24 березня 2023 року Справа № 160/1088/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Жукової Є.О., -
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м.Дніпро, 49000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправним та скасування рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р., зобов'язання вчинити певні дії, -
20.01.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м.Дніпро, 49000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення № 12031300017071 від 09.12.2022 р. Головного управляння державного міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання громадянці російської федерації, ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий МВД78039 29.05.2020 р.); зобов'язати Головне управляння державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) повторно розглянути по суті заяву громадянки російської федерації, ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий МВД78039 29.05.2020 р.) щодо обміну посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_2 та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2023 р. провадження у справі було відкрито, та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації, що підтверджується паспортом російської федерації № 763053353, виданого МВД 78039.
29.05.2020 р..відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 16.09.2021 року, Новокадацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції 16.09.2021 року зареєстровано шлюб між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянкою російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 160.
ОСОБА_1 на підставі ч.14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3773-VІ отримано посвідку на тимчасове проживання на території України № НОМЕР_2 , строком дії до 19.10.2022 року. Як зазначає позивач, остання з жовтня 2021 року перебуває на території України на законних підставах, оскільки у зв'язку із укладенням шлюбу з громадянином України ОСОБА_2 отримано вищезазначену посвідку на тимчасове проживання.
У вересні 2022 року ОСОБА_1 особисто, та, як зазначає остання, завчасно до закінчення строку дії чинної посвідки звернулася до ГУ ДМС у Дніпропетровській області з метою продовження строку дії (обміну) посвідки на тимчасове проживання. Однак, співробітники відповідача не прийняли документи, а усно повідомили, що зараз посвідки на тимчасове проживання громадянам російської федерації не видаються і строк їх дії не продовжується (обмін не здійснюється).
29.11.2022 р. позивач, звернулася до відповідача із заявою щодо обміну посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_2 .
14.12.2022 року ОСОБА_1 стало відомо, що ГУ ДМС у Дніпропетровській області розглянув її заяву та ухвалив оскаржуване рішення № 12031300017071 від 09.12.2022 р. про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання.
Оскаржуване рішення відповідачем було ухвалено відповідно до пп. 3 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.04.2018 р. № 322, згідно якого Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.
Відмова обґрунтована тим, що пп. 6 пункту 36 Порядку передбачає що, у разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особи без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.
Проведеними перевірками Відповідачем було виявлено факт розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії АЕ 212707, даним державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Позивач зазначає, що того ж дня, тобто 14.12.2022 року, позивач, звернулася до Новокодацького відділу ДРАЦС у м. Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ - Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача з вимогою виправити та усунути помилку в державному реєстрі актів цивільного стану громадян, що і було зроблено. Цей факт підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану за № 00037830725 від 14 грудня 2022 р., відповідно до якого зроблено виправлення, а саме : Паспорт громадянина України, АЕ512707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996 змінено на: Паспорт громадянина України, АЕ212707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996.
15.12.2022 р. позивач повторно звернулася до відповідача із заявою, якою повідомляла про виправлення та усунення помилки в даних державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб та з проханням щодо обміну посвідки на тимчасове проживання. В якості додатку до заяви було долучено Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану за № 00037830725 від 14 грудня 2022 р.
11.01.2023 р. ОСОБА_1 засобами електронного зв'язку отримала лист відповідача за № 1201.3.1-713/12.2-23 від 11.01.2023 р. скріплений КЕП заступника начальника ГУ ДМС у Дніпропетровській області Жарікової Ірини про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання та знищення тимчасової довідки,у зв'язку з закінченням строку її дії. Підстави відмови такі ж самі, які були раніше зазначені у оскаржуваному рішення відповідача № 12031300017071 від 09.12.2022 р.
Позивач вважає таку відмову від 11.01.2023 р. та рішення відповідача № 12031300017071 від 09.12.2022 р. необґрунтованими та протиправними, на підставі чого звернувся до суду.
Представником відповідача було подано на адресу суду відзив на позовну заяву, в тексті якого останній просив відмовити у задоволення пред'явлених позовних вимог, з посиланням не те, що відповідно до наявних матеріалів відносно громадянки РФ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивач 29.11.2022 р. звернулась до ГУ ДМС у Дніпропетровській області з метою оформлення посвідки на тимчасове проживання на підставі возз'єднання сім'ї з громадянином України.
09.12.2022 року ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 12031300017071 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 3 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 р. № 322.
Відповідно до пунктів 29, 35, 36 Порядку, уповноважений працівник ГУ ДМС у Дніпропетровській області здійснив перевірку поданих іноземцем документів, повноту поданих іноземцем документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
Відповідно до пункту 35 Порядку, уповноважений працівник ГУ ДМС у Дніпропетровській області після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів здійснив заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється посвідка, а також перевірку інформації, зазначеної нею в заяві-анкеті, та поданих документів.
Представник відповідача зазначає, що позивач подавала документи на підставі шлюбу з громадянином України відповідно до ч. 14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», отже паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, є одним із основних документів, який дає позивачу підстави для подальшого оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Відповідно до підпункту 11 пункту 33 Поряд.у, подається паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України. Оригінал документа повертається громадянину України, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати.
Відповідно до пункту 36 Порядку, уповноваженою особою ГУ ДМС у Дніпропетровській області перевіряється на відповідність зазначена інформація у паспорті та оформлення відповідно до вимог чинного законодавства. Наданий паспортний документ серії НОМЕР_4 на підставі даних, що містяться у базі даних Реєстру та відомчої інформаційної системи ДМС а також онлайн запиту на підтвердження відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб особи до Мін'юсту в електронній формі захищеними каналами зв'язку у відповідь на який, захищеною системою Мін'юсту було сформовано Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 0003768094 від 30 листопада 2022 року, було виявлено розбіжність між паспортним документ ОСОБА_2 наданим громадянином України та інформацією яка міститься в базі даних Реєстру.
Віджповідно ло інформації зазначеної у Повному витягу з Д.пжазного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 00037680941 від 30 листопада 2022 року, сформованого на ім'я позивача ( ОСОБА_3 ), відомості про нареченого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відомості про паспорт номер серії НОМЕР_5 .
Однак, на копії паспортного документа громадянина країни ОСОБА_2 , що відсканована засобами Реєстру та додана до заяви-анкети № 105131984 зазначено, паспорт громадянина України НОМЕР_4 .
Зазначена розбіжність свідчить про невідповідність наданого паспортного документа громадянином України ОСОБА_2 (який необхідний для підтвердження наявності підстав для подальшого оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні позивачці громадянці РФ ОСОБА_1 ) при оформленні заяви-анкети № 105131984 від 29.11.2022 року щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання з інформацією, яка міститься у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, тобто інформація (документ) наданий чоловіком позивача не підтвердився даними отриманими з Реєстру.
В матеріалах справи містяться докази щодо направлення ухвали суду від 23.01.2023 р. про відкриття провадження у справі, разоом з позовною заявою та додатками до неї на адресу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), що підтверджується відомостями, які містяться в матеріалах справи.
На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.
Відтак, оскільки пояснення щодо позовної заяви до суду не надходили, а матеріали справи містять відомості про належне повідомлення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), щодо відкриття провадження у справі та необхідність подання таких пояснень до суду, останнє не перешкоджає розгляду справи.
На підставі викладеного вище, суд розглянув справу відповідно до ст. 262 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, враховуючи строк розгляду справи, передбачений ст.258 КАС України.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , відповідно до паспорту рф 76 № 3053353, виданого МВД 78039 29.05.2020 р. є громадянкою російської федерації, уродженкою Тюменської області.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 16.09.2021 року, Новокадацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції 16.09.2021 року зареєстровано шлюб між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та позивачем - громадянкою російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 160.
Позивачем - ОСОБА_1 , на підставі ч.14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3773-VІ, отримано посвідку на тимчасове проживання на території України № НОМЕР_2 , строком дії до 19.10.2022 року.
29.11.2022 року позивач - ОСОБА_1 , звернулася до відповідача із заявою щодо обміну посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_2 .
ГУ ДМС у Дніпропетровській області розглянуло заяву ОСОБА_1 та ухвалило рішення № 12031300017071 від 09.12.2022 р. про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання.
Оскаржуване рішення ГУ ДМС у Дніпропетровській області було ухвалено відповідно до пп. 3 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.04.2018 р. № 322 (далі - Порядок), згідно якого Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.
Суд зазначає, що відмова обґрунтована відповідно до пп. 6 пункту 36 Порядку, який передбачає що, у разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особи без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.
Проведеними перевірками відповідачем було виявлено факт розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії АЕ 212707, даним державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Судом встановлено, що в подальшому ОСОБА_1 , звернулася до Новокодацького відділу ДРАЦС у м.Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача з вимогою виправити та усунути помилку в державному реєстрі актів цивільного стану громадян, що і було зроблено. Цей факт підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану за № 00037830725 від 14 грудня 2022 р., відповідно до якого зроблено виправлення, а саме: паспорт громадянина України, АЕ512707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996 змінена на паспорт громадянина України, АЕ212707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996.
15.12.2022 р. позивач - ОСОБА_1 повторно звернулася до ГУ ДМС у Дніпропетровській області із заявою, якою повідомляла про виправлення та усунення помилки в даних державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб та з проханням щодо обміну посвідки на тимчасове проживання. До заяви було долучено Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану за № 00037830725 від 14 грудня 2022 р.
На означену вище заяву, ГУ ДМС у Дніпропетровській області було направлено на алдресу ОСОБА_1 лист за № 1201.3.1-713/12.2-23 від 11.01.2023 р., скріпленого КЕП заступника начальника ГУ ДМС у Дніпропетровській області Жарікової Ірини, про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання та знищення тимчасової довідки, у зв'язку з закінченням строку її дії, та зазначено, що проведеними перевірками було виявлено факт розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії НОМЕР_4 , даним Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб. 09.12.2022 ГУ ДМС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову в оформленні Вам посвідки на тимчасове проживання, згідно із підпунктом 3 Пункту 61 Порядку.
Проінформовано, що відповідно до підпункту 7 пункту 71 Порядку, посвідка на тимчасове проживання вилучається, визнається недійсною та знищується у разі закінчення її строку дії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Приписами статті 21 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ визначено, що правовий статус іноземців та осіб без громадянства, юридичних осіб іноземних держав, які перебувають на території України під час дії воєнного стану, визначаються Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3773-VI від 22 вересня 2011 року (надалі за текстом - Закон № 3773-VI).
Пунктом 18 частини 1 статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до частини 14 статті 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
В'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянами України здійснюється: за паспортним документом та посвідкою на тимчасове проживання (абзац шостий частини першої статті 15 Закону № 3773-VI).
Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право». (пункт 14статті 5 Закону № 3773- VI).
Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25 квітня 2018 року затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок № 322).
Пунктами 21, 22, 23 Порядку №322 визначено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (в тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає іноземцеві або особі без громадянства для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей.
У разі виявлення помилок у заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта вносить до неї відповідні виправлення.
Відповідно до пункту 25 Порядку №322 після перевірки іноземцем або особою без громадянства правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Відповідно до пункту 32 Порядку №322 для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають: 1) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу D, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України; 2) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником); 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) дійсний поліс медичного страхування; 5) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Іноземець або особа без громадянства під час подання документів для оформлення посвідки пред'являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4, 5 цього пункту.
До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2 і 4 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати.
Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2 і 4 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
Відповідно до підпункту 3 пункту 63 Порядку № 322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі коли дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.
Відповідно до пунктів 64-66 Порядку № 322 рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.
Копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дня його прийняття.
Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про скасування посвідки інформує про це ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Законом № 2915-IX продовжено з 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішення №13031300017071 від 09.12.2022 р. про скасування посвідки на тимчасове проживання, виданої ОСОБА_1 , було прийнято відповідачем на підставі підпункту 3 пункту 61 Порядку № 322, а саме на підставі виявленого факту розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії АЕ 212707, даним державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Проаналізувавши вищевказані норми та обставини справи, суд зазначає, що станом на дату прийняття відповідачем - ГУ ДМС України в Дніпропетровській області оскаржуваного рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р., та під час проведеної перевірками, було виявлено факт розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії НОМЕР_4 , даним державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Водночас, суд зазначає, що також, станом на дату прийняття відповідачем - ГУ ДМС України в Дніпропетровській області оскаржуваного рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р. до Державного реєстру актів цивільного стану громадян не було внесено зміни до актового запису цивільного стану за № 00037830725 від 14 грудня 2022 р., щодо виправлення, а саме: Паспорт громадянина України, АЕ512707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996 змінено на: Паспорт громадянина України, АЕ212707, Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 19.02.1996, що унемовливлює вважати дії відповідача - ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, при прийнятті оскаржуваного рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р. протиправним.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, видане громадянинці російської федерації ОСОБА_1 № НОМЕР_2 прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що визначені законодавством України, та з урахуванням усіх обставин необхідних для прийняття відповідного рішення.
Щодо посилання в позовній заяві позивачем на протиправність листа-відмові ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 11.01.2023 р., та зазначення в останньому, що проведеними перевірками було виявлено факт розбіжності номеру паспортного документу ОСОБА_2 (приймаюча сторона) серії НОМЕР_4 , даним Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб. 09.12.2022 ГУ ДМС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову в оформленні Вам посвідки на тимчасове проживання, згідно із підпунктом 3 Пункту 61 Порядку, суд зазначає, що означений лист від 11.01.2023 р.за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання, а є відповіддю на звернення ОСОБА_1 від 15.12.2022 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
А відтак, викладене вище має наслідком наступне. Оскаржуване рішення № 12031300017071 від 09.12.2022 р. Головного управляння державного міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання громадянці російської федерації, ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий МВД78039 29.05.2020 р.), є прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; своєчасно, що виключає як протиправний характер оскаржуваного рішення, так і наявність у суду правових підстав для задоволення позовних вимог в межах правового поля в спосіб захисту права, обраного позивачем.
Оскільки, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення № 12031300017071 від 09.12.2022 р. Головного управляння державного міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасово проживання громадянці російської федерації, ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий МВД78039 29.05.2020 р.), суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні похідної від останньої вимоги про зобов'язання Головного управляння державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В. Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243) повторно розглянути по суті заяву громадянки російської федерації, ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий МВД78039 29.05.2020 р.) щодо обміну посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_2 та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м.Дніпро, 49000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправним та скасування рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р., зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, 7, м.Дніпро, 49000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Новокодацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправним та скасування рішення №12031300017071 від 09.12.2022 р., зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно дост.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова