03 квітня 2023 року Справа № 160/6073/23
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Врона О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в особі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Новокодацький відділ у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, -
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної міграційної служби України в особі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Новокодацький відділ у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, в якому просить скасувати рішення від 02.03.2023 про примусове повернення до країни походження або третьої країни Новокодацького відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, про повернення до країни походження або третьої країни громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіривши відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України матеріали позовної заяви, поданої в порядку усунення недоліків, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті (ч.2 ст. 20 КАС України).
За вимогами ч.1 ст.288 КАС України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Отже, спеціальною процесуальною нормою встановлена предметна підсудність справ з приводу оскарження рішень позивачами про їх примусове повернення в країну походження або третю країну місцевим загальним судам як адміністративним судам за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів.
Позивачем оскаржується рішення від 02.03.2023 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, прийняте Новокодацьким відділом у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
Таким чином, виходячи з положень ч.1 ст.288 КАС України, справа підсудна Ленінському районному суду м. Дніпропетровська за місцезнаходженням територіального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, тобто за місцезнаходженням Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті (ч. 2 ст. 29 КАС України).
Керуючись статтями 20, 29, 171, 243, 248, 288 КАС України, суд -
Адміністративну справу № 160/6073/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в особі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Новокодацький відділ у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни на розгляд Ленінського районного суду м. Дніпропетровська (місцезнаходження: вулиця Коробова, 6, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49000).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя О.В. Врона