувалися на фактичних обставинах справи та відповідним їм правовідносинам, які сутнісно відрізняються від тих, які зазначаються у даній справі та регулюються різними нормами та різними редакціями Закону, а саме у вказаних постановах Верховного Суду розглядалися процедури закупівлі проведені під час дії Закону №922 у редакції до 19.04.2020 року.
Крім того, у вищезазначених постановах надавалась оцінка обґрунтованості висновків Держаудитслужби в зобов'язальній частині містилось зобов'язання щодо усунення порушення законодавства в сфері публічних закупівель.
Тоді як, в оскаржуваному висновку від 22 грудня 2022 року у зобов'язальній частині стосується вчинення заходів направлених на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема, шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Отже, за наведених обставин, судом встановлено, що висновок Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-а, затверджений 22.12.2022р. винесено у встановленому порядку та за наявності правових підстав, а тому останній не підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
За положеннями частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування Висновку Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2022-08-04-000845-а, затверджений 22.12.2022р., у зв'язку з чим, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (вул. Назарівська, буд. 3, м. Київ, 01032; ЄДРПОУ 24584661) в особі відокремленого підрозділу «Автоматика та машинобудування «ДП «НАЕК «Енергоатом» (вул. Гагаріна, 4, м. Жовті Води, Дніпропетровська обл., 52204; ЄДРПОУ 39688675) до Східного офісу Держаудитслужби (вул. Володимира Антоновича, буд. 22, корпус 2, м. Дніпро, 49000; ЄДРПОУ 40477689) про визнання протиправним та скасування висновку, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова