05 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/2815/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.11.2022 №032450005969 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії ОСОБА_1 , як матері дитини особи з інвалідністю, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері дитини особи з інвалідністю відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.11.2022.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в зв'язку з досягненням 50-ти річного віку та наявності страхового стажу більше 18 років, звернулася з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про призначення їй дострокової пенсії, як матері дитини - інваліда з дитинства. До поданої заяви було додано: копію паспорта та ідентифікаційного номера; копію виписки з акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності; копію диплома про навчання; копія довідка № 661 від 25.08.2022 р. про державну соціальну допомогу особі з інвалідністю; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб; трудову книжку серії НОМЕР_1 ; заява про спосіб виплати пенсії.
Згідно пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за принципом екстериторіальності документи були направлені на розгляд до Головного управління ПФУ в Сумській області, яким і було прийнято рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії від 08.11.2022 №032450005969 за віком, як матері дитини особи з інвалідністю у зв'язку із відсутністю довідки ЛКК про визнання дитини особою з інвалідністю до 6-ти років.
Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки досягла пенсійного віку, має необхідний стаж, виховувала дитину інваліда, а тому відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на призначення дострокової пенсії за віком.
На підставі наведеного, позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в наданий судом строк відзиву на позов не надав.
Представник відповідача 2 у відзиві позову не визнав та зазначив, що право на призначення дострокової пенсії за віком передбачено пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України №1058, зокрема таким правом користуються жінки, які народили п'ятеро або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років. За змістом наведеної норми однією з обов'язкових умов для призначення дострокової пенсії за віком є виховання до шестирічного віку саме дитини - інваліда з дитинства. Таким чином, встановлення органами Медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) інвалідності після досягнення такою дитиною шестирічного віку в певній мірі ставить під сумнів факт виховання матір'ю до шестирічного віку саме дитини - інваліда з дитинства, а не дитини без такого роду медичних показань. Для підтвердження права на пенсію позивачем ОСОБА_1 був поданий медичний висновок №1, виданий Нововолинською міською лікарнею 15.12.2008 про існуючі захворювання та патологічний стан дитини ОСОБА_2 , 1993 року народження, що відповідають розділу V пункту 3 підпункту 3.1. «Переліку медичних показань, які дають право на отримання соціальної пенсії дітям інвалідам віком до 16 років». Тобто, дитина визнана вперше дитиною з інвалідністю у віці 15 років У зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують визнання ОСОБА_2 дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку або наявність в неї медичних показань для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення цього віку, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області 08.11.2022 прийнято законне та обгрунтоване рішення про відмову позивачці в призначенні дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства згідно пункту 3 частини першої статті 115 Закону України №1058.
З врахуванням викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
02.11.2022 в зв'язку з досягненням 50-ти річного віку та наявності страхового стажу більше 18 років, позивач звернулася з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про призначення їй дострокової пенсії, як матері дитини - інваліда з дитинства. До поданої заяви позивачем було додано: копію паспорта та ідентифікаційного номера; копію виписки з акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності; копію диплома про навчання; копія довідка № 661 від 25.08.2022 р. про державну соціальну допомогу особі з інвалідністю; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб; трудову книжку серії НОМЕР_1 ; заява про спосіб виплати пенсії.
Згідно пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за принципом екстериторіальності документи були направлені на розгляд до Головного управління ПФУ в Сумській області, яким і було прийнято рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії від 08.11.2022 №032450005969 за віком, як матері дитини особи з інвалідністю у зв'язку із відсутністю довідки ЛКК про визнання дитини особою з інвалідністю до 6-ти років.
Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки досягла пенсійного віку, має необхідний стаж, виховувала дитину інваліда, згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на призначення дострокової пенсії за віком, а тому звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року (далі - Закон №1058-IV).
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
Суд вважає, що доводи Пенсійного фонду про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 115 ЗУ, № 1058-IV, згідно п. 2.18 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" оскільки відсутня довідка ЛКК про визнання дитини особою з інвалідністю до 6-ти років є не правомірними та не можуть бути підставою для відмови, оскільки норми закону не містять таких застережень.
Аналогічні висновки щодо ненадання позивачем усіх документів, необхідних для призначення пенсії, а саме довідки ЛКК про фактичне настання інвалідності дитини до 6-ти років не є підставою для відмови у призначенні відповідної пенсії викладені у Постановах Верховного Суду в справі № 501/2838/16-а від 31.07.2018 р. тав справі № 216/2437/16-а від 14.02.2019 року.
Поряд з тим, суди у своїх висновках зазначили, що законом не передбачена вимога про те, що для призначення пенсії обов'язковим є визнання дитини інвалідом до 6-ти річного віку. В законі визначена лише вимога про виховання такої дитини до шести років.
Відтак, визначальною умовою для призначення дострокової пенсії за віком, як матері інваліда є виховання до шестирічного віку саме дитини - інваліда з дитинства, а не дитини без такого роду медичних показань. Тобто, при вирішенні питання про наявність права на призначення такого виду пенсії враховується не тлумачення поняття «інвалід з дитинства», а момент настання медичних показань для встановлення інвалідності.
Відповідно до медичного висновку № 1 про дитину (підлітка) - інваліда з дитинства віком до 18 років від 15.12.2008 року існуючі захворювання та патологічний стан здоров'я, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідає розділу V пункту 3 підпункту 3.1 «Переліку медичних показань, які дають право на отримання соціальної пенсії дітям-інвалідам віком до 16 років», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.11.2001 р. № 454 та листу МОЗ України № 4.03-12/141 від 01.02.2005 року (зі змінами) та випискою № 351084 із медичної карти амбулаторного хворого від 28.11.2008 року із наявним діагнозом «Вроджена аномалія СВС, єдина функціонуюча права нирка...».
Внаслідок такого діагнозу ОСОБА_2 була визнана особою з інвалідністю з дитинства, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Нововолинським управлінням соціального захисту населення.
Як встановлено судом, саме позивач займалась вихованням доньки до досягнення нею 18-ти річного віку, що підтверджується вище зазначеними медичними довідками, які надавались їй як законному представнику дитини, в тому числі і довідкою про одержання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю на дочку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.08.2022 р. № 661 та фактом сумісного проживання.
Згідно паспорта серії НОМЕР_3 ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж позивача, на момент звернення в Пенсійного фонду, складає 20 років, 10 місяців 21 день.
За таких обставин, безпідставним є висновок відповідачів про відсутність у позивача права на пенсію за віком відповідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.11.2022 № 032450005969 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_5 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 115 ЗУ № 1058- IV із урахуванням поданої заяви із належними додатками є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.11.2022 № 032450005969 безпідставно та необгрунтовано відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_5 на підставі п. З ч. 1 ст. 115 ЗУ № 1058- IV, то суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку буде визнання протиправним і скасування вказаного рішення та зобов'язання призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері дитини особи з інвалідністю відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з часу звернення з заявою, з 02.11.2022.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», діяв з порушенням вимог чинного законодавства та без урахуванням усіх обставин, що мають значення, відтак, позов підлягає до задоволення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1073,60 грн., сплачений згідно квитанції від 20.02.2023 (а.с.7).
Керуючись статтями 6, 72-77, 244, 246, 250, 255, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.11.2022 №032450005969 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії ОСОБА_1 , як матері дитини особи з інвалідністю відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері дитини особи з інвалідністю відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.11.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, місто Суми, вулиця Пушкіна, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 21108013).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Суддя В.Д. Ковальчук